چه سایتهایی رفع فیلتر می‌شوند؟

چه سایتهایی رفع فیلتر می‌شوند؟

چهارشنبه ۱۸ فروردين - ۰۸:۴۱
رمزگشایی از خواب‌آلودگی بهاری

رمزگشایی از خواب‌آلودگی بهاری

چهارشنبه ۱۸ فروردين - ۰۹:۳۷
نقشه پراکندگی کرونا در جهان

نقشه پراکندگی کرونا در جهان

چهارشنبه ۱۸ فروردين - ۰۹:۱۲
چهارشنبه ۱۸ فروردين ۱۴۰۰ ساعت ۰۷:۵۸
کد مطلب : ۳۰۵۷
plusresetminus
آیا آسیب پذیرتر بودن واگن های اول و آخر مترو و پایین بودن دیه زنان نسبت به مردان دلیل انتخاب این واگن ها بوده؟
چرا واگن اول مترو به زنان اختصاص یافته است؟
صبح‌شد: ادعایی درباره دلیل قراگرفتن خانم‌ها در واگن‌های اول و آخر مترو در شبکه‌های اجتماعی مطرح شد که بازتاب زیادی در شبکه‌های اجتماعی داشت.

در این ادعا دلیل این که خانم‌ها در واگن‌های اول و آخر قرار دارند نفوذ شرکت‌های بیمه است. آن‌ها مدعی شده اند به دلیل آسیب پذیرتر بودن واگن‌های اول و آخر نسبت به دیگر واگن‌ها و کمتر بودن دیه زنان شرکت‌های بیمه برای این که در صورت حادثه پول کمتری پرداخت کنند به این کار اقدام کرده اند.

در ادامه در کنار بررسی این ادعا به دلایلی که واگن‌های اول و آخر مترو در اختیار بانوان قرار گرفته پرداخته ایم.

آیا تفاوت دیه زن و مرد مطرح است؟

همان طور که گفتیم برخی مدعی شده اند تفاوت دیه مرد و زن دلیل این اتفاق است در حالی که بر اساس قانونی که در سال ۱۳۹۵ تصویب شده دیه زن و مرد در تصادفات برابر است.

بنا بر ماده ۱۰ قانون بیمه اجباری خسارت وارد شده به شخص ثالث بیمه گر مکلف است در ایفای تعهدات مندرج در این قانون خسارت وارد شده به زیان دیدگان را بدون لحاظ جنسیت و دین تا سقف تعهدات بیمه نامه پرداخت کند و در این باره دیه زنان با دیه مردان برابر است.

آیا واگن‌های مخصوص خانم‌ها مختص ایران است؟

برخی فکر می‌کنند واگن‌های مخصوص بانوان فقط در ایران وجود دارد، اما با نگاهی به متروی دیگر کشور‌ها می‌توان متوجه شد که واگن‌های بانوان تنها اختصاص به ایران ندارد و ابتکار ما ایرانی‌ها نیست بلکه این اتفاق در پاسخ به نیازی است که بانوان در نقاط مختلف جهان احساس کرده اند.

ژاپن، هند، مصر، اندونزی، تایوان و ... واگن‌های ابتدایی مترو را در اختیار بانوان قرار می‌دهند البته در مصر واگن‌های وسط معمولا مخصوص بانوان است. در اندونزی هم واگن‌های ابتدایی مترو به رنگ صورتی است وتن‌ها بانوان و معلولان اجازه استفاده از آن را دارند.

دلیل این انتخاب چیست؟

همان طور که گفتیم دیه زن و مرد در تصادفات از سال ۱۳۹۵ برابر شده، اما شاید برخی مدعی شوند از آن جایی که واگن‌های اول و آخر از شهریور ۱۳۸۵ مخصوص بانوان شد در آن زمان پایین بودن دیه مطرح بوده است این در حالی است که همان طور که خواندید در دیگر کشور‌ها هم واگن‌های اول و آخر در اختیار خانم‌ها قرار دارد در حالی که در آن کشور‌ها تفاوت دیه زن و مرد مطرح نیست.

برخی معتقدند این انتخاب به این دلیل است که خانم‌ها در این واگن‌ها احساس راحت تری نسبت به واگن‌های دیگر دارند، چون در واگن‌های وسط آن‌ها توسط واگن‌های مردان احاطه می‌شوند و آسایش کمتری نسبت به واگن‌های اول و آخر خواهند داشت که فقط از یک سو با واگن آقایان در ارتباط است.

انتهای پیام/
http://sobhshod.ir/vdcg.n9wrak9zupr4a.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما