کد خبر: 1836

پس از درخواست فیفا، مسئولان ورزش ایران تصمیم گرفتند که یک جایگاه از ورزشگاه آزادی رابه بانوان اختصاص دهند و با فروش بلیت اینترنتی، زمینه تماشای این بازی را از نزدیک برای آن‌ها فراهم کنند و بر اساس این گزارش، دیدار تیم‌های ایران و کامبوج در ۱۸ مهرماه، نخستین بازی ایران در مرحله دوم مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲ است که در حضور بانوان برگزار خواهد شد.

پایگاه خبری‌وتحلیلی«صبح‌شد»: پس از درخواست فیفا، مسئولان ورزش ایران تصمیم گرفتند که یک جایگاه از ورزشگاه آزادی رابه بانوان اختصاص دهند و با فروش بلیت اینترنتی، زمینه تماشای این بازی را از نزدیک برای آن‌ها فراهم کنند و بر اساس این گزارش، دیدار تیم‌های ایران و کامبوج در ۱۸ مهرماه، نخستین بازی ایران در مرحله دوم مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲ است که در حضور بانوان برگزار خواهد شد.

در خصوص این تصمیم مسئولان ورزش ایران، «صبح‌شد» با محمدعلی رامین معاون مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت دهم و مشاور مطبوعاتی پیشین محمود احمدی‌نژاد گفت و گو کرد.

رامین در ابتدای این گفت و گو، این سوال را مطرح کرد: «انگیزه فیفا در وادار کردن زنان به حضور در ورزشگاه‌های مردان چیست؟» و ادامه داد: آیا فیفا که ساختارش مطلقا در سیطره استکبارصهیونی است و هرگز طرفدار امنیت و نجابت و شرافت و پیشرفت و سعادت زنان و مردان ایرانی نیست، می‌تواند، وزارت ورزش ما را وادار به عدول از فرهنگ اصیل انسانی-اسلامی-ایرانی و تبعیت از خودش بکند؟

مشاور پیشین مطبوعاتی محمود احمدی نژاد، افزود: وزارت ورزش از خودش بپرسد:آیا تفکیک ورزشگاه زنانه و مردانه، تبعیض است؟!آیا هر تفکیکی میان جایگاه زنان و مردان، یک تبعیض است؟!

رامین ادامه داد: برای تقریب ذهن، توجه به چند مثال مفید است:در برخی از فروشگاه‌های بزرگ اروپا و آمریکا، جایگاه پارکینگ خودرو خانم‌های تنها را جدا کرده اند، تا مورد سوءاستفاده و آزار آقایان قرار نگیرند؛ آیا این تبعیض است؟در مجامع عمومی جهان، تفکیک‌هایی میان حریم خانم‌ها و آقایان وجود دارد که چه بسا نفس آدمی بعضا مخالف آن باشد، لیکن از منظر عاقلان تبعیض نامیده نمی‌شود؛ مانند: توالت‌های عمومی زنانه و مردانه یا بعضا واگن قطار‌ها یا بعضی نظامات آموزشی و…؛ آیا این‌ها تبعیض هستند؟

رامین  توصیه کرد که وزارت ورزش به فیفا بگوید که «در ایران، ورود زنان به ورزشگاه زنانه، ممنوع نیست؛ اما ورود خانم‌ها به ورزشگاه آقایان ممنوع است!»

معاون مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت دهم در ادامه گفت‌وگوی خود با «صبح‌شد» اظهار کرد: خانم‌ها خودشان برای هر رشته ورزشی، ورزشگاه اختصاصی دارند که ورود آقایان به آن ممنوع است: فوتبالِ، شنا، والیبال، بسکتبال و… آیا ممنوع الورود بودن مرد‌ها به ورزشگاه زن ها، از جمله به استخر شنای بانوان، نوعی تبعیض است؟! آیا تفکیک مدارس دخترانه و پسرانه، تبعیض علیه دختران یا پسران است؟!

رامین افزود: کسانی که تفاوت میانِ تبعیض و تفکیک را نمی‌دانند و معنای آن و فلسفه این را نمی‌فهمند، اگر در یک رشته ورزشی اختلاط زن و مرد را بر جامعه تحمیل کردند، آیا به همان اکتفاء خواهند کرد؟

مشاور مطبوعاتی پیشین احمدی نژاد عنوان کرد: اگر ورود زن‌ها به ورزشگاه مرد‌ها آزاد شد، ممنوعیت ورود مرد‌ها به ورزشگاه زن‌ها حتما یک تبعیض خواهد بود، پس اگر ورود زن‌ها به ورزشگاه مردانه ممنوع است و ورود مرد‌ها به ورزشگاه زنانه هم ممنوع است؛ این تفکیک برای صیانت از کرامت انسانی و حراست از نجابت زنان مسلمان ایرانی است، اگر جایگاه اختصاصی در ورزش زنان و ورزشگاه بانوان حذف شود، کسانی که قطعا از جهات مختلف زیان می‌بینند، زنان با نجابت هستند، نه مردان عیاش…

انتهای پیام/

برچسب ها