مورد عجیب عنابستانی!

مورد عجیب عنابستانی!

دوشنبه ۱۶ فروردين - ۰۹:۰۶
اظهارات خونین شمخانی تکذیب شد

اظهارات خونین شمخانی تکذیب شد

دوشنبه ۱۶ فروردين - ۱۲:۲۱
چرا «گاندو ۲»؛ متوقف شد؟

چرا «گاندو ۲»؛ متوقف شد؟

يکشنبه ۱۵ فروردين - ۰۸:۱۳
همه حواشی «سعید محمد»

همه حواشی «سعید محمد»

يکشنبه ۱۵ فروردين - ۰۸:۱۶
سه شنبه ۱۷ فروردين ۱۴۰۰ ساعت ۱۴:۰۱
کد مطلب : ۳۰۵۵
plusresetminus
خاطرات سال گذشته حوزه آموزش دارند دوباره تکرار می‌شوند؛ از دانشگاه‌ها گرفته تا مدارس. امسال هم با نزدیک شدن به موعد امتحانات آخر ترم دانشگاه‌ها و بحث‌ها چندباره بر سر تکلیف مدارس در سال تحصیلی پیش‌رو، نمایندگان مجلس هر یک از زاویه‌ای نگرانی‌ها و نقد‌های خود را بیان کردند.
مدارس بازگشایی می شوند؟
صبح‌شد: خاطرات سال گذشته حوزه آموزش دارند دوباره تکرار می‌شوند؛ از دانشگاه‌ها گرفته تا مدارس. امسال هم با نزدیک شدن به موعد امتحانات آخر ترم دانشگاه‌ها و بحث‌ها چندباره بر سر تکلیف مدارس در سال تحصیلی پیش‌رو، نمایندگان مجلس هر یک از زاویه‌ای نگرانی‌ها و نقد‌های خود را بیان کردند.

اما این نخستین‌بار است که یکی از اعضای کمیسیون آموزش اعلام کرده است که بازگشایی فیزیکی مدارس قرار است منوط به زمان اجرایی شدن واکسیناسیون عمومی در کشور باشد. مهدی اسماعیلی روز گذشته گفت: «بازگشایی مدارس مشروط به واکسیناسیون عمومی است.»

مهدی اسماعیلی، عضو کمیسیون آموزش مجلس به خانه ملت گفته است: «بازگشایی مدارس زمانی اتفاق می‌افتد که از فروکش شدن کرونا در کل کشور اطمینان حاصل شود، نقل و قول‌های متفاوتی درخصوص زمان واکسیناسیون عمومی بر سر زبان‌هاست، قبل از شروع سال جدید سخن از واکسیناسیون عمومی از اواخر بهار در میان بود، اما امروز خبر‌هایی از شروع واکسینه شدن عموم مردم در مهر ماه منتشر می‌شود.»

حالا اینکه زمان این واکسیناسیون کی باشد، بسته به گمانه‌زنی‌هایی است که ماه‌ها است از سوی مسوولان در جریان است و هر بار تاریخش تغییر می‌کند. نماینده مردم میانه هم براساس همین گمانه‌زنی‌ها است که می‌گوید: «اگر بتوانیم بخش بزرگی از جمعیت کشور را تا پایان تابستان واکسینه کنیم اوایل مهر ماه زمینه بازگشایی مدارس فراهم خواهد شد و اگر واکسیناسیون عمومی به مهر ماه موکول شود طبیعتا شرایط برای بازگشایی مهیا نیست.»

وزیر آموزش و پرورش ظرف یک سال گذشته بار‌ها تاکید کرده است که اولویت آموزش بر آموزش حضوری است و هر گاه ستاد کرونا اجازه دهد، مدارس به صورت فیزیکی برگزار خواهند شد. در این مدت دو، سه باری هم مدارس نیم‌خیزی برای بازگشایی کردند، اول ماه مهر سال تحصیلی جاری در یک تصمیم ناگهانی اعلام شد که مدارس باید باز شوند و حتی شده به صورت شیفتی و نیمی از ظرفیت، به کارشان ادامه دهند. نقد‌های فراوانی در سال گذشته متوجه این نوع تصمیم‌گیری‌های آموزش و پرورش شده، اما این اواخر تاکید خاصی بر بازگشایی مدارس نیست، آن هم در شرایطی که شهر‌های بزرگ پس از پایان تعطیلات عید دارند یک به یک از زرد به نارنجی و از نارنجی به قرمز تغییر رنگ می‌دهند.

با این حال اسماعیلی می‌گوید که «حرف و حدیث‌های مختلفی درخصوص بازگشایی مدارس» شنیده شده که با شرایط اپیدمی در کشور مغایرت دارد. او بر همین مبنا تاکید کرد که سلامتی دانش‌آموزان و معلمان مبنای تصمیم‌گیری درخصوص بازگشایی مدارس خواهد بود و تا زمانی که شرایط بیماری کرونا در کشور فروکش نکند بی‌شک اجباری برای حضور دانش‌آموزان در مدارس نخواهد شد.

اسماعیلی در مورد عملکرد آموزش آنلاین گفت: «طی یک سال اخیر آموزش آنلاین در آموزش و پرورش عملکرد مثبتی نداشته و علت اصلی آن کمبود بودجه است، اگر سازمان‌ها، نهاد‌ها و وزارتخانه‌های دیگر در این شرایط حاد به کمک آموزش و پرورش می‌آمدند بی‌شک نتیجه مثبتی از عملکرد آموزش آنلاین به دست می‌آوردیم. در حال حاضر مشکلات عدیده‌ای از نبود پهنای اینترنت تا نداشتن گوشی اندروید در مسیر آموزش آنلاین دانش‌آموزان در مناطق محروم وجود دارد که منجر به افزایش تعداد جا مانده از تحصیل شده بر همین اساس درسنامه‌هایی به صورت کتبی تکثیر و دراختیار دانش‌آموزان در مناطق محروم قرار گرفت که طبق گزارش‌ها واصل توزیع این درسنامه‌ها هم به صورت عادلانه نبوده است و برخی دانش‌آموزان از دریافت آن محروم بودند.

شایان ذکر است آنچه اسماعیلی در مورد بازگشایی مدارس در صورت عمومی شدن واکسیناسیون مطرح کرده است پیش از این از زبان مسوولان آموزش و پرورش شنیده نشده بود.

ماجرای امتحانات دانشگاه

سوی دیگر ماجرای کرونا و آموزش وضعیت داتنشگاه‌ها است. در حالی که بیش از یک سال است خوابگاه‌های دانشجویی در وضعیت نیمه تعطیل قرار دارند و جز موارد استثنا، دانشجویان را پذیرا نیستند، کلاس‌ها به صورت کلی آنلاین برگزار می‌شوند و در معدود مواردی کارگاه‌های عملی رنگ دانشجویان را دیده‌اند باز صحبت از امتحانات که می‌شود بحث و جدل بر سر چگونگی برگزاری امتحانات پایان ترم از سر گرفته می‌شود. همین است که به گفته عباس مقتدایی، نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی، دانشجویان و خانواده‌های‌شان با نزدیک شدن به زمان پایان ترم دوباره دست به دامن مجلس شده‌اند.

او به خانه ملت گفته است: «وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در پایان سال گذشته طی اطلاعیه و مصاحبه‌ای اعلام کرده است که در برخی مناطق امتحانات دانشگاه‌ها به صورت حضوری برگزار می‌شود.
در همین راستا برخی دانشگاه‌ها خود را برای برگزاری امتحانات حضوری آماده می‌کنند و به دانشجویان در این خصوص اطلاع‌رسانی کرده‌اند که احتمال برگزاری امتحانات به صورت حضوری هست. این موضوع باعث نگرانی جدی دانشجویان و خانواده‌های آنان شده است و مرتبا درحال تماس با دفاتر نمایندگی و ابراز نگرانی از این تصمیم هستند.»

به گفته نایب رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجه ادامه داد: طبق اعلام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و ستاد کرونا، موج چهارم شیوع کرونا آغاز شده است و دانشجویان جهت عزیمت به دانشگاه‌ها باید از حمل و نقل عمومی همچون اتوبوس و قطار استفاده کنند و درخوابگاه‌ها مستقر شوند. این مساله و نگرانی در دانشگاه‌های مطرح در کلانشهر‌هایی همچون تهران، اصفهان، مشهد و شیراز بیشتر است چراکه تعداد دانشجویان غیربومی نیز زیاد است: «وقتی تجربه موفق امتحانات مجازی در ترم‌های گذشته را داریم و همچنین کلاس‌های ترم جاری به طور کامل به صورت مجازی برگزار شده است علت برگزاری امتحانات به صورت حضوری و تهدید سلامتی دانشجویان و همچنین ایجاد زحمت و هزینه برای دانشجویان چیست؟»

مقتدایی گفته است که در همین مورد مکاتبه‌ای با وزرای علوم، کشور و بهداشت داشته و مطالب و دلایل ارجحیت غیرحضوری بودن امتحانات پایان ترم دانشجویان را ذکر کرده است: «به صورت جدی پیگیر این موضوع هستیم و تذکرات لازم به وزرای مربوطه داده شده است وزارت علوم نیز باید در مورد این مساله با احتیاط و دقت بیشتری عمل کند و نباید دانشجویان در انتظار و نگرانی بمانند تا خرداد ماه مشخص شود کدام شهر کم‌خطر یا پرخطر است؛ با توجه به تجربه موفق امتحانات غیرحضوری و همچنین مجازی بودن کلاس‌های درس، برگزاری امتحانات به صورت مجازی مطلوب‌تر و به صورت حضوری در این مقطع و شرایط خطرآفرین است.»

انتظار می‌رود در هفته‌های پیش رو بحث امتحانات مدرسه‌ها به خصوص در مقاطع حساسی مانند پایه هشتم و دوازدهم هم به مجموع بحث‌های کرونا و آموزش افزوده شوند و همزمان باید در انتظار ماند و دید که مسوولان، دانش‌آموزان و خانواده‌ها، امسال قرار است چطور بر سر موضوع برگزاری کنکور سراسری وارد بحث شوند.

وزیر آموزش و پرورش ظرف یک سال گذشته بار‌ها تاکید کرده است که اولویت آموزش بر آموزش حضوری است و هر گاه ستاد کرونا اجازه دهد، مدارس به صورت فیزیکی برگزار خواهند شد. در این مدت دو، سه باری هم مدارس نیم‌خیزی برای بازگشایی کردند، اول ماه مهر سال تحصیلی جاری در یک تصمیم ناگهانی اعلام شد که مدارس باید باز شوند و حتی شده به صورت شیفتی و نیمی از ظرفیت، به کارشان ادامه دهند.

انتهای پیام/
http://sobhshod.ir/vdce.n8xbjh87n9bij.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما