کد خبر: 560

افراد به طلاق واکنش‌های متفاوتی نشان می‌دهند که مشابه واکنش‌های ۵ مرحله‌ ایست که “کوبلر راس” به عنوان مراحل سوگواری بیان می‌کند.

پایگاه خبری‌وتحلیلی«صبح‌شد»: افراد به طلاق واکنش‌های متفاوتی نشان می‌دهند که مشابه واکنش‌های ۵ مرحله‌ ایست که “کوبلر راس” به عنوان مراحل سوگواری بیان می‌کند.

شوک و انکار: این واکنش، هم پیش از قانونی شدن طلاق مشاهده می‌شود: « نه غیر ممکنه که کارمون به طلاق بکشه، حلش می‌کنیم»

‌و هم بعد از طلاق: «همسرم هنوز دوستم داره و خانوادش باعث جداییمون شدن.»

‌یا در عمل فرد حلقه‌ی خود را نگه دارد، عکس‌های ازدواج را از دیوار پایین نمی‌آورد، روی همان تخت دو نفره می‌خوابد و … .

‌پاک کردن آثار همسر سابق به فرد کمک می‌کند زودتر انکار را پشت سر بگذارد.

خشم: خشم به همسر سابق و خانواده‌اش، به خود و والدین، به فرزندان، به قانون و هنجارهای اجتماعی، پس از طلاق طبیعی است. روش‌های سالم تخلیه‌ی خشم در این مرحله مانند نوشتن نامه‌هایی که هرگز به همسر سابق پست نمی‌شود، انجام اعمال معنوی، ورزش، گریستن، دردو دل کردن با دوست قابل اعتماد، غالبا نتیجه‌ی مثبتی دارد.

چانه زنی: پس از بیرون آمدن از انکار و برون‌ریزی خشم، فرد با واقعیت جدایی خود رو به رو می‌شود، در این مرحله ممکن است فرد با دیگران و با خدا شروع به چانه‌زنی کند. به این شکل که با خدا چانه بزند این حق من نبود، یا با دیگران چانه بزند که همسر سابق را راضی کنند تا بازگردد. رجوع به همسر سابق، عملی قبیح نیست اما مهم است که تمام مراحل سوگواری طی شده باشد و بعد با یک تصمیم منطقی اگر زوج چنین قصدی دارند رجوع کنند.

افسردگی: فرد پس از مایوس شدن در مرحله‌ی چانه زنی ممکن است علایم جسمانی یا روان شناختی افسردگی مانند احساس گناه، نشخوار فکری، کاهش تمرکز و توجه را تجربه کند. در این مرحله اطرافیان باید بدون قضاوت با دقت به حرف‌های فرد گوش کنند.

پذیرش و بهبودی: از نشانه‌های پذیرش و بهبودی، برنامه‌ریزی‌های جدید فرد است. اینجا تازه طلاق روانی یا هیجانی رخ می‌دهد. فرد خودش و همسر سابق را در ذهنش می‌بخشد، می‌بوسد و کنار می‌گذارد تا برای زندگی جدید آماده شود.

هیچ گاه قبل از مرحله‌ی ۵ فرد را «مجبور» به باز کردن گره‌های عاطفی نکنیم، این پروسه زمان می‌خواهد. زمان سوگواری در افراد مختلف از چند ماه تا چند سال متفاوت است و بهتر است اگر فرد به تنهایی قادر به طی کردن ۴ مرحله‌ی اول نیست از یک مشاور یا مددکار کمک بگیرد.

برخی، همه‌ی مراحل را تجربه نمی‌کنند.

انتهای پیام/

برچسب ها