يکشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۹ ساعت ۰۸:۱۵
کد مطلب : ۱۹۷۰
plusresetminus
همه واکسن‌هایی که ممکن است سرنوشت جهان را تغییر بدهند.
معرفی همه واکسن‌های کرونا+جزئیات و عکس
صبح‌شد: یک روز پس از ممنوعیت خرید واکسن از آمریکا و انگلیس نقد و نظر‌ها در این‌باره ادامه دارد. در شبکه‌های اجتماعی بحث و گفتگو بالا گرفته است و مسئولان دولتی می‌گویند: خرید واکسن خارجی به کلی منتفی نشده و ورود واکسن انگلیسی و آمریکایی از دستور کار ایران خارج شده است.


به گزارش همشهری، رئیس جمعیت هلال احمر گفته است که به دستور دولت، این جمعیت مأمور شده است تا از چین واکسن تهیه کند. همزمان خبر‌هایی می‌رسد مبنی بر اینکه خرید واکسن از هند و روسیه نیز جزو گزینه‌های دولت است. همزمان سخنگوی این جمعیت هم گفته رایزنی‌ها برای خرید واکسن از کشور‌های شرقی ادامه دارد، اما واردات محموله فایزر به کلی منتفی شده است.

اگرچه حالا واردات این واکسن با فرمان مقام معظم رهبری به کلی ممنوع شده است، اما واقعیت این است که پیش ازاین حکم نیز ایران برنامه‌ای برای خرید واکسن فایزر از آمریکا نداشت و آنچه قرار بود به‌دست ایران برسد یک محموله ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار دوزی واکسن بود که توسط جمعی از ایرانیان خارج از کشور به ایران اهدا شده بود.

در دنیا شرکت‌های مختلفی در حال تولید واکسن هستند، فایزر و مدرنا از این جهت بیشتر شناخته شده‌اند که زودتر توانسته‌اند مجوز اضطراری سازمان جهانی بهداشت را دریافت کنند. همزمان با آن‌ها واکسن آکسفورد با نام آسترازنکا که ایمنی ۹۰ درصدی ایجاد می‌کند هم با دریافت مجوز اضطراری به‌عنوان سومین واکسنی است که در جهان مورد توجه قرار گرفته است. نیویورک تایمز از زمان پیش تولید نخستین واکسن‌ها، سایتی را برای ثبت لحظه به لحظه وقایع واکسن راه‌اندازی کرده است. ایران هم از جمله کشور‌هایی است که تحولات مربوط به تولید واکسن اش دراین سایت ثبت شده است.

طبق اطلاعات این سایت ۴۳ واکسن کرونا در فاز یک است، ۲۰ واکسن در فاز ۲ و ۲۰ واکسن هم وارد فاز ۳ شده‌اند. تولیدات ۷ شرکت به‌صورت محدود در حال پیشروی است و ۳ واکسن هم برای توزیع همگانی مجوز گرفته‌اند که این ۳ فایزر، مدرنا و آسترازنکا هستند. در ایران به‌دلیل محدودیت‌هایی که برای حمل‌ونقل و انتقال فایزر وجود داشت و نیز محدودیت‌های تحریم خرید واکسن آمریکایی از دستور کار خارج بود به جز اقدامی که برای خرید واکسن از کواکس انجام شده است.

یکی از مسیر‌هایی که ایران می‌رفت، خرید محموله‌ای واکسن از هند بود. جایی که آسترازنکا واکسن مورد تأیید آکسفورد در آنجا تولید می‌شود. هند کشوری است که زیرساخت‌های مناسبی برای تولید واکسن دارد و بخشی از واکسن‌های خارجی در این کشور تولید می‌شود. افزون بر این ساخت واکسن کرونای هندی را هم در دستور کار دارد.

محمدحسن قوسیان‌مقدم، دبیرکل جمعیت هلال احمرگفته: «بعد از فرمایشات رهبر معظم انقلاب، در جمعیت هلال احمر با رایزنی که انجام دادیم تصمیم بر این شد که از پذیرش واکسن فایزر خودداری کنیم؛ اما کماکان برای خرید از کشور‌های شرقی، کار‌هایی را نیز انجام می‌دهیم و امیدواریم هرچه زودتر واکسن تولید خودمان عملیاتی شود. ۳ کشور هند، چین و روسیه در شرق، واکسن‌هایی دارند که می‌توانیم روی این‌ها فکر کنیم و البته احتمال خرید از چین بیشتر است.» او ادامه داد: «به درخواست وزارت بهداشت، دنبال واردات یک میلیون دوز واکسن کرونا هستیم که به‌احتمال زیاد از چین و یا اگر مشکلی پیش آمد، از هند یا روسیه وارد می‌کنیم.»


پیش از این یک محموله واکسن چینی به ایران وارد شده بود که نتوانست مجوز‌های سازمان غذا و دارو را دریافت کند. در چین، اما چندین شرکت در حال تولید واکسن هستند و این کشور واکسیناسیون داخلی را با تولیدات خودش شروع کرده است. قوسیان مقدم درباره زمان واردات واکسن کرونا توسط هلال احمرگفت: «نمی‌توانیم زمان اعلام کنیم؛ چراکه واکسن کرونا ویژگی خاص خود را دارد؛ برخی کشور‌ها در مراحل تولید واکسن کمک کردند و کشور‌های سازنده اولویت را با این کشور‌ها قرار داده‌اند و از نظر قیمت فاکتور‌های مختلفی دارد. محصولی نیست که فراوان و در دسترس باشد و حق انتخاب داشته باشیم که کدام بهتر است؛ ضمن اینکه باید از نظر بهداشتی تأییدیه داشته باشد و خرید راحتی نیست که بگوییم فردا وارد می‌کنیم.»

دبیرکل جمعیت هلال احمر اضافه کرد: «به هرحال ما عضو فدراسیون بین‌المللی هستیم و با صلیب سرخ و هلال احمر کشور‌ها ارتباطاتی داریم و از این کانال‌ها استفاده می‌کنیم.»

انتهای پیام/
http://sobhshod.ir/vdci.yazct1a3ubc2t.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما