جمعه ۷ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۱۰
کد مطلب : ۱۳۷۴
plusresetminus
داده کاوی ایرنا از شبکه های اجتماعی نشان می دهد که؛ کاربران اگرچه از جذابیت و کشش سریال «آقازاده» استقبال کرده اند، اما گرایش‌های سیاسی و تمایلات جناحی سازندگان و همچنین برخی مشکلات ساختاری در خصوص فیلمنامه و شخصیت پردازی را مورد نقد قرار داده اند.
نظر مردم در مورد سریال آقازاده
صبح‌شد: سریال آقازاده، جدیدترین سریال نمایش خانگی که در حال پخش است، از همان زمان ساخت و تولید با اخبار و حواشی زیادی مواجه بود و در زمان پخش نیز به دلیل پرداخت به برخی سوژه‌های اجتماعی که حتی داعیه خط قرمزی نیز درباره آن‌ها وجود داشت، توانست مخاطبان زیادی را جذب خود کند.

علاوه بر پرداختن به برخی سوژه‌های ملتهب سیاسی و اقتصادی، نمایش کاراکتر‌هایی که شخصیت‌های مهم سیاسی، اقتصادی را تداعی می‌کنند نیز از دیگر عوامل جذابیت سریال آقازاده برای مخاطبان به شمار می‌رود؛ چرا که تا پیش از آن ورود به بسیاری از این اتفاقات و شخصیت‌ها مسبوق به سابقه نبوده و حتی در برخی موارد، شباهت‌های بسیار جزئی‌تر نیز با ممیزی و حذف روبرو می‌شد.

در هر حال سریال آقازاده توانسته با طراحی سوژه و شخصیت‌های جذاب و بکر، تماشاگران زیادی را با خود همراه کند به طوریکه از نظر تعداد دانلود و تعداد بازدید رکورددار سریال‌های نمایش خانگی در تماشای قسمت اول است. آقازاده مجموعه‌ای به‌صورت نمایش خانگی به کارگردانی بهرنگ توفیقی، تهیه‌کنندگی و نویسندگی حامد عنقا است که پخش آن از روز جمعه ۶ تیرماه ۱۳۹۹ در شبکهٔ نمایش خانگی آغاز شد و هم اکنون قسمت بیست و یکم آن نیز توزیع و پخش شده است.

در فضای مجازی نیز «سریال آقازاده» توانسته توجه کاربران را به خود جلب کند به طوریکه در تلگرام و اینستاگرام مجموع بازدید ویدئو‌ها و پست‌های این سریال نمایش خانگی به حدود ۱۰۰ میلیون رسیده است. در ادامه پربازدید‌ترین پست‌ها و نظرات کاربران را در سه شبکه اجتماعی تلگرام، اینستاگرام و توییتر مورد واکاوی قرار گرفته است:

یکی از کانال‌های تلگرامی با بازنشر خبر رشد ۳۰ درصدی، دقیقه تماشای سریال «آقازاده» و اعلام اینکه بالاترین رکورد تماشای قسمت اول سریال‌های نمایش خانگی مربوط به سریال آقازاده است، نوشت: «آقازاده» پیش از این نیز با گذشت چهار روز از انتشار قسمت اول، رکورد ۲۵ میلیون دقیقه تماشا را ثبت کرده بود. این آمار تا پیش از پخش قسمت ۱۹ به حدود ۶۶ میلیون دقیقه تماشا رسید که با اختلاف قابل توجهی بالاترین میزان دقیقه تماشای قسمت اول در بین کل سریال‌های شبکه نمایش خانگی است.

نکته جالب توجه اینکه ویدئو و پست‌های مربوط به سریال آقازاده در بازه زمانی ۲۵ مهر تا ۲۵ آبان ماه، در تلگرام بیش از ۳۵ میلیون (۳۵،۲۹۵،۳۲۳) بازدید داشته و عمده توجه کاربران به محتوای مربوط به این سریال در روز‌های ۲، ۹، ۱۶، ۲۳ آبان ماه که همزمان با پخش قسمت جدید سریال بوده، صورت گرفته است.
تعداد کل نتایج: ۳۴،۰۷۳
تعداد مطالب اصلی: ۳۰،۰۰۷
تعداد مطالب فورواردی: ۴،۰۶۶
تعداد بازدید: ۳۵،۲۹۵،۳۶۱

در اینستاگرام بیشتر محتوای تولید شده درباره این سریال مربوط به برخی حواشی بازیگران و عوامل تولید بوده است. برای مثال خبر ابتلای بازیگر اصلی سریال آقازاده یعنی سینا مهراد به بیماری کرونا حدود ۱۸۰ هزار (۱۷۸۳۶۴) لایک گرفته است.

یکی از موضوعاتی که باعث جذابیت سریال آقازاده میان عموم مردم شده، شباهت کاراکتر‌های اصلی فیلم با شخصیت‌های سیاسی و چهره‌های هنری در دنیای واقعی است و در این میان گمانه زنی‌های زیادی نیز توسط رسانه‌ها صورت گرفته است. «مهدی سلطانی» بازیگر نقش دکتر امیر بحری که در قسمت‌های اخیر اقدام به قتل همسر جوانش کرده، درباره این شباهت‌ها در صفحه شخصی اینستاگرامی خود گفته است: در رابطه با یک نقش، برخی چیز‌ها گفتنی است و برخی شرح دادنی نیست. بازیگری در واقع به نوعی بداهه مهندسی شده است که ذهنی نیمه هشیار می‌طلبد. استدلال صرف، برای ایفای یک نقش، مانند یک سم است؛ نقش را غیر قابل انعطاف می‌کند و بی روح؛ بنابراین در قلمرو شخصیت‌پردازی، نقش را صرفا با استدلال منطقی نمی‌توان تعریف و تحلیل کرد. اما به طور کلی٬ دکتر امیر بحری مردی ۵۵ – ۶۰ ساله است که سابقه‌ی شرکت در جنگ دارد. مانند برخی از جنگ برگشته ها، ترجیح داده در سیاست استقرار داشته باشد و از این ابزار، برای رسیدن به قدرت و ثروت استفاده کند. در یک کلام، آدم فرصت طلبی است. تفکری ماکیاولیستی دارد که هدف از هر چیزی برایش مهمتر است. همان تفکری که می‌گوید هدف، وسیله را توجیه می‌کند. ابایی ندارد حتی اگر در این میان، عزیزی قربانی شود. مثل یک شطرنج باز که وزیرش را قربانی می‌کند تا بازی را به نفع خودش تمام کند.

به طور کلی مجموع بازدید پست‌ها و ویدئو‌های سریال آقازاده در بازه زمانی یک ماهه یاد شده، حدود ۶۰ میلیون (۶۰،۶۰۱،۵۸۸) بازدید بوده که در این میان حدود ۸ میلیون (۷،۷۹۵،۷۳۱) از کاربران این مطالب را پسندیده اند.
تعداد کل نتایج: ۹،۷۷۶
تعداد بازدید: ۶۰،۶۰۱،۵۸۸
تعداد لایک: ۷،۷۹۵،۷۳۱
تعداد کامنت ها: ۲۲۸،۹۲۸

در فضای توییتر، اما بحث و جدل درباره ابعاد مختلف سریال آقازاده داغ‌تر است به طوریکه کاربران این سریال را محلی برای تسویه حساب‌های سیاسی و جناحی تبدیل کرده اند: دلیل حمله به سریال آقازاده به این علت است که "آقازاده" بیشتر از اینکه سریال باشد، مستند فساد مفسدین اقتصادی است.

کاربر دیگری درباره هدف و استراتژی این سریال نوشت: کاری که بازیگرای سریال آقازاده میکنند اینکه فساد رخنه کرده و باید باهاش مبارزه کرد. اینکه حساب آقازاده‌ها رو از هم جدا کنید!

سعید بیابانکی طنزپرداز و مجری، درباره رعایت نکردن اصول گفتاری زبان فارسی نوشت: امروز در تازه‌ترین قسمت سریال آقازاده در جایی از فیلم متن خبر گوینده اخبار این بود: دادگاه آقای دکتر بحری به اتهام قتل سارا فضلی «در حال آغاز شدن است!» زبان فارسی به همین سادگی فرسوده می‌شود. شما جایگزین مناسبی پیشنهاد کنید.

کاربری نیز در نقد فیلمنامه و مشخص نبودن برخی خط و ربط‌های روایی و شخصیتی سریال نوشت: سوالی که پیش میاد اینه که فیلمنامه آقازاده رو کِی نوشتن که به کلی مفسدِ جدید و قدیم داره هوایی میزنه؟! فیلمبرداری سریال ٩٨شروع شده، اما یکی از شخصیت‌های خیلی مشابه سریال همین چند ماه پیش گرفته شد. از تیر ماه هم سریال پخش شده هم زمان با دستگیری فرد مشابه!

کاربر دیگری در همین ارتباط نوشت: آقازاده سریال ماجراجویانه آنقدر کسالت‌آور هم نوبره.

کاربران دیگری نیز درباره ضعف شخصیت پردازی نقد‌هایی را به سریال وارد کردند: احتمالا گفته بودم که سریال آقازاده رو (من از وسط‌هاش ...) خانوادگی در ایام قرنطینه نگاه می‌کنیم ... امروز برام جالب بود تصویرش از خانواده سنتی ... آقایون خانم خونه رو نه قبل و نه بعد از ماجرا لایق هیچ توضیحی ندونستن ... حرف هم نباید بزنه! فقط سکوت کنه و خانوم باشه! عجیب بود!

کاربر دیگری نوشته: این سریال آقازاده، چندتا پرونده رو باهم دیگه ادغام کرده و نمی‌دونم دقیقا می‌خواد چه نتیجه‌ای بگیره؟ و اکثر بازیگراش هم درسته آدمای موجهی هستن، ولی همه شون بازیگرای وابسته به شبکه فیلمسازی جناح خاصی هستن.

انتهای پیام/
http://sobhshod.ir/vdcg.u9qrak9wtpr4a.html
نظرات منتشر شده : ۷  | 
در صف انتظار : ۰
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

...
...
صادقی
سلام خسته نباشید
از همه ی کسایی ک ک تلاش کردن زحمت کشیدن این سریالو بسازن ممنونم و خدا قوت .. خقریبا میشه گفت تقریبا مشکلات اجتماعی و اقتصادی رو پوشش داده ..
اما اما چرا خدایی توی اکثر فیلماتون میزنین نقش اصلی رو میکشید اخه .. مانکن ساختن قسمت اخر زدن نقش اصلی رو کشتن .. اینم از اقازاده ..دلیل نمیشه هرکی بخواد تقاص پس بده باید کشته شه ک .. چه منطقیه اخه ...کارتون با نقش اصلی تموم میشه نزنید نکشیدش ..
تو قیلمای بعدیتون رعایت کنید با سپاس
دقیقا داری راست میگی
الان یک فیلمی آزموده به نام خروج چقد این فیلم قشنگه بر اساس واقعیت ات هستش لطفا بشینید نگاه کنید
مسعود
مگر نه اینکه در قانون خود اسلام سنگسار ویا طرد کردن فاحشه ها از جامعه راه برخورد ومجازاته پس چرا درفیلمها یا سریالها دقیقا برعکسه ودقیقا فیلمهای زمان فردین‌ وملک مطیعی به سبک جدیدتری داره تکرار میشه وخدامیدونه چه زندگی ها ویران شد بخاطر همین آگاهی های غلط که از رسانه ها پخش شد چه دخترهای خوب وخانواده داری که عمرشون هدر شد بخاطر انتظار برای شوهر وچه فاحشه های که بعنوان همسر وارد خانواده ها شدند ومردهای بی غیرتی که همین فیلمها وسریالها شد بهانه ای شد برای کمتر شدن عذاب وجدانشون .خدا لعنت کنه زنان هرزه و خودفروش رو که همه جا هستن وتعدادشون هرروزم بخاطر تبلیغات غلط بیشتر میشه
مینو
این سریال خیلی مزخرف تموم شد که توش نیما مرد راضیه مرد و حامد هم تصادف کرد که مقصر همه ی اینا شهنام بود همه رو کشت خیلی بد بود قسمت آخرش آخر هم نفهمیدیم شهنامه کیه همه هم افتادن زندان