با وجود وعده تغییر حامی مالی «برنده باش»، به نظر می‌رسد دیگر روی آنتن رفتن این برنامه به صلاح نباشد.

پایگاه خبری‌وتحلیلی«صبح‌شد»:  پنج شنبه عصر اظهارنظری از علی فروغی مدیر شبکه سه منتشر شد که «برنده باش» را مبرا از قمار می‌دانست. او ضمن وعده تغییر حامی مالی «برنده باش»، درباره شبهه قمار این برنامه گفت: «همان طور که مرجع بزرگوار در جلسه درس خارج فقه فرمودند اگر محل تأمین جوایز مسابقه از محل وجه دریافتی از شرکت‌کنندگان مسابقه تفکیک شده باشد، مشکل شرعی ندارد. در همین راستا، با توجه به سابقه دیرینه سازمان در این گونه برنامه‌ها و بررسی‌های شرعی لازم، از همان ابتدا پیش‌بینی شده بود که محل تأمین جوایز از برآورد مصوب در شبکه باشد و نه وجه احتمالی دریافتی از شرکت‌کنندگان. لذا مفروض استفتا مصداق این برنامه نیست.»

اما روزنامه خراسان به این دو دلیل معتقد است که دیگر نباید این برنامه روی آنتن برود: اول اینکه به نظر می‌رسد تفکیک میان منبع جوایز مسابقه «برنده باش» و محل اجتماع مبالغ دریافتی از کاربران آن چنان امکان‌پذیر نباشد. در یک نگاه کلی‌تر، همه درآمدها به سازمان صداوسیما می‌رسد و همین سازمان، جوایز را تأمین می‌کند. وانگهی اگر جوایز مستقل از درآمدها باشد، اساساً چه دلیلی برای برگزاری این مسابقه وجود دارد؟ در تنگنای مالی سازمان، تنها دلیلی که می‌تواند تولید و پخش «برنده باش» با این جوایز درشت را از نظر مالی توجیه کند، سوددهی آن است.

دوم آن که به نظر می‌رسد تأکید رهبر انقلاب مبنی بر ترویج نکردن روحیه انتظار برای ثروت بادآورده، همچنان آن‌طور که باید و شاید، مورد توجه قرار نگرفته است. رهبر انقلاب در سخنرانی اخیر خود گفته‌اند: «باید فرهنگ کار و تولید و تلاش را ترویج دهیم و روحیه انتظار برای ثروت بادآورده را از بین ببریم و روش‌هایی شبیه بخت‌آزمایی را ترویج نکنیم که دستگاه‌های مختلف از جمله صداوسیما باید متوجه این معنا باشند.» با دقت به مسابقه «برنده باش» می‌توان دریافت که این موضوع با ذات این مسابقه گره خورده؛ به طوری که اگر جوایز سنگینی نداشته باشد، دیگر جذابیتی هم ندارد. بدون تردید این معنا با تغییر حامی مالی از بین نخواهد رفت و باید فکری دیگر به حال آن اندیشیده شود.

انتهای پیام/

برچسب ها