کد خبر: 2403

یکی از شایعات مطرح شده در ابتدای انقلاب، وجود برخی از نیرو‌های «ساواک» در تشکیلات دولتی و اطلاعاتی بعد از انقلاب بود.

پایگاه خبری‌وتحلیلی«صبح‌شد»: یکی از شایعات مطرح شده در ابتدای انقلاب، وجود برخی از نیرو‌های «ساواک» در تشکیلات دولتی و اطلاعاتی بعد از انقلاب بود.

 

سازمان اطلاعات و امنیت کشور مشهور یا همان ساواک، از اسفند سال ۱۳۳۵ تا بهمن ۱۳۵۷ سازمان اصلی امنیت داخلی و اطلاعات خارجی ایران در دوران سلطنت محمدرضاشاه پهلوی بود. ساواک در کنار مبارزه با فعالیت‌های جاسوسی و نفوذی خارجی، در سرکوب عناصر ضد نظام سلطنتی فعالیت گسترده‌ای داشت. از میان ۱۱ اداره ساواک، به‌طور مشخص اداره کل سوم ساواک، قدرت و اختیارات بسیاری در توقیف و بازجویی افراد داشت؛ مقر این سازمان در خیابان سلطنت‌آباد تهران قرار داشت.

ساواک ۱۱ اداره کل داشت و هریک از آنان برحسب چارت سازمانی وظایف تعیین‌شده‌ای داشتند. اداره یکم مسئول کارهای استخدامی، اداره‌های دوم،هفتم  و هشتم مسئول اطلاعات خارجی و ضدجاسوسی، اداره سوم مسئول امنیت داخلی، اداره چهارم مسئول حفاظتِ اطلاعات، اداره پنجم مسئول امور فنی، اداره ششم مسئول امور مالی، اداره نهم مسئول تحقیق و پژوهش، اداره دهم مسئول آموزش و اداره یازدهم مسئول بازرسی و رسیدگی به شکایات و پیگیری تخلفات بود.

اداره کل سوم، مهم‌ترین و مقتدرترین اداره ساواک بود. از قسمت‌های مختلف اداره سوم می‌توان به «واحد روحانیت» یا واحد «تعقیب و مراقبت» اشاره کرد. اداره سوم در برخورد با عناصر ضد نظام سلطنتی فعالیت گسترده‌ای داشت.

اما آیا واقعا نیرو‌های «ساواک» در تشکیلات دولتی و اطلاعاتی در بعد از انقلاب هم حضور داشتند؟ این سوال را از اولین فرمانده سپاه پرسیدیم.

به گزارش پایگاه خبری‌وتحلیلی«صبح‌ شد»، جواد منصوری که بعد از پیروزی انقلاب به عضویت شورای فرماندهی سپاه درآمد و پس از چندی به عنوان اولین فرمانده کل سپاه معرفی شد. وی در اسفند سال ۵۸ بنا بر دلایلی، از فرماندهی کل سپاه استعفا داد و وارد وزارت امور خارجه شد، استفاده از ساواکی ها، پس از انقلاب را تایید می کند البته توضیحاتی نیز در این زمینه ارائه می کند.

 

جواد منصوری در توضیح این نکته می گوید: ساواک یک اداره تحت عنوان «اداره هشتم» داشت که حوزه کاری آن‌ها مربوط به امنیت خارجی بود. اداره هشتم اصلا کاری به داخل مملکت و مبارزه و مبارزین نداشت و تنها سفارتخانه‌های خارجی و جاسوس‌ها را زیر نظر داشت. افراد اداره هشتم تخصص‌های بسیار بالایی در زمینه‌های لب‌خوانی، شنود، ردگیری ماشین‌ها و … داشتند. در ابتدای انقلاب دولت موقت گفت که اداره هشتمی‌ها آدم‌هایی حسابی هستند و ربط آنچنانی به ساواک ندارند و ما برای آنکه خارجی‌ها از اوضاع فعلی کشور سوءاستفاده نکنند، به نیرو‌های اداره هشتم نیاز داریم.

اولین فرمانده سپاه تاکید می کند که «تمام بگیر و ببند‌ها و شکنجه‌های ساواک در حیطه وظایف «اداره سوم ساواک» که حوزه کاری آن‌ها مربوط به امنیت داخلی بود قرار داشت.»

 

منصوری البته این نکته را هم ناگفته نمی گذارد که ساواکی‌های اداره هشتم بعد از ۶ ماه و یک سال بازخرید شدند.

 

انتهای پیام/

 

برچسب ها