کد خبر: 109

وادار کردن افراد برای اقرار به جرم کار راحتی نیست؛ در واقع بازجویی یکی از مهم‌ترین و حساس‌ترین مراحل تحقیقات مربوط به جرم است.

پایگاه خبری‌وتحلیلی «صبح‌شد»: وادار کردن افراد برای اقرار به جرم کار راحتی نیست؛ در واقع بازجویی یکی از مهم‌ترین و حساس‌ترین مراحل تحقیقات مربوط به جرم است؛ در ادامه به چند نکته مهم در باب بازجویی می پردازیم:

در بازجویی ۲۴ الی ۴۸ ساعت اول پس از دستگیری اهمیت بالایی دارد در این فاصله شوک ناشی از دستگیری تازه است و تغییر وضعیت اطراف زندانی وموقعیت جدیدش به عنوان بازداشتی می تواند متهم را به فاش کردن اطلاعات ارزشمند وا دارد هنگامیکه این شوک تخفیف پیدا کرد زندانی نسبت به محیط اطرافش احساس راحتی و اطمینان کرده و کاربازجو دشوارترمی شود.

به گزارش«صبح‌شد»، یک بازجوی کاربلد در ابتدای جلسه اول بازجویی سوال نمی پرسد و می گذارد تا متهم حرف را شروع کند و همچنین بهتر است تا پایان جلسه اول هیچ پرسش سخت و چالش برانگیزی پرسیده نشود.

بیشتر بخوانید: جزئیاتی جدید از ساعت‌های آخر حضور زم در پاریس

بازجویی که با فهرست سوالات به اتاق بازجویی می رود مطمئن باشد بازجویی اش راه به جایی نخواهد برد چرا که وقتی بازجو با کاغذی که سوالات در آن یادداشت شده وارد اتاق شود  زندانی می‌فهمد که می تواند چیزهایی را به زبان نیاورد تا اینکه سوال های فهرست تمام شود.

اگر متهم اصرار دارد تا خود را کنترل و سخنانش را مدیریت کند اصلا این حس کنترل را به چالش نکشید و بدون شرمساری به غرورش احترام گذاشته و سوالات را غیرمستقیم بپرسید.

در تخلیه اطلاعاتی، آگاهی ابزار قدرت است شما نمی توانید افراد را شکنجه یا تهدید کنید که با آزار جسمی روبرو خواهند شد اگر به یک بازداشتی نشان دهید که اسناد مکتوبی از فعالیت های او دارید توانایی اش را برای پنهان کردن اطللاعات به شدت ضعیف می کنید؛ بیشتر بازداشتی ها ادعا می کنند که بی گناه هستند ولی وقتی که بر اساس اطلاعات خدشه ناپذیر از او سوال کنید توانایی او را برای دادن پاسخ غلط و گمراه کننده پایین می آورید و ناگهان فرد دستگیر شده شروع به دادن اطلاعات می کند تا بعدا در ازای همکاری اش به او ارفاق شود.

برای رسیدن به جواب سوالات مهم، موضوعاتی را مطرح کنید که با علایق متهم سازگار است و بعد او را وادار کنید که حرف بزند؛ هیچ وقت در پایان جلسه سوال چالش برانگیز نپرسید و جلسه را با پرسشی ملایم به پایان ببرید.

اگر متهمی که قصد بازجویی از او را دارید از افراد شناخته شده و مشهور است اصلا از دستگاه دروغ سنج استفاده نکنید؛ چرا که ممکن است اتصال دستگاه دروغ سنج را توهین محسوب کند و باب هرگونه همکاری را ببندد.

قانون ۲۴-۴۸ طلایی که در بالا ذکر شد به چند دلیل در مقابل مسئولین و چهره های شناخته شده صدق نمی کند چرا که به خاطر اینکه زندگی‌شان اکثر مواقع تحت کنترل بوده؛ حس کنترل زندان در آنها اضطراب، پارانویا، اختلال و یا توهم ایجاد نمی کند.

هروقت در بازجویی از مسئولین و چهره های شناخته شده به بن بست خوردید از آنها در مورد خودشان سوال کنید؛ آنها درباره خودشان به راحتی حرف میزنند اما در مقابل مسئولیتشان در موضوعات سخت اظهار نظر می کنند.

در خاتمه نقل قولی را از یکی از بازجویان سیا نقل می کنیم: «هرچقدر متهم در جلسات بازجویی کمتر بگوید بهتر است، اگر چیز با ارزشی در جلسات بازجویی بگوید ناچار می شوید شما هم  در دادگاه حاضر شوید!»

«صبح‌شد»: این متن از میان متن کتاب «بازجویی از صدام» نوشته جان نیکسون، تحلیلگر ارشد، توسط خبرنگار«صبح‌شد» جمع آوری و تنظیم مجدد شده است.

انتهای پیام/

برچسب ها