کد خبر: 2116

در گفت‌وگو با «صبح‌شد» عنوان شد

هشدار: قرص ضد اسهال «دیفنوکسیلات» وابستگی می آورد!

اگر دچار اسهال شدید می توانید از «دیفنوکسیلات» استفاده کنید زیرا قرص دیفنوکسیلات یکی از مقوی ترین ضداسهال در بین دارو های موجود در داروخانه می باشد.

پایگاه خبری‌وتحلیلی«صبح‌شد»: اگر دچار اسهال شدید می توانید از «دیفنوکسیلات» استفاده کنید زیرا قرص دیفنوکسیلات یکی از مقوی ترین ضداسهال در بین دارو های موجود در داروخانه می باشد.

«دیفنوکسیلات» یک داروی شبه مخدر است که بین مردم نیز به قرص ضد اسهال معروف است. باتوجه به خاصیت مخدری آن مواردی از اعتیاد به آن در بین مردم دیده می شود گاهی نیز معتادین به سایر مواد مخدر در موارد در دسترس نبودن ماده مخدر خود از این قرص به عنوان جایگزین استفاده می کنند.

سعید صفاتیان مدیر کل سابق درمان ستاد مبارزه با مواد مخدر  در گفت‌وگو با «صبح‌شد» هشدار داد که «افزایش تعداد مصرف «دیفنوکسیلات»، وابستگی ایجاد می‌کند. به طوریکه تعداد مصرف این دارو در روز ممکن است به روزی ۲۰۰ عدد نیز برسد.»

این مقام سابق ستاد مبارزه با مواد مخدر در ادامه افزود: مصرف دارو‌هایی که دارای مواد مخدر هستند، به صورت علمی و پزشکی انجام می‌شود، اما در صورت افزایش میزان مصرف، سومصرف ایجاد می‌شود.

صفاتیان درباره چگونگی اعتیاد افراد به قرص‌ها گفت: افرادی که تحت نظر پزشک و برای درمان بیماری این دارو‌ها را مصرف می‌کنند، اعتیاد پیدا نمی‌کنند، اما اگر در طول ۲۴ ساعت، تعداد مصرف این دارو‌ها از چندقرص تجویز شده توسط پزشک، افزایش یابد، وابستگی ایجاد می‌شود.

مدیر کل سابق درمان ستاد مبارزه با مواد مخدر به افرادی که نمی‌خواهند به هر نحوی موادمخدر در دارو‌ها را مصرف کنند توصیه کرد از دارو‌های بدون مواد مخدر یا داروهای گیاهی و سنتی برای درمان بیماری‌ها استفاده کنند و گفت: دارو‌های بسیاری برای تسکین درد وجود دارد که مواد مخدر در ماده اولیه آن‌ها وجود ندارد.

انتهای پیام/

 

برچسب ها