خیلی‌ها در هفته‌های پایانی سال به فکر کاهش وزن و تناسب اندام می‌افتند و چون می‌خواهند طی کمترین زمان ممکن لاغر شوند، به سراغ میانبرهای لاغری می‌روند. مدتی است مصرف قرص متفورمین (نوعی قرص کاهش‌دهنده قند خون برای بیماران دیابتی) با باوری غلط که باعث کاهش وزن می‌شود در بین افراد به‌ویژه خانم‌ها رایج شده است.

پایگاه خبری‌وتحلیلی«صبح‌شد»: مهدی فهیمی متخصص طب سنتی: خیلی‌ها در هفته‌های پایانی سال به فکر کاهش وزن و تناسب اندام می‌افتند و چون می‌خواهند طی کمترین زمان ممکن لاغر شوند، به سراغ میانبرهای لاغری می‌روند. مدتی است مصرف قرص متفورمین (نوعی قرص کاهش‌دهنده قند خون برای بیماران دیابتی) با باوری غلط که باعث کاهش وزن می‌شود در بین افراد به‌ویژه خانم‌ها رایج شده است.

متأسفانه توسط افرادی غیرمتخصص این طرز فکر در برخی به‌وجود می‌آید که با مصرف متفورمین و در نتیجه کاهش قند خون، اشتها هم کمتر می شود و در نتیجه کاهش وزن اتفاق می‌افتد. در حالی که حتی اگر این موضوع هم درست باشد حداکثر تا سه ماه اول، آن هم حداکثر کاهش وزن تا ۲ کیلوگرم خواهد بود اما کم‌کم دارو عوارض خود را نشان می‌دهد.

برای مثال، قرص متفورمین به دلیل این‌که قند خون را کاهش می‌دهد، فشار خون را پایین می‌آورد و اگر فرد در این حالت از محلول قندی استفاده نکند

احتمال شوک و بیهوشی به‌شدت افزایش می یابد. همچنین به مرور زمان مصرف این قرص بر سیستم گوارش و سیستم ایمنی بدن تأثیر می‌گذارد که با حالت تهوع شدید، استفراغ و ضعف و بی‌حالی شدید همراه است و ضعف در سیستم ایمنی، بدن را مستعد ابتلا به انواع مشکلات و بیماری‌ها مثل سرماخوردگی‌های مکرر، سوءتغذیه، ریزش مو و بیماری‌های سخت‌تر مثل آسیب‌های جدی به کبد و عملکرد آن خواهد کرد.

بهترین روش برای کاهش وزن اصولی و پایدار، ورزش مدام و رژیم غذایی سالم است. حتی داروهای لاغری هم که در داروخانه‌ها موجود است، فقط باید با تجویز پزشک و پس از انجام آزمایش لازم توسط پزشک متخصص تغذیه توصیه ‌شود چون گاهی عواملی مثل استرس، چاقی هورمونی، چاقی ارثی یا اختلال در بعضی غدد مثل تیروئید عامل اصلی ابتلا به اضافه‌وزن است و با درمان بیماری، مشکل اضافه‌وزن تا حد زیادی رفع خواهد شد.

 

انتهای پیام/

برچسب ها