يکشنبه ۹ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۳۸
کد مطلب : ۱۴۲۷
plusresetminus
شهوت و هیجان زندگی لاکچری و داشتن تاریخ رند برای هر چیزی، زندگی کودکان را هم نشانه گرفته و در سال‌های اخیر بیشتر هم شده است. آدم‌هایی که فکر می‌کنند می‌توانند با یک تاریخ رند، زندگی متفاوتی را به فرزندشان هدیه کنند.
چرا انتخاب تاریخ رند برای تولد فرزند مرگبار است؟
صبح‌شد: ناهید خداکرمی، رئیس انجمن مامایی ایران و عضو هیئت‌مدیره سازمان نظام پزشکی، با بیان اینکه انتخاب تاریخ تولد تقویمی خشونت علیه کودک است، در پاسخ به این سؤال که انتخاب تقویمی زمان تولد از چه زمانی باب شد می‌گوید: «به‌صورت کلی، این پدیده از تیم درمان شروع شد که بدون توجه به اینکه بارداری باید خود‌به‌خود خاتمه پیدا کند، زمانی را که به آن تاریخ تقریبی تولد یا زایمان می‌گوییم، به‌عنوان یک زمان قطعی ختم حاملگی به مادر اعلام کردند. بعد از آن نوبت سزارین‌های تکراری بود. یعنی کسانی که در زایمان‌های پیشین سزارین شده بودند و بهتر بود در زایمان جدید هم سزارین شوند، برای همین یک تاریخ تقویمی به آن‌ها اعلام کردند. کم‌کم کسانی هم که خواستار تولد فرزندشان به شیوه سزارین بودند، به این قافله پیوستند. این پدیده امروزی نیست و یک پدیده اجتماعی-فرهنگی-بهداشتی غیر‌اخلاقی است که سال‌هاست در کشور وجود دارد و نظام سلامت ما با تخصص‌گرایی شدید به این مسئله دامن زده؛ اما اینکه تاریخ‌ها لاکچری شد، پدیده‌ای ۱۰‌ساله است که آن هم به نابرابری اقتصادی-اجتماعی که در کشور حاکم است، باز‌می‌گردد. همین‌طور بخشی از ماجرا مربوط به وضعیت اجتماعی است. وقتی زنان کمترین اختیار را درباره پوشش، جایگاه و حتی درمورد مراقبت سلامت باروری دارند و تصمیم‌گیرندگان اصلی درباره دوران بارداری شان هم کسان دیگری هستند، بنابراین جایی که می‌توانند برای بدنشان تصمیم بگیرند یا فکر می‌کنند که اختیار بیشتری دارند، به‌صورت ناخودآگاه می‌آیند و گاهی تصمیماتی خطرناک برای خودشان یا کودکشان می‌گیرند که یکی از این تصمیمات تاریخ تولد تقویمی یا لاکچری است که عمدتا نوکیسگان به آن دامن می‌زنند».

خداکرمی گفت: «افرادی که به مراکز سلامت مراجعه می‌کنند و غالبا مراقبت آن‌ها توسط ماما انجام می‌شود، معمولا چنین خواسته‌ای ندارند، مادرانی که به مراکز مشاوره مامایی یا کلاس‌های آمادگی زایمان می‌روند، چنین خواسته‌ای ندارند، مادرانی که تیم درمان وقت کافی برای مراقبت از آن‌ها می‌گذارد و آن‌ها را توجیه می‌کند که روند فیزیولوژیک بارداری به نفع نوزاد است و روند بارداری خودبه‌خود باید خاتمه یابد، کمتر زیر بار چنین چیز‌هایی می‌روند. اما مادرانی که از آموزش‌های کافی دوران بارداری برخوردار نیستند، بیشتر متقاضی این زایمان‌ها هستند و جهل و ناآگاهی خانواده و تن‌دادن تیم درمان به این خواسته به این مسئله دامن می‌زند. من معتقدم اگر مادری تقاضای ختم بارداری زودهنگام داشت، حتما باید پزشک یا ماما یک ساعت برای او و خانواده‌اش وقت بگذارد و روند طبیعی زایمان را برای او باز کند. معمولا مادران بعد از این جلسه توجیهی پشیمان می‌شوند و دلشان می‌خواهد که خاتمه بارداری فیزیولوژیک باشد؛ اما اگر باز هم مادر به خاتمه تقویمی بارداری اصرار داشت، باید به خواسته مادر احترام بگذاریم؛ اما مشکل ما بیشتر از یک عدد است و هیچ خانواده‌ای فرزندش را قربانی عدد نمی‌کند».

وی در پاسخ به این سؤال که انگیزه مادرانی که دنبال تاریخ تولد تقویمی برای فرزندشان هستند چیست، می‌گوید: «بودند مادرانی که می‌خواستند تاریخ تولدشان با فرزندشان یکی شود. یا به دنبال تاریخ رند باشند. ما بدون مخالفت شروع به توضیح درباره روند زایمان می‌کنیم و از اهمیت آن می‌گوییم. معمولا ندیدیم بعد از این گفتگو‌ها مادر همچنان اصرار به این مسئله داشته باشد».

او با بیان اینکه گرفتن زندگی جنینی از نوزاد پایمال‌کردن حقوق اوست گفت: «نباید زندگی داخل رحم از نوزاد گرفته شود. این مسئله می‌تواند یک خشونت علیه کودکان محسوب شود. ما عوارض کوتاه‌مدت و بلند‌مدت داریم و این‌طور نیست که فقط کسانی فرزندشان دچار عارضه احتمالی شود که چند هفته زودتر به دنیا می‌آید، ممکن است حتی یک روز زودتر از موعد زایمان‌کردن، نوزاد را با خطرات جدی مواجه کند. بیشترین عوارض برای این نوزادان عوارض تنفسی است؛ چرا‌که حتما دستگاه تنفسی نوزاد باید رسیده باشد. ممکن است وزن بچه مناسب باشد، اما دستگاه تنفسی او کامل نباشد، دوم اینکه مسائل مغزی و سیستم عصبی است. نوزاد هنگام زایمان هشت تا ۱۲ ساعت زمان دارد که خودش را برای زندگی بیرون از رحم آماده کند که با تاریخ تقویمی آن را از فرزندمان می‌گیریم و این زمان زیادی برای کامل‌شدن سیستم عصبی و مغزی است. ضمن اینکه نشان داده شده در دراز‌مدت بچه‌هایی که زودتر از موعد به دنیا می‌آیند، دو‌برابر بیشتر در معرض آسم و آلرژی هستند و دیابت و چاقی و اوتیسم و بیش‌فعالی هم در انتظار آنهاست».

شهوت و هیجان زندگی لاکچری و داشتن تاریخ رند برای هر چیزی، زندگی کودکان را هم نشانه گرفته و در سال‌های اخیر بیشتر هم شده است. آدم‌هایی که فکر می‌کنند می‌توانند با یک تاریخ رند، زندگی متفاوتی را به فرزندشان هدیه کنند. اما شاید بد نباشد یک روز بخشی از آدم‌هایی را که در تاریخ رند به دنیا آمده‌اند، پیدا کنند و به جواب این سؤال ذهنی‌شان برسند که آن‌هایی که در تاریخ‌های رند به دنیا آمده‌اند، واقعا آدم‌های متفاوت و خوش‌شانسی هستند یا این کیفیت زندگی و نوع تربیت است که خوشبختی را به فرزندمان هدیه می‌کند.

انتهای پیام/
http://sobhshod.ir/vdcf.0dyiw6djegiaw.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما