سه شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۱۷
کد مطلب : ۲۵۷۰
plusresetminus
رئیس دانشگاه جندی شاپور از کشف ۱.۵ میلیون برگه جعلی تست منفی کرونا در مرز خبرداده، اما این بازار شیادی به همین جا ختم نمی‌شود و...
شیادهای توفان کرونا!
صبح‌شد: این روز‌ها در حالی که برخی کارشان را به خاطر کرونا از دست داده اند و برخی هم نگران اند که آینده کاری شان چه می‌شود، عده‌ای هستند که از همین کرونا در حال سوء استفاده و پول در آوردن هستند و ترفند‌های کثیفی برای این سوء استفاده به کار می‌برند.

آن‌ها برای دور زدن کاسب کارانه کرونا روش‌هایی را ابداع کرده اند که شنیدنش دود از کله آدم بلند می‌کند! در میان این روش‌ها از تلاش برای مثبت یا منفی کردن تست کرونا دیده می‌شود تا گریم و تغییر چهره و جعل عنوان برای دریافت واکسن کرونا. سوء استفاده‌هایی که مختص ایران نیست و در بسیاری از کشور‌ها به چشم می‌خورد. در ادامه به برخی از شگرد‌های این متقلبان پرداخته ایم و امیدواریم که دیگر شاهد این موارد نباشیم.
 
 بازار سیاه تست منفی فروشی

با شیوع کرونا بسیاری از کشور‌ها شرط داشتن تست منفی کرونا را برای پذیرش مسافر اعلام کردند و همین موضوع باعث شد تا بازار سیاهی برای فروش جواب منفی کرونا بین مسافران و برخی آزمایشگاه‌ها به راه بیفتد و برخی از مسافران برای به تاخیر نیفتادن سفرشان در ازای پرداخت پول جواب جعلی در دست بگیرند و سوار هواپیما شوند. جواب منفی جعلی کرونا در کشور ما بین یک تا دو میلیون بود. اما مسافران کشور‌های دیگر هم از تست‌های جعلی کرونا استفاده کردند، به طور مثال سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان اعلام کرد که به رغم این که دو مسافر اماراتی گواهی تست منفی کرونا را از امارات به همراه داشتند، اما با آزمایش و غربالگری مجدد در ایران، ابتلای آن‌ها به کرونا تایید شد.

به جز این، رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز هم گفته: «در ۱۰ روز گذشته گزارش‌هایی به دست ما رسیده که آن طرف مرز‌ها برخی تست‌ها به صورت کاغذ، خرید و فروش می‌شود و تا حدود ۱.۵ میلیون کاغذ جواب منفی تست بدون انجام آزمایش به این افراد تحویل داده شده است.»

بی بی سی هم در گزارشی نوشت: «امرا... صالح، معاون اول ریاست جمهوری افغانستان هم چندی پیش در صفحه فیس‌بوک خود نوشته است که دو تن از چهره‌های مشهور و میلیونر افغانستان گواهی جعلی خریداری کرده اند البته او از این اشخاص نامی نبرده است.» این مقام حکومت افغانستان همچنین نوشته: «تاکنون مردم در افغانستان حدود ۱۵ میلیون دلار را در این آزمایشگاه صرف آزمایش کرونا کرده اند، در حالی که سرمایه گذاری در سکتور آزمایشگاه‌های خصوصی به دو میلیون دلار هم نمی‌رسد.» البته گزارش‌هایی هم از جعل تست کرونا برای سفر از کشور‌هایی مانند هلند، فرانسه، اسپانیا و انگلیس منتشر شده و در نوامبر گذشته نیز هفت نفر در رده‌های سنی بین ۲۹ تا ۵۲ سال در فرودگاه شارل دوگل فرانسه به اتهام جعل و استفاده از مدارک تقلبی وهمدستی در جعل و فروش مدارک تقلبی به مسافران به ارزش ۱۵۰ تا ۳۰۰ یورو دستگیر شدند.

 تست مثبت دوست ها!

شاید باورتان نشود، اما همه به دنبال پاسخ منفی بودن تست کرونای شان نیستند بلکه از آزمایشگاه‌ها تقاضا می‌کنند تست منفی آن‌ها را مثبت کنند! این جا همان جایی است که گفتم دود از کله آدم بلند می‌شود. این افراد برخلاف دسته قبل به دنبال راهی برای خریدن تست مثبت کرونا هستند. حتما شما هم کنجکاو شده اید که چرا فردی باید تظاهر به داشتن کرونا کند؟ این نکته را هم بگوییم که این علاقه بیشتر در میان کارمندان وجود دارد. حالا دیگر راحت‌تر می‌شود حدس زد. درست است، برای گرفتن مرخصی استعلاجی و ماندن در خانه. این اتفاق هم در برخی کشور‌ها از جمله آمریکا، ایران و ... دیده شده است. البته جواب مثبت کرونا در کشورمان نسبت به جواب منفی حدود یک میلیون تومان گران‌تر است آن هم به این دلیل که بیمه‌های تکمیلی معمولا پول آزمایش مثبت کرونا را به کارمندان پرداخت می‌کنند، اما پول آزمایش‌های منفی کرونا را نه. متاسفانه واضح است که مرخصی با حقوق بین برخی از کارمندان، آن‌ها را وسوسه کرده که به دروغ هم که شده، تست آزمایش مثبت را نشان بدهند و از این امکان به نفع خود استفاده کنند.

 تغییر چهره برای دریافت واکسن کرونا

شاید باورش برای تان سخت باشد، اما دو زن جوان در فلوریدا برای دریافت دوز دوم واکسن کرونا تغییر چهره می‌دهند و لباس پیرزن‌ها را به تن می‌کنند و به مرکز تزریق واکسن می‌روند. آن‌ها که ۳۴ و ۴۴ ساله بودند با استفاده از سرپوش، دستکش و عینک پیرزن‌ها به سایت واکسیناسیون رفته بودند که توسط پلیس دستگیر شدند. البته به گفته پزشک مسئول این مرکز تا قبل از انجام تزریق کسی متوجه این تغییر چهره نمی‌شود و هنگام تزریق واکسن مسئول تزریق متوجه می‌شود که پوست آن‌ها به افراد بالای ۶۵ سال شبیه نیست به همین دلیل آن‌ها را به پلیس معرفی می‌کند. البته مقامات بهداشتی فلوریدا اعلام کرده اند که نمی‌دانند این زنان چگونه توانستند اولین دوز واکسن خود را دریافت کنند.

 جعل عنوان برای دریافت واکسن

همان طور که در رسانه‌ها بار‌ها و بار‌ها اعلام شده در همه کشور‌ها حتی کشور‌هایی که دسترسی راحت تری به انواع واکسن کرونا دارند هم هنوز تعداد زیادی از افراد جامعه واکسینه نشده اند و هنوز واکسینه کردن کادر درمان و افراد بالای ۶۵ سال به اتمام نرسیده است و طبق برنامه زمان بندی تا این اقشار واکسینه نشوند به مردم عادی واکسن زده نمی‌شود، با این حال به تازگی شاهد حضور یکی از سلبریتی‌های کشورمان در آمریکا بودیم که ویدئوی واکسن زدنش بازتاب زیادی پیدا کرد. بعد از این ماجرا، بنیامین بهادری خواننده مطرح کشورمان که یکی از فرزندانش در آمریکا به دنیا آمده در یک برنامه رادیویی در جواب این سوال که شما که به آمریکا رفت و آمد دارید چطور آن جا واکسن نزدید، می‌گوید: «یکی از هنرمندان درجه یک! خیلی اصرار کرد که همراهش بروم واکسن کرونا را بزنم! بعد مشخص شد که مدارک پزشکی را جعل کردند و به نام کادر درمان می‌خواهند واکسن بزنند!»

 عرضه مشکوک واکسن در اینترنت

همان طور که گفتیم کشور‌ها برنامه زمان بندی خاصی برای واکسیناسیون در نظر گرفته اند، اما برخی طاقت صبر کردن برای فرارسیدن نوبت واکسیناسیون را ندارند و به بازار سیاه روی می‌آورند. وب سایت‌های بسیاری در فضای مجازی واکسن‌های شرکت‌های فایزر- بیونتک، مدرنا و آسترازنکا را به قیمت‌هایی بین ۱۲۵ تا ۱۸۳ یورو عرضه می‌کنند. دویچه وله در گزارشی نوشته: «در ماه ژانویه ۳۴۰ عرضه کننده واکسن کرونا در اینترنت را زیر ذره‌بین قرار داده و به این نتیجه رسیده که قیمت واکسن‌ها گاهی به ۸۴۰ یورو هم می‌رسد، اما این احتمال منتفی نیست که خریدار پس از پرداخت هزینه هیچ چیز دریافت نکند.» در کشور خودمان هم چندی پیش تبلیغات گسترده‌ای برای تور‌های تزریق واکسن کرونا به راه افتاد که کیانوش جهانپور، رئیس مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت، آن را «جعلی و سوءاستفاده شیادان از نیاز مردم» خواند. با این همه از این گونه تبلیغات هنوز در فضای مجازی دیده می‌شود.

انتهای پیام/
http://sobhshod.ir/vdcf.ed0iw6dtxgiaw.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما