آیا تا به حال برای شما پیش آمده که بعد از تعطیلات طولانی، وقتی می‌خواهید به سر کار برگردید احساس خستگی و بی‌حوصلگی داشته باشید و اصلا نتوانید بر وظایف شغلی خود تمرکز کنید؟

پایگاه خبری‌وتحلیلی«صبح‌شد»: دکتر آذین تقی‌پور روان شناس صنعتی و سازمانی: آیا تا به حال برای شما پیش آمده که بعد از تعطیلات طولانی، وقتی می‌خواهید به سر کار برگردید احساس خستگی و بی‌حوصلگی داشته باشید و اصلا نتوانید بر وظایف شغلی خود تمرکز کنید؟ اگر جواب‌تان مثبت است، شما خماری یا خستگی بعد از تعطیلات را تجربه کرده‌اید. اختلالی که این روزها و بعد از تعطیلات تقریبا طولانی نوروز امسال، شاغلان زیادی با آن درگیر خواهند شد. در ادامه نکاتی در همین باره مطرح می‌کنیم.

   اصلی‌ترین دلایل ایجاد این مشکل

 

یکی از مهم‌ترین دلایل این مشکل، تصورات اشتباهی است که افراد درباره تعطیلات دارند. آن‌ها فکر می‌کنند باید حداکثر استفاده را از تعطیلات خود ببرند بنابراین برنامه‌ریزی فشرده‌ای برای آن انجام می‌دهند. افراد تا ساعت‌های آخرین شب در مهمانی‌ها و مراکز تفریحی و پارک‌ها وقت خود را سپری می‌کنند به طوری که حتی فرصت کافی برای خواب و استراحت ندارند. از سوی دیگر، برخی افراد با وجود این که در سفرند ولی به طور دایم نگران فعالیت‌های کاری خود هستند یا آن‌ها را از راه دور انجام می دهند یا پیگیری می‌کنند. این موضوع سبب می‌شود که در تمام مدت تعطیلات، استرس کاری را با خود به همراه داشته باشند.

   ۶ توصیه برای مدیریت خماری بعد از تعطیلات

 

رعایت توصیه‌هایی که در ادامه مطرح می‌شود، به شما کمک می‌کند که کمتر دچار خستگی یا خماری بعد از تعطیلات شوید. در خور ذکر است که بعضی از این توصیه‌ها را باید قبل از آغاز تعطیلات می‌دانستید(یا حداقل برای آینده باید بدانید) و بعضی‌هایشان هم اکنون به کمک‌تان می‌آید.

۱- قبل از شروع تعطیلات طولانی برای سفر یا بازدید برنامه‌ریزی و آن‌ها را طوری تنظیم کنید که فرصت کافی برای استراحت و خوابیدن داشته باشید. یک روز زودتر از اتمام تعطیلات به خانه برگردید تا بتوانید چمدان‌های خود را باز کنید و به کارهای عقب افتاده سامان دهید.

۲- در روز اول کاری برای انجام فعالیت‌های شغلی عقب افتاده، برنامه‌ریزی کنید و ابتدا با کارهای ساده و جزئی مانند خواندن پیام‌های دریافتی یا تمیز کردن میز کاری تان شروع کنید.

۳- در روزهای ابتدایی بعد از تعطیلات، فشرده کار نکنید. سعی کنید زودتر به خانه برگردید و برنامه‌های تفریحی کوتاهی مانند پیاده‌روی داشته باشید.

۴- مشخص کنید که برای سال کاری جدید می خواهید به چه اهدافی برسید.

۵- ارتباط خود را با افرادی که از همنشینی با آن‌ها لذت برده اید، ادامه دهید و تلاش کنید افراد مسموم را زودتر فراموش کنید.

۶- این روزها تعطیلات خود را با تعطیلات دیگران مقایسه نکنید و بدانید که علف‌ها همیشه در تصاویر دیگران سبزتر به نظر می‌رسند.

انتهای پیام/

برچسب ها