کد خبر: 2012

«آیا جمعیت پسران بیشتر از دختران است؟»،«آیا زنان زودتر از مردان می میرند؟» و....؛ رئیس انجمن جمعیت شناسی ایران در گفت و گو با خبرنگار «صبح‌شد»، به این دو سوال و چند سوال دیگر پاسخ داد.

پایگاه خبری‌وتحلیلی«صبح‌شد»: «آیا جمعیت پسران بیشتر از دختران است؟»،«آیا زنان زودتر از مردان می میرند؟» و….؛ رئیس انجمن جمعیت شناسی ایران در گفت و گو با خبرنگار «صبح‌شد»، به این دو سوال و چند سوال دیگر پاسخ داد.

محمد جلال عباسی شوازی، در خصوص ترکیب جنسیت در ایران به «صبح‌شد» گفت: در ایران در بدو تولد ۱۰۵ پسر در مقابل ۱۰۰ دختر به دنیا می‌آیند. اما به دلایل مختلف، مرگ و میر پسران بیشتر از دختران است بنابراین معمولا آمار دختران و پسران یکسان می‌شود.

رئیس انجمن جمعیت شناسی ایران البته این نکته را هم اضافه کرد که «در سنین سالخوردگی مجددا مرگ و میر مردان بیشتر از زنان خواهد بود، در نتیجه تعداد زنان میانسال بیشتر از مردان است.»

رئیس انجمن جمعیت شناسی ایران با اشاره به وضعیت جنسیتی شهر تهران افزود: در شهر تهران ازیاد جمعیت مردان وجود دارد، اما این درصد بسیار ناچیز است و نامتعادلی نگران کننده‌ای به وجود نیاورده است.

در کدام استان میزان باروری بیشتر است؟ عباسی به این سوال اینگونه پاسخ داد: در استان سیستان و بلوچستان بیشترین میزان باروری وجود دارد اما به علت برخی کمبودها، مرگ و میر هم در این استان زیاد است.

رئیس انجمن جمعیت شناسی ایران اظهار کرد: در استان های گیلان، اصفهان و تهران هم میزان باروری و آمار مرگ و میر پایین تر است.

انتهای پیام/

برچسب ها