قلیان‌های جدیدی به بازار آمده که ترکیبی از گاز نیتروژن (N2O) و اکسیژن است و استنشاق آن باعث عوض شدن حال وهوای مصرف کننده می شودو اسم تجاری آن گاز خنده آوراست و برای آن فوایدی همچون درمان سردرد، شادی آور بودن و ضد افسردگی و ....را برمی شمارد.

پایگاه خبری‌وتحلیلی«صبح‌شد»: قلیان‌های جدیدی به بازار آمده که ترکیبی از گاز نیتروژن (N2O) و اکسیژن است و استنشاق آن باعث عوض شدن حال وهوای مصرف کننده می شودو اسم تجاری آن گاز خنده آوراست و برای آن فوایدی همچون درمان سردرد، شادی آور بودن و ضد افسردگی و ….را برمی شمارد.

دکتر مهدی فتحی دانشیار بیهوشی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در این خصوص می گوید: در پزشکی گازاکسید نیتروژن( N2O ) نقش هوشبری دارد و عملکرد آن به گونه ای است که از طریق ریه جذب خون می شود  و با تاثیر بر مغز، اثر آرام بخشی و انفکاک ذهنی ایجاد می کند که ممکن است  با حالت سبکی سر، خنده وتهوع همراه باشد  و در هر کسی تظاهر خاصی دارد و به هیچ وجه دارویی نیست که درخارج ازاتاق عمل  و بدون صلاحدید و تجویز متخصص  مصرف شود .

وی ادامه می دهد: مصرف آن باعث افزایش فشارخون به ویژه فشارخون شریان ریه  و فشار مغز و مشکلات ذهنی و روانی می شود . این دارو در ترکیب با داروهای استنشاقی دیگر که برای بیهوشی استفاده می شود،  اثر آن ها  را کم می کند اما به هیچ وجه مصرف آن به افراد عادی توصیه نمی شود و حتما باید درشرایط تحت کنترل استفاده شود زیرا مصرف آن بدون همراهی با اکسیژن می تواند به مرگ منجر شود.

انتهای پیام/

برچسب ها