بلاخره پس از گذشت سه سال دادگاه علیرضا زیباحالت منفرد، مشهور به جعبه سیاه پرونده بابک زنجانی به جریان افتاد.

پایگاه خبری‌وتحلیلی«صبح‌شد»: بلاخره پس از گذشت سه سال دادگاه علیرضا زیباحالت منفرد، مشهور به جعبه سیاه پرونده بابک زنجانی به جریان افتاد.

او در اولین جلسه دادگاه خود را اینگونه معرفی می کند: « علیرضا زیبا حالت منفرد، متولد سال ۱۳۵۲، دارای حداقل تحصیلات سیکل، مقیم مالزی و دومینیکا، متاهل و فاقد سابقه کیفری منجر به صدور حکم هستم.»

زیباحالت منفرد در سال ۸۴، جهت تحصیل فرزندانش به مالزی مهاجرت کرد و فعالیت اقتصادی خود را رفته رفته در ایران قطع و به مالزی منتقل کرد.

عمده کار اقتصادی او در مالزی فعالیت در کار دکوراسیون بود؛ او مدعی است که به خاطر همین کار دکوراسیون توانسته با مقامات کشور مالزی ارتباط نزدیک برقرار و به خانه ها رفت و آمد کند.

در سال ۸۹، در سفری که مشاور عالی نخست وزیر مالزی به ایران داشت، منفرد او را همراهی می کند و در این سفر و در کیش با بابک زنجانی آشنا می شود.

بابک زنجانی در همان سفر از منفرد می خواهد تا مجوز تاسیس یک صرافی در مالزی را برای او بگیرد و همین اول موضوع همکاری این دو می شود.

علیرضا زیبا حالت منفرد در مورد این پیشنهاد بابک زنجانی می گوید: « در آن مقطع هیچ اطلاعات دقیقی از سیستم بانکی چه در داخل ایران و چه در خارج از آن نداشتم؛ اما آقای زنجانی از ما قول همکاری گرفت. پس از بازگشت به مالزی پیشنهاد خریداری بانک سرمایه گذاری اسلامی با نام FIIB را که در منطقه لاووان بود و هیچ گونه فعالیت نداشت را ارائه کردم و بلافاصله اسناد را برای زنجانی فرستادم که با استقبال او مواجه شد.»

اولین همکاری نفتی بابک و زیبا

علیرضا زیبا حالت منفرد در خصوص اولین تجربه همکاری نفتی خود با بابک زنجانی نیز از یک تماس تلفنی در ساعت ۳ بامداد سخن گفت.

تماسی که حدود ساعت سه صبح به وقت مالزی از طرف شماره‌ای ناشناس از سوئیس گرفته شد.

حالت منفرد تلفن را برمیدارد، صدای بابک را از پشت خط تلفن می شنود، زنجانی به او می گوید ۱۱ میلیون بشکه نفت را با ۵ فروند نفتکش در راه مالزی است، مامور ویژه حالت منفرد برای این پروژه تهیه مخزن بود.

منفرد می گوید به زنجانی تاکید کردم که «اصلا اطلاعی از نفت ندارم.» بابک زنجانی پاسخ می دهد من هم اطلاعی ندارم.

جعبه سیاه پرونده بابک زنجانی می گوید که چند ساعت بعد به رایزنی در این مورد پرداختم که با پاسخ منفی مقامات مالزی مواجه شدم، آنها به خاطر مسائل زیست محیطی زیربار نرفتند تا محموله نفتی بابک زنجانی را تحویل بگیرند.

زنجانی باور نمی‌کرد که جعبه سیاه‌ش با توجه به نفوذی که در مالزی دارد نتواند اجازه بارگیری این محصول را در جزایر مالزی نگیرد و برای همین قرارداد را پیش تر و بدون هماهنگی با  زیبا حالت منفرد امضا کرده بود.

زیبا حالت منفرد که از مالزی ناامید می شود این دستور بابک زنجانی را بالاخره در چین انجام می دهد و اینگونه می شود که اولین همکاری نفتی او و بابک زنجانی نیز با موفقیت انجام می شود.

گفته می شود که او در بشکه های نفت، آب اضافه می کرده، او این موضوع را صرفا اتهام می داند و می گوید: «بر اساس قرارداد از هشت محموله بار نفتی فقط نسبت به یک محموله ادعای وجود آب شده است، اما نسبت به این حرف هیچ گونه مدرک معتبر وجود ندارد و اگر چنین موضوعی صحت داشته باشد آن دو کشتی دریافت کننده و تحویل دهنده به هیچ وجه از یکدیگر جدا نباید بشوند تا یک مرجع بین‌المللی به این موضوع رسیدگی کند. این در حالی است که کاپیتان تحویل گیرنده میعانات نفتی چنین ادعایی را مطرح نکرده و پس از بارگیری محموله از کشتی دریافت کننده جدا می‌شود.»

او علاوه بر این می افزاید:« البته شاید مطرح گردد که پلمب مخازن شکسته شده است که باید گفت هزینه شکستن پلمب‌ها بسیار بیشتر از آن میزان آبی است که مورد ادعا بوده و به هیچ عنوان ارزش ندارد که بخواهند پلمبی را بشکنند، هدف از طرح این ادعا جبران کسری میعانات در جا‌های دیگر است که توسط متهمان دیگر سعی شده این اتهام به من چسبیده شود.»

زنجانی چگونه تحریم ها رو دور می‌زد؟

علیرضا زیباحالت منفرد، مشهور به جعبه سیاه پرونده بابک زنجانی در این خصوص می گوید: « راه برون رفت از تحریم‌ها این بود که محموله‌های نفتی را بر روی دریا از یک کشتی به کشتی دیگر منتقل کنیم تا مقصد نهایی محموله‌های نفتی مشخص نباشد.»

انتهای پیام/

 

برچسب ها