شنبه ۱ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۱۹
کد مطلب : ۱۲۶۸
plusresetminus
نگاهی به آمار‌های ۲ ماه گذشته کرونا، وضعیت نابسامانی از افزایش نگران‌کننده ابتلا و مرگ‌ومیر بر اثر کووید-۱۹ را روایت می‌کند؛ آمار‌هایی که نشان می‌دهد پاییز همانطور که پیش‌تر پیش‌بینی شده بود شروع مرگباری داشته است.
افزایش نگران‌کننده ابتلا و مرگ‌ومیر کرونا در ایران
صبح‌شد: نگاهی به آمار‌های ۲ ماه گذشته کرونا، وضعیت نابسامانی از افزایش نگران‌کننده ابتلا و مرگ‌ومیر بر اثر کووید-۱۹ را روایت می‌کند؛ آمار‌هایی که نشان می‌دهد پاییز همانطور که پیش‌تر پیش‌بینی شده بود شروع مرگباری داشته است.

پیش از این مسئولان وزارت بهداشت نسبت به خطر شیوع بیشتر کرونا در کشور طی پاییز و زمستان امسال هشدار داده بودند و حالا آمار‌ها گویای تحقق این پیش‌بینی‌هاست. طوری که در ۶۰ روز گذشته یعنی در مهر و آبان، ۱۹ هزار و ۴۱۸ نفر براساس اعلام روزانه آمار‌های وزارت بهداشت جانشان را از دست دادند و ۴۰۲ هزار و ۸۴۶ نفر هم مبتلا شدند. در مهر، ۶ هزار و ۸۶۸ نفر فوت کردند و در آبان با صعود یکباره تعداد فوتی‌ها و شدت گرفتن بیماری، فوتی‌های کرونا به ۱۲ هزار و ۵۵۰ نفر رسید. تعداد مبتلایان هم در این دو‌ماه افزایش قابل توجهی داشت؛ در مهر ۱۱۹ هزار و ۸۰۵ نفر مبتلا شدند و در آبان ۲۸۳ هزار و ۴۱ نفر. براساس آخرین آمار‌های وزارت بهداشت تاکنون، ۸۲۸ هزار و ۳۷۷ نفر مبتلا به این بیماری شده‌اند و ۴۳ هزار و ۸۹۶ نفر هم جانشان را از دست داده‌اند.

بررسی همشهری نشان می‌دهد ۴۸.۶۳ درصد مبتلایان کلی کرونا و ۴۴.۲۳ درصد فوتی‌ها مربوط به ۲‌ماه گذشته بوده‌اند. البته نباید فراموش کرد که در ۲‌ماه گذشته با واردات و تولید کیت‌های تشخیص کرونا، بیماریابی هم از حدود ۲۵ هزار تست در روز به ۴۰ هزار تست رسید، هر چند که تمام آمار‌های ثبت شده به گفته مسئولان وزارت بهداشت، براساس آمار‌های رسمی مراجعه به بیمارستان است و افرادی که به مراکز درمانی مراجعه نکرده، اما مبتلا شده‌اند در این آمار‌ها گنجانده نشده‌اند. پیش از این رئیس سازمان نظام پزشکی اعلام کرده بود که تعداد فوتی‌ها و مبتلایان واقعی سه برابر آمار‌های رسمی است.

 مهر و آبان در شرایطی تبدیل به بحرانی‌ترین ماه‌های شیوع کرونا شدند که پرونده آخرین روز تابستان با ۲۰۷ فوتی و ۳ هزار و ۵۶۳ نفر بسته شد. حالا به فاصله ۶۰ روز تعداد فوتی‌ها بیش از دو برابر و مبتلایان نزدیک به ۵ برابر شد و روند همچنان صعودی است. در ۲‌ماه گذشته بالاترین رکورد‌ها در فوت و ابتلای کرونا ثبت شد و بیشترین سهم را هم آبان داشت. در ماه مهر، روند صعودی مبتلایان و فوتی‌ها از بیستمین روز این ماه با ثبت ۲۵۱ فوتی و ۳ هزار و ۸۲۲ مبتلا، افزایشی شد.

در بیست و سومین روز، تعداد فوتی‌ها به ۲۷۹ نفر و مبتلایان به ۴ هزار و ۸۳۰ نفر رسید و در بیست و هشتمین روز، بالاترین تعداد فوتی‌های این ماه با ۳۳۷ نفر ثبت شد. آخرین روز مهر هم با ۵ هزار و ۶۱۶ نفر یعنی بالاترین تعداد مبتلایان در این‌ماه به پایان رسید که رکورددار شد.

آبان، اما شرایط عجیبی داشت. از روز اول آمار فوتی‌ها بالای ۳۰۰ مورد بود و در روز هفتم، به ۴۱۵ نفر رسید که شوک آور بود. روز بعد از آن یعنی هشتم، آمار مبتلایان به یکباره از ۶ هزار و ۸۲۴ نفر در روز قبل، به ۸ هزار و ۲۹۳ نفر در نهمین روز آبان رسید. ۳ روز بعد تعداد فوتی‌ها ۴۳۴ نفر شد و از هفدهم آبان، روند ابتلای روزانه به بالای ۹ هزار نفر رسید و در ادامه با عبور از بیش از ۱۱ هزار فوتی روزانه در بیست و یکم این ماه، باز هم رکورد جدیدی ثبت شد و آنقدر پیش رفت که در آخرین روز این ماه، تعداد مبتلایان به ۱۳ هزار و ۲۶۰ نفر رسید. روند فوتی‌ها هم با عبور از ۴۰۰ نفر، به ۴۸۲ نفر در بیست و هفتم آبان رسید که منجر به تشدید محدودیت‌ها و تصمیم‌گیری‌های جدید برای کنترل شیوع کرونا شد.

پرونده آبان ۹۹ با ۴۷۹ فوتی بسته شد و از امروز نخستین روز آذر‌ماه با پیش‌بینی افزایش تعداد فوتی‌ها و مبتلایان از سوی مسئولان وزارت بهداشت آغاز شد. این دهمین‌ماه از شیوع کرونا در ایران و دویست و هفتاد و پنجمین روز از شناسایی و اعلام رسمی نخستین مورد رسمی ابتلا به کرونا در ایران است و هنوز چشم‌اندازی از آینده این ویروس در کشور وجود ندارد.


انتهای پیام/
http://sobhshod.ir/vdci.qazct1arvbc2t.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما