پنجشنبه ۲۵ دی ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۱۱
کد مطلب : ۲۰۳۹
plusresetminus
آمار جان‌باختگان کرونا دوباره در حال صعودی شدن است. گرچه در هفته‌های اخیر و با اجرای مقررات سختگیرانه بهداشتی، تعداد جان‌باختگان، روند نزولی به‌خود گرفت و خبر‌ها از کاهش تعداد مبتلایان و فوتی‌های جدید حکایت می‌کرد، اما خوشحالی ناشی از ۲ رقمی شدن تعداد جان‌باختگان و رسیدن عدد فوت به نزدیک ۵۰ بیمار در روز دیری نپایید.
آمار جان‌باختگان کرونا دوباره صعودی می‌شود
صبح‌شد: آمار جان‌باختگان کرونا دوباره در حال صعودی شدن است. گرچه در هفته‌های اخیر و با اجرای مقررات سختگیرانه بهداشتی، تعداد جان‌باختگان، روند نزولی به‌خود گرفت و خبر‌ها از کاهش تعداد مبتلایان و فوتی‌های جدید حکایت می‌کرد، اما خوشحالی ناشی از ۲ رقمی شدن تعداد جان‌باختگان و رسیدن عدد فوت به نزدیک ۵۰ بیمار در روز دیری نپایید.

آمار فوت در روز‌های پایانی هفته دوباره روندی رو به رشد داشته و به نزدیکی عدد ۱۰۰ جان‌باخته در روز رسیده است. وزیر بهداشت با تأکید بر پرهیز از هرگونه ساده‌انگاری در کاهش موارد کرونا در کشور، گفت: به هموطنان عرض می‌کنم با وجود اینکه در نقشه کشور گسترش نقاط زرد و آبی را می‌بینیم، اما به‌شدت نگران خیز جدید بیماری هستیم.

متأسفانه با آرامش خیالی که در مردم در کاهش مرگ‌ها و بستری‌ها به‌وجود آمده، باز دارند می‌روند به سمت ساده‌انگاری و این موضوع همکاران ما را به‌شدت نگران کرده است.

سعید نمکی تأکید می‌کند: متأسفانه مواردی از خیز جدید در کشور به‌خصوص در موارد سرپایی بیماری دیده می‌شود که این موارد می‌تواند بعد از چند روز به افزایش موارد بستری و افزایش موارد مرگ‌ومیر تبدیل شود. وزیر بهداشت با تأکید بر اینکه ما امروز دیگر فرصتی برای اشتباه کردن نداریم هشدار می‌دهد: آنچه از روند بیماری در دنیا دریافت می‌کنیم این است که ارتفاع موج سوم در کشور ما بلندتر بود، اگر موج چهارمی گرفتارمان کند ممکن است با افزایش تعداد جان‌باختگان روبه رو شویم.

کشور در آستانه بحرانی خطرناک

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران نیز به همشهری می‌گوید در آستانه تکرار دور جدیدی از شیوع ویروس کرونا با ساده‌انگاری و غفلت‌هایی مواجه هستیم که می‌تواند این بار جان تعداد بیشتری از مردم را بگیرد: تاکنون ۳ بار شاهد اوج‌گیری شیوع ویروس در کشور بوده‌ایم. در موج سوم که سهمگین‌تر و خسارت‌بارتر از موج‌های اول و دوم بود تنها در یک شب در بیمارستان فیروزگر شاهد مرگ ۱۷ هموطن بودیم. فرهاد زمانی با بیان اینکه، انتشار اخباری مبنی برساخت واکسن کرونا، حساسیت مردم را به رعایت پروتکل‌های بهداشتی کاهش داده است، می‌گوید: خبر کشف واکسن منجر به ایجاد امید‌هایی در مردم شده است. حتی اگر واکسن کشف شده باشد، تا مرحله انجام واکسیناسیون عمومی ماه‌ها باید درانتظار بمانیم. این در حالی است که مردم با کاهش رعایت پروتکل‌های بهداشتی، افزایش دوباره تعداد مرگ‌ومیر‌های ناشی از بیماری در بخش‌های مراقبت ویژه در بیمارستان‌ها را رقم زده‌اند. واکسن در شرایط فعلی در دسترس نیست و تنها سلاحی که اکنون در اختیار داریم رعایت فاصله‌گذاری فیزیکی و اجرای کامل دستورالعمل‌های بهداشتی است. زمانی حرفش را اینطور ادامه می‌دهد: اگر رعایت پروتکل‌های بهداشتی به سرعت افزایش پیدا نکند از این پیچ بحرانی به سلامت عبور نخواهیم کرد.

انتهای پیام/
http://sobhshod.ir/vdcf.md0iw6dx1giaw.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما