شنبه ۲۰ دی ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۴۵
کد مطلب : ۱۹۶۶
plusresetminus
البته که این کار آسان نبود. کل درآمد بانک‌ها از محل درآمد‌های مشاع نظیر سود تسهیلات بانکی و درآمد‌های غیرمشاع یا اختصاصی بانک نظیر کارمزد‌ها و خدمات خاص تأمین می‌شود. بخش زیادی از درآمد مشاع بانک‌ها در قالب سود سپرده به سپرده‌گذاران پرداخت می‌شود و درصدی از آن سهم بانک خواهد بود.
توجیهات عجیب مقام بانک مرکزی در مورد افزایش کارمزدها
صبح‌شد: مهران محرمیان، معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی در پاسخ به این سوال که چگونه بعد از ۱۰ سال کارمزد بانک‌ها افزایش پیدا کرد؟ چرا بانک مرکزی اصرار داشت کارمزد بانک‌ها باید افزایش یابد؟ آیا بانک مرکزی طرف بانک‌هاست یا طرف مردم؟ گفت: البته که این کار آسان نبود. کل درآمد بانک‌ها از محل درآمد‌های مشاع نظیر سود تسهیلات بانکی و درآمد‌های غیرمشاع یا اختصاصی بانک نظیر کارمزد‌ها و خدمات خاص تأمین می‌شود. بخش زیادی از درآمد مشاع بانک‌ها در قالب سود سپرده به سپرده‌گذاران پرداخت می‌شود و درصدی از آن سهم بانک خواهد بود. به هر میزان که درآمد غیرمشاع بانک نظیر کارمزد‌ها افزایش پیدا کند، بانک می‌تواند تسهیلات با نرخ پایین‌تری بپردازد. بخشی از انتقاد‌ها از بالا بودن نرخ سود تسهیلات و وام یا سختگیری بانک‌ها به این دلیل است که درآمد‌های غیرمشاع بانک‌ها پایین است درحالی‌که سهم درآمد‌های غیرمشاع بانک‌ها در دنیا از ۲۰ درصد به بالاست و برخی بانک‌های دنیا بالای ۵۰ درصد درآمدشان غیرمشاع است؛ اما این نسبت در مورد بانک‌های ایران بسیار پایین و زیر ۱۰ درصد است که هزینه آن را درنهایت مردم می‌پردازند. کسی که از بانک خدمات می‌گیرد باید پول آن را بپردازد.

وی در پاسخ به این سوال که وقتی مردم پولشان نزد بانک هست و بانک از آن استفاده می‌کند چرا باید بابت انجام کاری بازهم کارمزد بگیرد؟، افزود: شما ببینید بانک‌های دنیا چه‌کار می‌کنند همه دنبال افزایش سهم درآمد‌های غیرمشاع هستند و اگر بانک‌های ایران هم به همین سمت بروند می‌توانند خدمات بهتر و ازجمله تسهیلات با نرخ پایین‌تری بدهند که البته به‌دلیل مشکل ناترازی بانک‌ها این اتفاق در بلندمدت رخ خواهد داد. با وجود افزایش کارمزد، بانک‌ها کمتر از ۱۰ درصد هزینه خدمات را از مشتریان می‌گیرند. الآن هزینه صدور یک کارت‌بانکی با قیمت‌های سال ۹۸ حدود ۱۲ هزار تومان است درحالی‌که الآن بانک بابت صدور هر کارت‌بانکی ۳ هزار تومان از مشتری می‌گیرد. فکر نکنید این هزینه را بانک می‌دهد بلکه این هزینه را بانک در نهایت از محل نرخ بالای تسهیلات از خود مردم می‌گیرد.

وی در خصوص موضع بانک مرکزی درباره گرفتن عوارض یا مالیات بر تراکنش‌های بانکی گفت:بانک مرکزی با گرفتن عوارض یا وضع مالیات بر تراکنش‌های بانکی مخالف است. این طرح سال‌ها در دنیا امتحان شده و نتیجه نداده و موضوعی نیست که ما تازه آن را کشف کرده باشیم. این مسئله عمدتا ریشه در کشور‌های آمریکای مرکزی و آمریکای لاتین دارد.

معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی در پاسخ به این سوال که به چه دلیل این کشور‌ها دنبال مالیات یا عوارض بر تراکنش‌ها بوده‌اند؟، عنوان کرد:، چون بخش عمده‌ای از اقتصاد این کشور‌ها تحت‌تأثیر تجارت بر قاچاق مواد‌مخدر قرار دارد و نمی‌توانند از این فعالیت‌ها مالیات بگیرند، دنبال وضع عوارض یا گرفتن مالیات از تراکنش‌های بانکی رفتند. تقریبا اکثر قریب به‌اتفاق کشور‌های یادشده در مدت کوتاهی شاهد موفقیت این سیاست بودند و افراد برای اینکه مالیات یا عوارض ندهند دنبال راه‌های دیگر رفتند و این سیاست عملا شکست خورد. حالا چرا وقتی می‌دانیم سیاستی که ممکن است در کوتاه‌مدت یک درآمد مقطعی داشته باشد، اما در بلندمدت نتایج و عوارض بسیار زیاد و نامطلوبی دارد می‌خواهیم امتحان کنیم؟

انتهای پیام/
http://sobhshod.ir/vdcd.90f2yt0n9a26y.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما