کد خبر: 2139

مرگ و میر ناشی از شیوع آنفولآنزا، هر ساله در جوامع مختلف منجر به فوت افراد می‌شود. طبق آمار جهانی قریب به ۵۰۰ هزار نفر هر ساله فوت می‌کنند؛ از اول مهر ماه امسال نیز این بیماری در ایران شایع شده و تاکنون جان ۵۶ نفر را گرفته است.

پایگاه خبری‌وتحلیلی«صبح‌شد»: مرگ و میر ناشی از شیوع آنفولآنزا، هر ساله در جوامع مختلف منجر به فوت افراد می‌شود. طبق آمار جهانی قریب به ۵۰۰ هزار نفر هر ساله فوت می‌کنند؛ از اول مهر ماه امسال نیز این بیماری در ایران شایع شده و تاکنون جان ۵۶ نفر را گرفته است.

آنطور که محمدمهدی گویا رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، در ۶ آذر اعلام کرد در هفته منتهی به ۶ آذر شاهد بستری ۳ هزار و ۹۱۵ نفر از بیماران انواع مختلف بیماری های تنفسی در کشور بودیم که ۳۴۲ مورد بیماران آنفلوآنزا فصلی بودند و ۱۵ مورد آن منجر به فوت شد.

کیانوش جهانپور رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت در گفت‌وگو با «صبح‌شد» از هجوم مردم برای دریافت واکسن آنفولآنزا می گوید؛ این مقام وزارت بهداشت علاوه بر این معتقد است که تقاضای کاذب چند روز اخیر برای این واکسن ممکن است «داروخانه یا برخی افراد را در زنجیره توزیع دارو به سمت سواستفاده سوق دهد.»

سخنگوی سازمان غذا و دارو در ادامه اضافه می کند افرادی برای تزریق واکسن به مراکز درمانی مراجعه می کنند که ضرورتی برای تزریق این واکنس برای آنها وجود ندارد.

این مقام وزارت بهداشت هجوم افراد عادی برای تزریق واکسن آنفولانزا را غیرقابل پذیرش می داند و می گوید «این موضوع دسترسی افراد پرخطر را محدود می‌کند.»

آنطور که جهانپور می گوید «این واکسن تا دو هفته بعد از تزریق مصونیتی برای فرد ایجاد نمی کند بلکه حداقل دو ماه زمان می برد تا اثر خود را بر روی بدن فرد بزارد.»

انتهای پیام/

برچسب ها