دوشنبه ۲۲ مهر بود که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در اطلاعیه‌ای خبر از دستگیری روح‌الله زم مدیر کانال تلگرامی آمدنیوز داد و اعلام کرد: سازمان اطلاعات سپاه او را در یک عملیات اطلاعاتی هوشمندانه دستگیر کرده است و در همان روز اعلام خبر دستگیری زم، صداوسیما تصاویری از وی پخش کرد که در آن او از اقدامات خود ابراز «ندامت» می‌کند.

پایگاه خبری‌وتحلیلی صبح‌شد:دوشنبه ۲۲ مهر بود که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در اطلاعیه‌ای خبر از دستگیری روح‌الله زم مدیر کانال تلگرامی آمدنیوز داد و اعلام کرد: سازمان اطلاعات سپاه او را در یک عملیات اطلاعاتی هوشمندانه دستگیر کرده است و در همان روز اعلام خبر دستگیری زم، صداوسیما تصاویری از وی پخش کرد که در آن او از اقدامات خود ابراز «ندامت» می‌کند.

ادعای لوفیگارو در مورد یک زن

روز سه شنبه ۲۳ مهر، روزنامه لوفیگارو چاپ پاریس از قول «منابعی» ادعا کرد تشکیلات امنیتی ایران یک زن جوان را برای دیدار با روح الله زم به پاریس، محل اقامت او، اعزام کرده‌اند. این زن زم را متقاعد می‌کند تا برای دیدار فردی به نجف عراق سفر کند. وی پس از ورود به نجف در دام نیروهای امنیتی افتاده، دستگیر و به داخل کشور منتقل می‌شود.

 

بعد از دستگیری زم اظهارنظرهای مختلفی در مورد نحوه دستگیری او مطرح‌شده اما مسئولان امنیتی کشورمان جزئیات زیادی را از عملیات دستگیری او بیان نکردند.

جزئیاتی تایید نشده از ساعت‌های آخر حضور زم در پاریس

از جمله این اظهارنظرها می‌توان به اظهارات مدیرفنی کانال و سایت آمدنیوز اشاره کرد؛ او در مورد ساعتهای آخر حضور روح‌الله زم در پاریس می‌گوید: وکیل وفا نیکفر از دوستان زم نامه‌ای برای او ارسال کرد و از او خواست روز دوشنبه به سفارت استرالیا در پاریس مراجعه کند.

براساس گزارش صبح‌شد، وی ادامه می‌دهد: زم در روز دوشنبه به سفارت استرالیا مراجعه می‌کند، بعد از ارائه نامه، مسئول سفارت به او لبخند تمسخرآمیزی می‌زند و گویی نامه جعلی بوده است، بعد از این‌ واکنش مسئول سفارت، تیم حفاظت ویژه او به تیم مستقر در درب سفارت می‌گوید که وضعیت مشکوک است، تمامی تیم حفاظت دست به اسلحه می‌شوند و در همان لحظه به همه آنچه که جلوی سفارت بوده مشکوک می‌شوند و خودروی ونی را تخلیه می‌کنند که معلوم می‌شود نکته خاصی نبوده است.

مدیرفنی آمدنیوز می‌افزاید: روح الله زم به همراه خانواده خود به خانه او می‌روند، در آنجا روح‌الله از عصبانیت سیگار را از لب خود جدا نمی‌کند.

۱۵ میلیون یورویی که زم را به بغداد کشاند!

به گفته مدیرفنی آمدنیوز، فردی که به شدت مورد اعتماد زم بوده عکسی از یک اتاق که در آن ۱۵ میلیون یورو پول بوده برای او ارسال می‌کند و می‌گوید من با پاسپورت جعلی در عراق حضور دارم و نمی‌توانم این پول را ارسال کنم، باید شخصا در عراق حضور پیدا کنی، روح الله زم به همسر مدیرفنی آمدنیوز می‌گوید جست‌وجو کن که اولین پرواز به نجف چه ساعتی است.

رزرو بلیط فرست کلاس برای زم

به گزارش صبح‌شد، وی اضافه می‌کند: دوست مورد اعتماد او که در عراق حضور دارد می‌گوید همان افرادی که قرار است با تو در عراق دیدار کنند، بلیط فرست‌کلاس و یکی از بهترین هتل‌های نجف را برای تو رزرو کردند.

این دوست صمیمی زم عنوان می‌کند: ساعت ۱۴ به وقت پاریس، ساعت پرواز زم بود و ساعت ۱۱ همان روز نیروهای امنیتی فرانسه به خانه مدیرفنی آمدنیوز می‌آیند و می‌گویند باید با رئیس سرویس امنیتی فرانسه دیدار کنی، او وسائل خود را جمع می‌کند تا بعد از دیدار با این مقام امنیتی به فرودگاه برود.

براساس برخی از گزارش‌ها، روح‌الله زم ۱۱ اکتبر از پاریس به بغداد سفر کرده است اما پروازش در امان پایتخت اردن ترانزیت داشته و در این فاصله زم عکسی از خود برای همسرش ارسال می‌کند، از زمانی که زم، وارد بغداد می‌شود همسرش از او بی خبر می‌ماند.

جزئیاتی منتشر نشده از نحوه حفاظت زم در پاریس

اما آیا واقعا از روح‌الله زم حفاظت ویژه می‌شد؟ مدیر فنی سایت و کانال آمدنیوز نیز در این خصوص می‌گوید: سطح حفاظتی روح الله زم در ماههای اول حضور در فرانسه مانند رئیس جمهور بود؛ یک موتور پلیس در جلوی اسکورت او حرکت می‌کرد و بعد ماشین تیم حفاظت و بعد از آن خودروی حامل زم حرکت می‌کرد.

تصویری که از خودروی حفاظت زم منتشر شد، در این تصویر نور چراغ گردان تیم حفاطت او مشخص است

 

به گفته مدیرفنی آمدنیوز، تیم ۳ نفره اصلی حفاظت زم هر هفته جابجا می‌شدند و خودروی حامل زم همیشه ضد گلوله بود.

به گزارش صبح‌شد، وی ادامه می‌دهد: هیچ وقت تیم حفاظت، اجازه نمی‌داد که فرزندان و همسر او در خودروی مخصوص زم سوار شوند.

مدیرفنی آمدنیوز می‌افزاید: تیم حفاظت او قبل از حضورش در هر مکانی حتی خانه نزدیکترین دوستانش در محل حاضر می‌شدند و با دستگاه‌هایی همه‌ی قسمتهایی که قرار است زم حضور پیدا کند را بررسی می‌کردند و بعد با بی‌سیم به تیم حفاظت ویژه او اعلام می‌کردند که موردی نیست و زم در محل حضور پیدا می‌کرد.

انتهای پیام/

برچسب ها