خانمی 35 ساله ام و 3 یا 4 ماهی می شود که از شوهرم جدا شده ام. نگاه همکاران آقا بعد از این که متوجه ماجرا شدند، روی روانم سنگینی می کند و این سنگینی نگاه را احساس می کنم. با این که حتی با همکاران خانمم در این باره صحبت نمی کنم اما بعضی هایشان علنی و مدام درباره دلایل طلاقم می پرسند. چه طور با آن ها رفتار کنم که پای شان را از گلیم شان درازتر نکنند؟

پایگاه خبری‌وتحلیلی «صبح‌شد»: راهله فارسی | مشاور:  خانمی ۳۵ ساله ام و ۳ یا ۴ ماهی می شود که از شوهرم جدا شده ام. نگاه همکاران آقا بعد از این که متوجه ماجرا شدند، روی روانم سنگینی می کند و این سنگینی نگاه را احساس می کنم. با این که حتی با همکاران خانمم در این باره صحبت نمی کنم اما بعضی هایشان علنی و مدام درباره دلایل طلاقم می پرسند. چه طور با آن ها رفتار کنم که پای شان را از گلیم شان درازتر نکنند؟

این تصور که همه به دنبال سرک کشیدن به زندگی شخصی شما یا سوء استفاده  از شرایط تان هستند، بدبینانه به نظر می رسد. البته و صددرصد، مرزی بین دخالت کردن و کمک به دیگران وجود دارد. این که افراد به حکم کمک به دیگران می خواهند از کار و زندگی فرد دیگری سر دربیاورند، توجیهی کاملا غیرمنطقی برای شخص دخالت گر است. برای کمک کردن حتما باید درخواستی از طرف مقابل اعلام شود، نه این که بدون خواسته آن شخص صرفا به دلیل این که فرد می خواهد کمک کند، زندگی او را از اختیارش درآورد و به استقلال او لطمه بزند. با این حال، این نگاه شما درباره همه همکاران تان اعم از مرد و زن، بدبینانه به نظر می رسد و باید مدیریت شود.
   فضول ها سراغ چه افرادی می روند؟
گاهی اوقات خود فرد به دیگران اجازه سرک کشیدن در زندگی اش را می دهد. معمولاً افرادی که کنجکاوی بیش از حد دارند، باهوش هستند و سراغ کسانی می روند که ضعیف ترند و در برابر سوالات آن ها، خودشان را ملزم به پاسخ دادن می دانند. اگر بتوانید اعتماد به نفس خود را قوی تر کنید، افراد فضول کمتری در اطراف تان خواهند ماند و کمتر در موقعیت هایی قرار می گیرید که به چنین سوالاتی پاسخ دهید.
   طفره بروید
اگر شما از جواب دادن به سوالات همکاران تان طفره بروید، به طور نامحسوس پیام تان را به آن ها منتقل می کنید. پیام شما هم این است که به دلایلی، دوست ندارم درباره این موضوع صحبت کنم. وقتی از شما سوالاتی  می شود که دوست ندارید به آن ها پاسخ بدهید، با تغییر دادن موضوع از پاسخ دادن امتناع کنید.
   نیازی به گفتن جزئیات نیست
در برخی مواقع ممکن است مجبور شوید به دلیل شرایط یا موقعیتی به فرد سوال کننده پاسخ بدهید. زمانی که در چنین شرایطی قرار می گیرید و مجبور هستید که پاسخ بدهید، کمترین میزان جزئیات را بگویید. یک پاسخ کلی و حتی تا حد امکان مبهم می تواند شما را از مخمصه برهاند.
   از این چند جمله کمک بگیرید
در ادامه مثال هایی ذکر شده که می تواند کمک کننده باشد و گفتن این جملات، پاسخ های خوبی به افرادی است که نمی خواهید دوباره درباره طلاق تان سوال کنند: چرا این سوال خصوصی را مطرح می کنی؟  من عادت ندارم درباره این مسائل با کسی صحبت کنم، (لبخند بزنید و بگویید:) واقعا داری چنین سوالی از من می کنی؟ من دوست ندارم درباره این موضوع حرف بزنم پس بیا بحث رو عوض کنیم، می دونی این سوال خیلی شخصیه؟ و … .

انتهای پیام/

برچسب ها