کد خبر: 2504

هلال‌احمر مهم‌ترین نهاد امدادی کشور حدود 4 ماه است که بدون رئیس مانده است و این خلاء مدیریتی در این وانفسای کرونایی بیشتر احساس می‌شود.

پایگاه خبری و تحلیلی صبح شد| حسین سلمانی: هلال‌احمر مهم‌ترین نهاد امدادی کشور حدود ۴ ماه است که بدون رئیس مانده است و این خلاء مدیریتی در این وانفسای کرونایی بیشتر احساس می‌شود.


گزارش‌ها از اختلافات میان وزارت کشور و ریاست جمهوری بر سر گزینه‌های تصدی سمت ریاست هلال احمر حکایت دارد؛ حدود دو ماه پیش بود که رسانه‌ها از تمایل «عبدالرضا رحمانی فضلی» وزیر کشور به ریاست «سلمان سامانی» بر هلال احمر گزارش دادند؛ سامانی که سابقا در دفتر «علی لاریجانی» رئیس مجلس مشغول به کار بود چند سالی هست که به وزارت کشور رفته و معاون رحمانی‌فضلی شده است؛ ظاهرا میان این دو رابطه فامیلی نیز برقرار است.

علی‌ایحال رئیس جمهور با گزینه ریاست سامانی بر هلال احمر موافقت نکرده است و فرد مدنظر او «غلامرضا شریعتی» استاندار خوزستان است؛ البته یک منبع امنیتی خبر داد که عدم صلاحیت غلامرضا شریعتی برای ریاست هلال احمر بصورت رسمی به رییس‌جمهور منعکس شده است. وی اظهار داشت رییس هلال احمر ضمن اینکه فردی پاکدست با داشتن روحیه خدمت‌گذاری و جهادی باشد می‌بایست از خانواده هلال احمر نیز باشد.

براساس گفته این مقام امنیتی باتوجه به شرایط بحرانی کشور و لزوم انتخاب رییس هلال احمر با ویژگی های فوق، می‌تواند کمک موثری در این شرایط برای دولت و کشور باشد.

وی افزود: مطرح بودن گزینه هایی همچون غلامرضا شریعتی که همه دستگاه‌های امنیتی و نظارتی از جمله وزارت اطلاعات، سازمان اطلاعات سپاه و سازمان بازرسی کل کشور نظر منفی خود را به رییس‌جمهور منعکس نموده‌اند را کار برخی افراد تندرو دانست که اهمیت نهاد بین المللی هلال احمر را به خوبی نمی‌شناسند.

این مقام امنیتی در پایان اظهار داشت: فرایند قانونی انتخاب رییس هلال احمر برابر با اساسنامه الزاما باید توسط شورای‌عالی معرفی گردد و اینکه رییس‌جمهور دو نفر منتخب شورای‌عالی را قبول ندارد بحث دیگری است که نمایندگان رییس‌جمهور و اعضای شورای‌عالی باید این موضوع را تا پایان سال‌جاری تعیین تکلیف کنند.

بی‌رئیس ماندن هلال احمر در این روزهای بحرانی داد فعالان سیاسی و حتی بدنه این نهاد امدادی را هم درآورده است.

«شیرعلی خرامین» عضو هیئت رئیسه مجمع عالی جمعیت هلال احمر کشور همزمان با طولانی شدن روند گزینش ریاست سازمان هلال‌احمر کشور به حسن روحانی رئیس‌جمهور نامه نوشت و از عدم انتصاب رئیس جمعیت هلال احمر کشور گلایه کرد.

در یکی از بندهای این نامه خرامین خطاب به رئیس‌جمهور قید کرده: به عنوان یکی از میلیون‌ها خیل مشتاقان و علاقه‌مندان به سازمان هلال احمر و به عنوان عضو هیئت رئیسه مجمع عالی جمعیت هلال احمر کشور اعتراض شدید خود را نسبت به این بلاتکلیفی اعلام و مصرانه از حضرتعالی تقاضامندم اجازه ندهید بیش از این سرنوشت این نهاد مقدس بازیچه بازیهای سیاسی و روابط و زدو بندهای دیگر گردد.

سید نظام الدین موسوی منتخب مردم تهران در مجلس یازدهم نیز در صفحه توئیترش نوشت: حدود ۳ماه است با وجود بحرانهایی مثل سیل و کرونا، جمعیت هلال احمر کشورمان رئیس ندارد.آقای رئیس جمهور! امضای حکم رئیس هلال احمر که دیگر به شورای نگهبان و قوه قضائیه و برجام و آمریکا و دلواپسان مربوط نیست. دلیل بلاتکلیف گذاشتن مهمترین نهاد امدادی کشور در میانه بحرانها چیست؟

سهیلا جلودارزاده عضو کمیسیون اجتماعی مجلس دهم نیز طی مصاحبه ای با بیان اینکه جمعیت هلال احمر در این شرایط حساس کشور رئیس ندارد، گفت: در شرایط فعلی کشور که با شیوع کرونا مواجه هستیم و همچنین شاهد برخی حوادث طبیعی مثل سیل و زلزله در برخی نقاط کشور هستیم، ضرورت دارد تا هرچه سریع‌تر رئیس جمعیت هلال احمر منصوب شود.

 

سازمانی که رئیس آن مشخص نیست نمی‌تواند بهره‌وری لازم را در رابطه با مشکلات موجود کشور داشته باشد و اگر مدیر آن منصوب شود قطعا روند خدمت‌رسانی به مردم بهتر، با جدیت و با قاطعیت انجام خواهد شد. امروز از زمین و آسمان این اضطرار وجود دارد و رئیس سازمان باید هرچه سریع‌تر انتخاب شود.

 

انتهای پیام/

برچسب ها