اسدا... عسگراولادی در ۱۵ اسفند ۱۳۱۲ در چهارراه سیروس، تهران به دنیا آمد و ۲۲ شهریور امسال در خیابان فرشته، تسلیم مرگ شد.

پایگاه خبری‌وتحلیلی«صبح‌شد»: اسدا… عسگراولادی در ۱۵ اسفند ۱۳۱۲ در چهارراه سیروس، تهران به دنیا آمد و ۲۲ شهریور امسال در خیابان فرشته، تسلیم مرگ شد.

برخی او را یکی از ثروتمند‌ترین افراد ایران به‌شمار آوردند و ادعا می‌شود که مجله فوربز میزان سرمایه او را حدود هشت میلیارد دلار برآورد کرد.

گفته می شود فرش دست بافت ۵۰۰ متری کف خانه او را پوشانده، ۱۰ میلیون دلار قیمت دارد.

او پیش از درگذشتش از رازهای ثروتمند شدن و همچنین سبک زندگیش اینگونه گفت:


۱. هر درآمدی که به دست آوردم چند قسمت کردم. بخش اول برای هزینه‌های خانواده و امور جاری. بخش دوم سرمایه‌گذاری در همان کار برای ادامه و توسعۀ آن. بخش سوم را، اما ملک خریدم و چهارمی را به امور خیریه اختصاص دادم و اگر مشمول خمس می‌شد، بخش پنجم هم برای خمس مال یا وظایف شرعی دیگر و همین‌ها پولم را بابرکت کرد.
۲. تاجر باید بتواند خوب صحبت کند و حتی قصه بگوید.
۳. من ۵۰، ۶۰ سال است که نیم ساعت مانده به اذان صبح بیدارم، ساعت ۶ استخر می‌روم و ۷ از خانه بیرون می‌آیم.
۴. هیچ وامی از هیچ بانکی دریافت نکرده‌ام. بدهی به هیچ‌کس هم ندارم.
۵. هیچ وقت به هیچ کس بیش از یک‌هفتم سرمایه‌ام را نسیه نمی‌دهم هرچقدر هم آن فرد معتبر باشد. چرا که اگر آن میزان به خطر افتاد، همه دارایی‌ام را یک جا نبازم.
۶. هیچ وقت هم نسیه خرید نمی‌کنم. یا نقد پرداخت می‌کنم یا بر اساس اعتماد دوطرفه خرید می‌کنم. همیشه هم یک برگ چک توی جیبم است، برای اینکه وقتی مجبور شوم در نمانم. این‌ها شعار من است. در این شعار‌ها هم موفق هستم.
۷. از هر چیزی که به اطلاعات من اضافه کند، استفاده می‌کنم. آی‌پد هم دارم، اما راستش وقت و حوصله استفاده ندارم.
۸. اگر قرار باشد درباره چیزی کار کنم سیر تا پیاز آن را در می‌آورم من اطلاعاتم را از بازار، روزنامه‌ها و تلویزیون کسب می‌کنم حتی شده موقع ناهار یا مراسم ختم هم اطلاعاتی از افراد کسب می‌کنم از جمله از نمایندگان مجلس و شورا.
۹. من در تجارت به ۳اصل سخت و سفت پایبند هستم: کیفیت، رقابت و خوش‌قولی. وقتی تعهد می‌کردم برای فروش یک جنس، اگر بعد از فروش قیمت ترقی می‌کرد، معامله را به هم نمی‌زدم.
۱۰. ۲۰ درصد از سود را ملک و املاک می‌خرم واکثر خانه‌هایی را که خریده‌ام نگه داشته و به اجاره داده‌ام و آن‌ها را نفروخته‌ام.

او سال گذشته در گفتگویی با یک روزنامه درباره ثروتش گفته بود: «بعضی‌ها می‌گویند من هفتمین فرد ثروتمند ایران هستم حتی بعضی‌ دیگر می‌گویند چهارمین ثروتمند ایرانی هستم. اما من هفت هزارمین ثروتمند هم نیستم.»برخی به وی لقب ثروتمندترین مرد ایران را داده بودند اما توضیحات وی درخصوص ثروتش همواره جذاب و خواندنی بود.»

انتهای پیام/

برچسب ها