پنجشنبه ۲۵ دی ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۵۴
کد مطلب : ۲۰۳۶
plusresetminus
هرچند در شبکه های اجتماعی دلیل خاموشی های اخیر مواردی مانند استخراج بیت کوین، صادرات برق، معاهده اقلیمی پاریس و ... ذکر شده اما سخنگوی شرکت های برق و گازدر گفت و گو با خبرنگار ما نکاتی را در این باره ارائه کردند.
چرا برق قطع شد؟
صبح‌شد: در روز‌های اخیر در تهران و چند شهر بزرگ دیگر از جمله مشهد، اصفهان، تبریز، گیلان، کرج، اراک، خوزستان، سمنان، قم، اردبیل قطعی برق داشته ایم. معمولا اوج مصرف برق در تابستان و زمانی که کولر‌ها روشن می‌شود شکل می‌گیرد و احتمال خاموشی در تابستان، سال‌های زیادی است که در کشورمان به دلیل بالارفتن مصرف وجود دارد، ولی از هر که درباره آخرین دورانی که برق در زمستان قطع شده بپرسی، چیزی به یاد ندارد.

این روز‌ها که به دلیل کرونا، مدارس و دانشگاه‌ها تعطیل شده اند، ادارات با حداقل نیرو در حال کارند و از ساعت ۲۱ تا ۴ صبح هم به دلیل محدودیت‌های ترافیکی کرونا، مغازه‌ها تعطیل هستند خاموشی‌ها معمایی شده که هر کس برای آن دلیلی می‌نویسد.

کاربران شبکه‌های اجتماعی برای قطع شدن برق، متهمانی را معرفی کرده اند که در میان آن‌ها از ماینر‌های استخراج بیت کوین و صادرات برق گرفته تا تاثیر معاهده اقلیمی پاریس و صرفه جویی نکردن در مصرف گاز و برق دیده می‌شوند. متهمانی که باید دید هر کدامشان چه میزان تاثیر در این باره دارند. امروز در این پرونده به تاثیر متهمان قطعی برق بر مصرف بالای این روز‌ها پرداخته ایم و در گفتگو با سخنگوی شرکت برق و رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی به چرایی این قطعی‌ها پاسخ داده ایم.

 
 ماینر‌ها و طمع استخراج بیت کوین

بعد از این که اعلام شد یک مزرعه استخراج بیت کوین چینی‌ها در رفسنجان با مجوز رسمی در حال کار است و ۱۷۵ مگاوات برق مصرف می‌کند، یکی از اصلی‌ترین متهمان که انگشت اتهام کاربران شبکه‌های اجتماعی به سمت آن نشانه رفت استخراج بیت کوین در کشور بود. شاید در نگاه اول به قیمت بالای بیت کوین که حالا به ۴۰ هزار دلار رسیده یعنی حدود یک میلیارد تومان این فرضیه با توجه به ارزانی انرژی در کشورمان محتمل به نظر برسد، اما این در حالی است که به گفته مهندس صالحی رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی ایرانی ماینر‌ها در کشورمان حداکثر هزار مگاوات برق مصرف می‌کنند که سهم بزرگی در کل مصرف ندارد.

البته به گفته رجبی مشهدی تا کنون با ۱۶۰۰ مرکز ماینینگ غیر مجاز برخورد شده و ضمن تعطیلی این مراکز، افراد متخلف به مراجع قضایی معرفی شده اند، مصرف مراکز مجاز نیز حدود ۲۰۰ مگاوات بوده که مانند مراکز تجاری و صنعتی با محدودیت روبه رو شده اند. طبق گفته رجبی مشهدی در ماه‌های آبان، آذر و دی امسال نسبت به سال گذشته ۱۵ درصد در صنایع بزرگ کشور، ۵ درصد مصارف خانگی و یک درصد در دیگر بخش‌ها افزایش مصرف داشته ایم. این آمار این احتمال را تقویت می‌کند که بخش بزرگی از ۱۵ درصد افزایش مصرف برق در صنایع، صرف استخراج بیت کوین به صورت غیر مجاز شده باشد.

 صادرات برق

صادرات برق یکی دیگر از متهمان خاموشی هاست. این موضوع، زمانی در شبکه‌های اجتماعی مطرح شد که وزیر نیرو گفته بود دو قرارداد صادرات برق و گاز از ایران به عراق داریم و وزیر صمت هم از تهاتر برق در مقابل واردات برنج از پاکستان خبر داده بود. البته نگاهی به میزان صادرات برق کشورمان به دیگر کشور‌ها نشان می‌دهد که میزان صادرات برق نسبت به سال‌های قبل ۳۸ درصد افزایش داشته با این حال این صادرات بین ۱۸۰۰ تا ۲۰۰۰ مگاوات بوده است. سخنگوی شرکت برق در این باره هم گفت که این میزان صادرات نسبت به میزان مصرف کشور مقدار قابل توجهی نیست.

 حمله سایبری

از دیگر احتمالاتی که بعد از قطعی‌های برق مطرح شد، بحث حمله سایبری بود. برای این موضوع هم به سراغ میثم جعفرزاده مدیرکل دفتر پدافند غیرعامل وزارت نیرو رفتیم. او در پاسخ به ما درباره احتمال حمله سایبری این اتفاق را در این فصل که سیستم در زیر اوج بار نیست، غیر منطقی خواند و احتمال حمله سایبری را تکذیب کرد.

 مصرف بالا در زمان محدودیت‌های کرونایی!

یکی از مهم‌ترین ابهاماتی که در این روز‌ها وجود دارد این که چطورممکن است در زمانی که به دلیل محدودیت‌های کرونایی دانشگاه‌ها و مدارس تعطیل اند، ادارات با حداقل نیرو کار می‌کنند و محدودیت‌های کرونایی باعث شده بعد از ساعت ۲۱ مغازه‌ها و پاساژ‌ها در کشور تعطیل باشند، بازهم مصرف برق افزایش داشته باشد. سخنگوی شرکت برق در این باره هم به خبرنگار ما گفت: «در ادارات، سازمان ها، دانشگاه‌ها یا مدارس که تعطیل اند یا با تعداد نیروی کمتری مشغول به کار هستند، به علت وجود سیستم گرمایش مرکزی تمام سیستم‌ها روشن و در حال کارند و به همین دلیل می‌توان گفت در این بخش تغییری از نظر استفاده از برق و گاز صورت نگرفته.» البته او در خصوص پاساژ‌ها و مغازه‌هایی که بعد از ساعت ۲۱ بسته اند و باعث کاهش مصرف می‌شوند پاسخی نداد و آمار کلی مصرف در روز‌های اخیر را ارائه داد.

 معاهده اقلیمی پاریس

یکی دیگر از فرضیه‌هایی که گفته می‌شود کشورمان را با کمبود برق مواجه کرده امضای تعهد نامه اقلیمی پاریس است. البته این تعهدنامه که در مجلس دوره دهم به تصویب رسیده بود در شورای نگهبان ایراداتی به آن وارد شد که هنوز مجلس یازدهم به آن ورود نکرده است با این حال چندی پیش یک کارشناس با حضور در یک برنامه زنده تلویزیونی علت اصلی خاموشی‌ها را ننگ نامه پاریس دانسته و گفته که؛ کشور‌های استعماری مانع استفاده کشور‌های جهان سومی از مسیر‌ها و روش‌هایی می‌شوند که خودشان به پیشرفت رسیده اند. اما معاهده پاریس چه تاثیری بر برق کشور خواهد داشت. معاهده پاریس درباره کاستن از انتشار گاز‌های گلخانه‌ای است که از سال ۲۰۲۰ شروع شده و در آن کشور‌های عضو متعهد به کاهش گاز‌های گلخانه‌ای هستند. به همین دلیل ادعا شده این معاهده باعث شده نیروگاه‌های ما به روزرسانی نشوند. البته وزیر نیرو به صراحت اعلام کرده سالانه دو هزار و ۵۰۰ مگاوات به ظرفیت کشور افزوده می‌شود و پیمان پاریس مانع رشد نیروگاه‌های کشور نشده است.

 کمبود گاز نیروگاه‌ها

تا این جای کار از گمانه‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی در خصوص قطعی برق زده شد، نوشتیم، اما سخنگوی شرکت برق دلیل تمام قطعی‌های برق را تزریق نشدن گاز توسط شرکت ملی گاز به نیروگاه‌ها بیان می‌کند. رجبی مشهدی می‌گوید: «نیروگاه‌های ما در صورت تزریق گاز تا ۲۰ هزار مگاوات بیش از نیاز کنونی هم می‌توانند برق تولید کنند.»

برای پیگیری این موضوع به سراغ محمد عسگری سخنگوی شرکت ملی گاز رفتیم. عسگری در این خصوص به خبرنگار ما گفت: «از ابتدای سال تا کنون به نیروگاه‌ها ۵۶ میلیون متر مکعب گاز تحویل داده ایم که نسبت به سال گذشته ۳ میلیارد متر مکعب افزایش داشته است و این میزان از مقدار تعهد شرکت گاز بیشتر هم بوده است.» عسگری همچنین از ۶۱۵ میلیون متر مکعب مصرف خانگی گاز کشور گفت که نسبت به ماه پیش ۳۰ درصد افزایش داشته است. سال گذشته نیز در این ماه کشور ۵۷۰ میلیون متر مکعب گاز مصرف می‌کرده است.

 ظرفیت نیروگاه‌های کشور

رجبی مشهدی در خصوص ظرفیت برق تولیدی کشور هم افزود: «هم اینک ظرفیت تولید برق کشور ۵۸ هزار مگاوات است که ۲۰ هزار مگاوات آن برای تعمیرات، اورهال و همچنین نبودِ نیاز از مدار خارج شده اند که می‌توان آن‌ها را وارد مدار کرد.» او اوج مصرف این روز‌ها در کشور را ۳۸ هزار مگاوات بیان کرد که این رقم در تابستان به بیش از ۵۵ هزار مگاوات هم می‌رسد. سخنگوی شرکت برق در پایان با توجه به تمهیدات اندیشیده شده، اعلام کرد که به احتمال زیاد دیگر قطعی برق نخواهیم داشت.

 آخرش چرا برق قطع شد؟

در پایان با توجه به آن چه نوشتیم و توضیحاتی که مسئولان درباره برخی از فرضیه‌ها دادند، بالاخره مشخص نشد که دلیل اصلی قطعی برق چه بوده است. هرچند ممکن است مجموعه‌ای از عوامل دراین باره وجود داشته باشد، اما شرکت توانیر از کمبود گاز می‌گوید. البته به جز فرضیه حمله سایبری بقیه فرضیه‌ها از ماینر‌ها گرفته تا صادرات، نقشی در کاهش انرژی در کشور دارند، اما به نظر می‌رسد ناهماهنگی میان شرکت برق و شرکت گاز مهم‌ترین دلیل قطعی‌های اخیر باشد که امیدواریم هر چه سریع‌تر این مشکل حل شود چراکه این توجیهات برای مردم برق نمی‌شود.

انتهای پیام/
http://sobhshod.ir/vdcc.1qia2bqxela82.html
منبع : خراسان
نظرات منتشر شده : ۱  | 
در صف انتظار : ۰
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

معاهده ننگین پاریس