يکشنبه ۸ فروردين ۱۴۰۰ ساعت ۱۱:۵۳
کد مطلب : ۲۹۷۱
plusresetminus
ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در مصاحبه ای با خبرنگار ویژه کاخ کرملین اعلام کرد که چه واکسنی را زده است. قرار است، مصاحبه کامل امروز (یکشنبه) در یک برنامه تلویزیونی پخش شود.
پوتین چه واکسنی زده است؟
صبح‌شد: شبکه تلویزیونی روسیه ۱ روز شنبه گوشه کوچکی از مصاحبه پوتین با پاول زاروبین خبرنگار این شبکه مستقر در کاخ کرملین را منتشر کرد که قرار است، مصاحبه کامل امروز (یکشنبه) در برنامه مسکو. کرملین. پوتین در این شبکه تلویزیونی پخش شود.

زاروبین از پوتین پرسید که مردم می‌خواهند بدانند که شما چه واکسنی را زدید و قرار است پاسخ پوتین به این پرسش امروز در مصاحبه کامل پخش شود.

 رئیس جمهوری روسیه توضیح داد که در ساعات نخست پس از واکسیناسیون چه احساسی داشته است و گفت که حتی برای اینکه از بالا رفتن درجه حرارت بدن خود غافل نماند، دماسنج را دم دست گذاشته است.

وی گفت: «برای اینکه برای بروز هر نوع واکنشی پس از ترزیق واکسن ضد کرونا آماده باشم، دماسنج را قبل از خواب روی میز کنار تختم گذاشتم».

رسانه روسی گفت: هیچکس به استثنای پزشک معالج پوتین تاکنون از این جزییات اطلاع نداشت، اما رئیس جمهوری روسیه در مصاحبه اختصاصی با زاروبین از این راز پرده برداشت.

فقط پزشک شخصی رئیس جمهور از جزئیات واکسینه شدن وی مطلع است. ولادیمیر پوتین روز سه شنبه هفته گذشته ۲۳ ماه مارس با تزریق واکسن در برابر ویروس کرونا واکسینه شد.

رئیس جمهور روسیه اظهار داشت که پس از واکسینه شدن، می‌تواند جغرافیای سفر‌های کاری خود را گسترده‌تر کند.

به گزارش ایرنا، دیمیتری پسکوف سخنگوی مطبوعاتی رئیس جمهوری روسیه گفت: پوتین علیه ویروس کرونا واکسینه شده و حس خوبی دارد.

پسکوف با بیان اینکه پس از واکسیناسیون، ولادیمیر پوتین رئیس دولت حال خوبی دارد، تصریح کرد: پوتین پس از واکسیناسیون، فردا چهارشنبه ۲۴ مارس یک روز کاری کامل خواهد داشت.

پیش‌تر اعلام شده بود که رئیس جمهوری با یکی از سه واکسن روسی واکسینه خواهد شد.

کاخ کرملین خاطرنشان کرده بود که واکسیناسیون ولادیمیر پوتین به صورت یک رویداد عمومی برگزار نخواهد شد.

واکسن «اسپوتنیک وی» در ماه مه سال ۲۰۲۰ توسط مرکز ملی تحقیقات علمی ویروس شناسی «گامالیا» در روسیه ساخته شد. این واکسن با استفاده از ادنوویروس انسانی ساخته شده و یکی از ارزانترین واکسن‌های جهان است. هر دوز آن ۱۰ دلار قیمت دارد. تا پایان سال گذشته، این واکسن برای واکسیناسیون عمومی در روسیه مورد تأیید قرار گرفت که واکسیناسیون شهروندان روسیه در دسامبر سال ۲۰۲۰ آغاز شد که برای شهروندان روسیه کاملا رایگان است.

واکسن «اسپوتنیک وی» ساخت موسسه میکروبیولوژی و اپیدیمیلوژی گامالیا نخستین واکسن ثبت‌شده در جهان است. این واکسن در حال حاضر به طور گسترده در روسیه و ده‌ها کشور دیگر استفاده می‌شود.
 

بر اساس اطلاعات بنیاد سرمایه گذاری‌های مستقل روسیه، واکسن «اسپوتنیک وی» در۱۶ کشور جهان به ثبت رسیده است. انتظار می‌رود که طی چند روز آینده، شهروندان بولیوی، قزاقستان، ترکمنستان، فلسطین، امارات متحده عربی، پاراگوئه، مجارستان، ارمنستان، الجزیره، بوسنی و جمهوری صربستان، ونزوئلا و ایران با واکسن «اسپوتنیک وی» روسیه واکسینه بشوند.

بیش از ۵۰ کشور درخواست دریافت ۱.۲ بیلیون دوز واکسن «اسپوتنیک وی» را برای شرکای بنیاد سرمایه گذاری‌های مستقیم روسیه در هند، برزیل، چین، کره جنوبی ارسال کرده اند و دیگر کشور‌ها در حال تولید این واکسن برای بازار جهانی هستند.

تاکنون بیش از ۴۰۰ هزار دوز واکسن اسپوتنیک وی نیز به ایران ارسال شده است و بر اساس اولین قرارداد قرار است دو میلیون دوز واکسن اسپوتنیک به ایران تحویل شود.
 
دومین واکسن روسی «اپی‌واک‌کرونا» نام دارد و ساخت مرکز تحقیقاتی وکتور است که استفاده گسترده از آن در آیندۀ نزدیک برنامه‌ریزی شده است. میزان ایمنی و کارآیی این واکسن با احتمال ۱۰۰ درصد تخمین زده شده است.

انتهای پیام/
http://sobhshod.ir/vdca.0nuk49no65k14.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما