کد خبر: 2582

وقتی فردی که مبتلا به کروناست فوت می‌کند در مرحله اول مطابق دستورالعمل‌های وزارت بهداشت، گندزدایی می‌شود؛ پس از انجام این مرحله، پیکر را در داخل کیسه مخصوص قرار می‌دهند و با آمبولانس ویژه‌ای آن را به آرامستان انتقال می‌دهند؛ بعد از انتقال، آمبولانس حمل کننده جسد ضدعفونی می‌شود.

«صبح‌ شد»:  وقتی فردی که مبتلا به کروناست فوت می‌کند در مرحله اول مطابق دستورالعمل‌های وزارت بهداشت، گندزدایی می‌شود؛ پس از انجام این مرحله، پیکر را در داخل کیسه مخصوص قرار می‌دهند و با آمبولانس ویژه‌ای آن را به آرامستان انتقال می‌دهند؛ بعد از انتقال، آمبولانس حمل کننده جسد ضدعفونی می‌شود.

در آرامستان‌ها نیز پروسه دیگری انجام می‌شود؛ به این شکل که در آنجا افرادی که کاملاً وسائل حفاظت فردی دارند جسد را از کیسه خارج می‌کنند. اگر شرایط بهداشتی وجود داشته باشد حتی می‌توان این جسد را با حفظ شرایط و رعایت نکات لازم غسل دهند و اگر شرایط بهداشتی برای غسل مهیا نباشد، حداقل این است که این جسد را تیمم می‌دهند که این تیمم نیز باید با لباس حفاظت فردی و رعایت موارد حفاظتی انجام شود؛ بعد از غسل یا تیمم، جسد مجددا با هیپو کلریت سدیم نیم درصد گندزدایی و مجددا بسته‌بندی می‌شود.


قبر‌های متوفیان مبتلا به کرونا باید ویژگی‌های خاصی هم داشته باشد؛ قبری که برای دفن این اجساد حفر می‌شود باید حداقل دو متر عمق داشته باشد که عمق این قبر بستگی به سطح آب‌های زیرزمینی نیز دارد؛ یعنی اگر سطح آب زیرزمینی بالاست، باید آن قبر نیز ایزوله شود؛ ضمن اینکه باید سطح خاکی که روی مزار این اجساد ریخته می‌شود نیز ۳۰ سانتی متر بالاتر از بقیه قبور باشد؛ برای اینکه اگر قبر فرونشست، مشکلی ایجاد نشود.

برخلاف آنچه مطرح می‌شود روی این اجساد آهک نمی‌ریزند؛ بلکه در انتهای قبر یک لایه آهکی پاشیده می‌شود و جسد روی آن قرار می‌گیرد در قبر می‌گذارند و بر روی آن خاک می‌ریزند.

با توجه به این تمهیدات گسترده، اما سوال اینجاست که مگر کرونا از جسد هم انتقال پیدا می‌کند؟ شروین شکوهی متخصص بیماری‌های عفونی در گفت و گو با پایگاه خبری و تحلیلی «صبح‌ شد» این موضوع را رد نمی‌کند هرچند زیاد هم محتمل نمی‌داند.

این متخصص بیماری‌های عفونی می‌گوید: احتمال انتقال ویروس کرونا از اجساد به افراد بسیار کم است، ولی امکان انتقال آن وجود دارد.

دکتر شکوهی به برگزار نشدن مراسم تشییع پیکر افراد متوفی مبتلا به کرونا تاکید می کند و می افزاید: نباید مردم به پیکرها به هیچ وجه دست بزنند.

انتهای پیام/

برچسب ها