کد خبر: 1812

در پنج ماهه نخست سال جاری هفت هزار و ۵۶۱ نفر در حوادث رانندگی جان خود را از دست دادند، این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل که آمار تلفات هفت هزار و ۴۸۹ نفر بود، یک درصد افزایش یافته است.

پایگاه خبری‌وتحلیلی«صبح‌شد»: در پنج ماهه نخست سال جاری هفت هزار و ۵۶۱ نفر در حوادث رانندگی جان خود را از دست دادند، این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل که آمار تلفات هفت هزار و ۴۸۹ نفر بود، یک درصد افزایش یافته است.

از کل تلفات حوادث رانندگی پنج ماهه امسال پنج هزار و ۹۱۸ نفر مرد و یکهزار و ۶۴۳ نفر زن بودند.

همچنین در این مدت استان‌های فارس با ۶۱۲، خراسان رضوی با ۵۴۳ و تهران با ۵۴۲ فوتی بیشترین و استان‌های ایلام با ۵۱، چهار محال و بختیاری با ۹۲ و کهگیلویه و بویراحمد با ۱۰۴ فوتی کمترین آمار تلفات را داشته اند.

بر اساس این گزارش از هفت هزار و ۵۶۱ فوتی تصادفات در پنج ماهه امسال، بنج هزار و ۲۰ نفر در محور‌های برون شهری، یکهزار و ۸۳۸ نفر در مسیر‌های درون شهری، ۵۰۲ نفر در مسیر‌های روستایی، ۵۲ نفر در راه‌های اختصاصی و ۱۴۹ نفر در سایر مسیر‌ها جان خود را از دست داده اند.

به گزارش «صبح‌شد»، براساس برخی از آمار، در جنگ ایران و عراق، دست‌کم ۵ میلیون ایرانی شرکت داشتند، که در طول ۸ سال، ۱۹۰ هزار نفر از آنها شهید و ۶۷۲ هزار نفر مجروح شدند.

با مقایسه آمار کشته شدگان پنج ماه نخست امسال در حوادث رانندگی با شهدای هشت سال جنگ تحمیلی، در می یابیم که تعداد شهدای هشت سال جنگ، تنها ۲۷ برابر کشته شدگان ۵ ماه رانندگی ایرانیان بوده است.

به عبارت دیگر، ایرانیان در هشت سال جنگ با عراق و  بیش از ۳۰ کشور که حامی عراق بودند {از جمله ایالات متحده امریکا، اتحاد جماهیر شوروی، عربستان سعودی، مصر، اردن، کویت، فرانسه، آلمان، لهستان، سنگاپور، ایتالیا، افریقای جنوبی، سوئد، رومانی، یوگسلاوی، برزیل، چین و جمهوری چک و…}، طی هر پنج ماه به طور میانگین حدود ۹ هزار شهید دادند اما در رانندگی در جاده های داخلی کشور در همان بازه ۵ ماهه، حدود هفت هزار نفر کشته دادند.

انتهای پیام/

برچسب ها