کد خبر: 2551

ظریف می گوید در پرونده هایی مانند پرونده خاوری اگر کشور مقابل همکاری کند به نتیجه می رسد.

«صبح‌ شد»: مهر ٩٠ بود که محمودرضا خاوری، رئیس اسبق بانک ملی ایران، به بهانه حضور در سمیناری در انگلیس، ایران را به مقصد بریتانیا ترک کرد و سر از کانادا درآورد؛ او سال ٨٥ تابعیت کانادایی‌اش را به دست آورد و سال ٨٦ آنجا برای خودش خانه‌ای خریداری کرد. البته خبر‌های دیگری نشان از آن دارد که خاندان خاوری (فرزندان پسری او) از سال ٨١ در تورنتوی کانادا صاحب ملک و مال بودند. خاوری سه فرزند دارد، پرندیس تک دختر خانواده است و خشایار و اردوان، پسران خاوری‌اند.
محمودرضا خاوری در دوره احمدی‌نژاد از مدیرعاملی بانک سپه به مدیرعاملی بانک ملی ایران رفت و بر میز مدیریت تکیه زد.

تاکنون دو بار شایعه مرگ خاوری در کانادا منتشر شده است: یک بار در اواخر آذر ماه ۹۶ و یک بار دیگر نیز در روز ۲۱ دی ۹۷، اما آنطور که منابع مطلع گفته اند او سرحال و قبراق در کانادا مشغول به زندگی است.

خاوری همچنان تحت تعقیب

«تحت تعقیب است.» این جمله را حتما چندین بار در مورد او شنیده اید؛ هربار از زبان یک مقام مسئول؛ اما پرونده خاوری هم اکنون در چه مرحله‌ای است؟ سردار هادی شیرزاد رئیس پلیس بین‌الملل نیروی انتظامی می‌گوید علاوه بر پلیس ایران، خاوری از نظر سازمان اینترپل نیز تحت تعقیب است.
شیرزاد از مکاتبات ایران با مجموعه پلیس کانادا در مورد خاوری هم سخن گفت و افزود: ممکن است شاکی با مراجعه به سیستم قضایی کشوری که درخواست اعلان قرمز داشته، از شکایت خود صرف‌نظر کند، در این صورت اعلان قرمز باطل می‌شود، اما در مورد آقای خاوری بحث فرد حقیقی مطرح نیست و پیگیری استرداد آن در جریان کار است.

پرونده‌های «خاوری شکل» به نتیجه می رسد؟

اما واقعا چند مورد از پرونده‌هایی مانند پرونده خاوری به نتیجه می‌رسد؟ شیرزاد می‌گوید: «در بیش از ۱۰۰ مورد در سال گذشته یا متهمان به کشورمان بازگردانده یا پرونده بسته شده است.»

ظریف: کشور مقابل همکاری کند شدنی است

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه در پاسخ به سوالی در مورد نحوه استرداد متهمان به پایگاه خبری و تحلیلی «صبح‌ شد» می‌گوید: در این قبیل پرونده‌ها اگر کشور مقابل همکاری کند، امکان موفقیت وجود دارد.

او این جمله را که «بیشتر پرونده‌های مجرمان بین المللی به نتیجه نمی‌رسد» را صحیح نمی‌داند و می‌افزاید: در موارد بسیاری پرونده‌ها به نتیجه مطلوب رسیده و مجرمان فراری به کشور‌های همسایه در بیشتر پرونده‌ها به کشور بازگردانده شدند.

ظریف البته این نکته راهم اضافه می‌کند که «در برخی از موارد، کشور‌های مقابل همکاری نکرده است.»

انتهای پیام/

برچسب ها