دبیر «ستاد امر به معروف» که با رد اظهارات فرمانده ناجا اعلام کرده بود فیلم گرفتن از پلیس جرم نیست، حرف خود را پس گرفت!

پایگاه خبری‌وتحلیلی«صبح‌شد»: یکشنبه ۱۲ اسفند بود که سردار حسین اشتری در دومین روز از چهاردهمین همایش سراسری روسا و مدیران پلیس راهور ناجا گفت: کسی حق تصویربرداری از مامور در حال خدمت و توهین به او را ندارد.

فیلم گرفتن از پلیس جرم نیست

در واکنش به این اظهارنظر، عصر همان روز، حجت الاسلام جلیل محبی دبیر ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس گفت: براساس قوانین موضوعه کشور تصویر برداری از مأمور ناجا در حین انجام وظیفه کاری غیرقانونی نبوده و از حقوق مردم در راستای نظارت بر مسئولین‌شان است.

وی افزود: برای تصویربرداری فقط ۳ مورد هست که تصویربرداری کردن از آن ممنوع است. اول تصویربرداری کردن از حریم خصوصی افراد که مطابق قانون سمعی و بصری جرم است، دوم تصویربرداری کردن از استحکامات نظامی و امنیتی که مطابق ماده ۵۰۳ قانون مجازات اسلامی ممنوع است و سوم تصویربرداری کردن و ارسال آن برای خارجی‌ها و اتباع بیگانه و دوول خارجی متخاصم علیه جمهوری اسلامی جرم است که این جرم در واقع همکاری با خارجی‌ها محسوب می‌شود.

اما ماجرا به همینجا ختم نشد؛ محبی شب گذشته در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران حرف خود را پس گرفت.

در بخشی از مصاحبه ای که شب گذشته منتشر شد، خبرنگار از محبی می پرسد: شما گفتید آن چیزی که فرمانده ناجا گفته مبنی بر اینکه کسی حق ندارد از پلیس فیلمبرداری کند؛ درست نیست و این کار جرم نیست و او اینگونه پاسخ می دهد: «نه، نه؛ سردار اشتری بزرگوار گفتند فیلمبرداری و تهدید جرم است. طبق ماده ۶۱۰ قانون تعزیرات تهدید کردن، افترا زدن و نشر اکاذیب جرم است. اما فیلم گرفتن تنها برای مستندسازی، جرم نیست و در قانون هم نیامده است. سردار اشتری هم درست گفتند و من هم اینکه تهدید کردن و فیلم گرفتن از پلیس جرم است را تایید می کنم. اما اینکه ما جامعه را در معرض ارزیابی قرار دهیم، حرف درستی است.»

انتهای پیام/

برچسب ها