کد خبر: 1737

براساس اعلام سردار شیرزاد، پلیس بین الملل جمهوری اسلامی ایران در حال بررسی مراحل قضایی و انتظامی است، تا برای «روح الله زم» ادمین کانال آمدنیوز، اعلان قرمز صادر شود.

پایگاه خبری‌وتحلیلی«صبح‌شد»: براساس اعلام سردار شیرزاد، پلیس بین الملل جمهوری اسلامی ایران در حال بررسی مراحل قضایی و انتظامی است، تا برای «روح الله زم» ادمین کانال آمدنیوز، اعلان قرمز صادر شود.

با این اعلان می‌توان افرادی را که مرتکب جرم می‌شوند و به کشور یا کشور‌های دیگر می‌گریزند را تحت پیگرد بین‌المللی قرار داد، در اعلان قرمز تصریح می‌شود که اداره اینترپل کشوری که فرد تحت پیگرد در آنجا پیدا شود، باید بلافاصله اداره اینترپل کشور درخواست‌کننده و دبیرخانه مرکزی را مطلع کند.

از نظر کشور‌هایی که اعلان قرمز را به موجب نظام قضایی‌شان به رسمیت شناخته‌اند، اعلان قرمز به منزله درخواست دستگیری موقت است؛ لذا اعلان قرمز از این جهت مبنای حقوقی دستگیری فرد تحت پیگرد را تشکیل می‌دهد. به همین دلیل، در اعلان قرمز تأکید می‌شود کشور درخواست کننده، از چه کشور‌هایی درخواست استرداد متهم را می‌کند.

اعلان قرمز به معنی استرداد نیست و صرفاً حکم جلب است، در خواست کشورها و صدور اعلان، از مراحل استرداد به شمار می‌آید.

بعد از اعلان قرمز، اگر زم توسط کشور میزبان خود دستگیر شود، پلیس بلافاصله باید مدارک استرداد را تهیه و به کشور مزبور ارسال کند؛ کشور مقابل نیز براساس مدارک مورد نظر، زم را { با فرض دستگیری او} به ایران بازمی‌گرداند.

انتهای پیام/

برچسب ها