پسری 24 ساله به خواستگاری دخترم آمده است که به مدت دو سال معتاد بوده. ظاهرا شش ماهی می شود که ترک کرده است. پسر خوبی است و خانواده تقریبا محترمی هم دارد. خودش هم راستش را در همان جلسه اول خواستگاری گفت که معتاد بوده و ترک کرده. شش ماه زمان مناسبی برای اطمینان از موفقیت او در ترک است و مشاور محترم اگر دختری داشت به این پسر می داد؟

پایگاه خبری‌وتحلیلی «صبح‌شد»: مصطفی نجمی | کارشناس ارشد روان شناسی و پژوهشگر حوزه اعتیاد: پسری ۲۴ ساله به خواستگاری دخترم آمده است که به مدت دو سال معتاد بوده. ظاهرا شش ماهی می شود که ترک کرده است. پسر خوبی است و خانواده تقریبا محترمی هم دارد. خودش هم راستش را در همان جلسه اول خواستگاری گفت که معتاد بوده و ترک کرده. شش ماه زمان مناسبی برای اطمینان از موفقیت او در ترک است و مشاور محترم اگر دختری داشت به این پسر می داد؟ در ضمن اعتیادش سنتی و به تریاک بوده است.

این مسئله که خواستگار مد نظر در ابتدای آشنایی سابقه اعتیاد خود را مطرح کرده، امری تحسین برانگیز است ولی به خاطر ارزیابی دقیق تر در خصوص این گونه موارد، رعایت برخی نکات برای شناخت بیشتر مورد بررسی قرار می گیرد که در ادامه مطلب مطرح می شود.
   اعتیاد پدیده بسیار پیچیده ای است
صاحب نظران حوزه اعتیاد معتقدند که برای تحلیل این پدیده باید بسیاری از مولفه ها از جمله محرک های پیشایند اعتیاد را بررسی کرد. به طور کلی اگر ما پدیده اعتیاد را به یک کوه یخ تشبیه کنیم و نقطه ای را که از آب بیرون زده و نمایان است، به عنوان صرف اعتیاد در نظر بگیریم و قسمت های اعظم این کوه یخ را که در داخل آب قرار دارد و به خوبی محسوس نیست، عوامل زمینه ساز یا محرک در نظر بگیریم، متوجه خواهیم شد که این عوامل زمینه ساز از خود اعتیاد هم مهم ترند. این عوامل زمینه ساز می تواند شامل شیوه های فرزند پروری، ترس ها، تحقیرها، توهین ها، نبود مهارت های اجتماعی لازم، نبود مسئولیت پذیری و … باشد که در تصمیم گیری برای ازدواج بسیار مهم قلمداد می شود.
   قبل از تصمیم برای ازدواج، او را بشناسید
بسیاری از متخصصان حوزه ازدواج پیشنهاد می کنند که افراد به منظور آشنایی با ویژگی های طرف مقابل خود، قبل از عقد با آگاهی و نظارت خانواده ها به منظور شناخت هرچه بیشتر در خصوص ویژگی های روان شناختی در چندین جلسه متعدد با یکدیگر حرف بزنند. حداقل مدت این دوران باید شش ماه باشد تا شما شناخت مناسبی از ویژگی های طرف مقابل پیدا کنید. در این دوران، شما می توانید با تمرکز بر مولفه هایی چون میزان کنترل خشم در موقعیت های تنش زا، راهبردهای مقابله با استرس، همدلی، مسئولیت پذیری، هدفمندی و به طور کلی ارزیابی دنیای شناختی فرد مقابل، انتخاب منطقی تری را رقم بزنید.
   انگیزه ها و تلاشش برای تغییر را ارزیابی کنید
 ظاهر و پوشش آراسته، انگیزه برای کار، ایمن سازی محیط (برقراری ارتباط با دوستان سالم)، حضور در جلسات مشاوره و روان درمانی یا شرکت در گروه هایی مثل NA، از جمله نشانه های ترک در افراد معتاد است. با بررسی موارد فوق، خودتان را در فرایند انتخاب صحیح یاری کنید.
   بررسی  نوع ماده مصرفی، میزان و شیوه استعمال
معمولا ترک کردن مواد صنعتی مثل شیشه در مقابل ترک کردن مواد مخدر سنتی مثل تریاک بسیار سخت تر و پیچیده تر است. واضح است که هر چه میزان سوء مصرف فرد بیشتر باشد، متعاقب آن میزان وابستگی و در نهایت ترک آن ماده بسیار مشکل می شود. شیوه های استعمال (تزریقی، تدخینی یا خوراکی) نیز می تواند تا حدودی احتمال بازگشت را پیش بینی کند. برای مثال افرادی که شیوه استعمال مواد در آن ها به شکل تزریقی بوده است، کار مشکل تری برای ترک مواد دارند. با توجه به اشاره شما مبنی بر ترک شش ماه مواد، یافته های تحقیقی نشان می دهد که مدت زمان شش ماه زمان کمی برای اطمینان از برنگشتن به سمت مواد است و این نکته مهمی است که شما باید با دقت بیشتری درباره اش تصمیم بگیرید.
   کمک از روان درمانگران و متخصصان حوزه ازدواج
به یاد داشته باشید که هیچ فردی حتی یک مشاور متخصص نیز نمی تواند برای ازدواج یا ازدواج نکردن دختر شما با کسی، تصمیم نهایی را بگیرد ولی می تواند با تشریح شرایط موجود و کمک به مراجع در موقعیت های پیچیده فرد را به سمت انتخاب بالغانه و آگاهانه هدایت کند.

انتهای پیام/

برچسب ها

ارسال نظر