مورد عجیب عنابستانی!

مورد عجیب عنابستانی!

دوشنبه ۱۶ فروردين - ۰۹:۰۶
اظهارات خونین شمخانی تکذیب شد

اظهارات خونین شمخانی تکذیب شد

دوشنبه ۱۶ فروردين - ۱۲:۲۱
چرا «گاندو ۲»؛ متوقف شد؟

چرا «گاندو ۲»؛ متوقف شد؟

يکشنبه ۱۵ فروردين - ۰۸:۱۳
همه حواشی «سعید محمد»

همه حواشی «سعید محمد»

يکشنبه ۱۵ فروردين - ۰۸:۱۶
چهارشنبه ۱۸ فروردين ۱۴۰۰ ساعت ۰۸:۳۳
کد مطلب : ۳۰۶۵
plusresetminus
موج چهارم کرونا بعد از سفر، عید‌دیدنی و سیزده‌به‌در رسید و آمار درگذشتگان کرونا را سه‌رقمی کرد.
قرنطینه تهران جدی شد؟
صبح‌شد: موج چهارم کرونا بعد از سفر، عید‌دیدنی و سیزده‌به‌در رسید و آمار درگذشتگان کرونا را سه‌رقمی کرد. میزان ابتلا در تهران به‌شدت زیاد شده و ستاد مقابله با کرونا پیشنهاد کرده است که شهر ۱۰ روز تعطیل شود.

سال گذشته محدودیت‌ها در هفته بعد از تعطیلات نوروز خیلی سختگیرانه‌تر از اکنون بود، شاید به این دلیل که هنوز روش‌های مختلف انتقال بیماری و شیوه مقابله با آن شناخته نشده بود. امسال هم پیش و هم پس از عید، کسب‌وکار‌ها باز و معابر و وسایل حمل‌ونقل عمومی شلوغ هستند.

در اسفند‌ماه مسئولان بهداشتی بار‌ها درباره انتقال ویروس کووید-۱۹ هشدار دادند، اما سیل مسافران نوروزی و جنب‌و‌جوش‌های شب عید به هیچ‌کدام از این هشدار‌ها اهمیتی نداد.

ستاد ملی مقابله با کرونا که مسئول تصمیم‌گیری‌های اصلی درباره کروناست هم رفت‌وآمد و تجمع عمومی را ممنوع نکرد و زمانی که رنگ شهر‌ها از نارنجی به قرمز تغییر کرد، بیماری بیشتر از حدی که بتوان آن را مهار کرد، منتقل شده بود. واکسیناسیون هم جزئی است و هنوز به حدی نرسیده که بتواند مانعی در مقابل انتقال بیماری محسوب شود. سینما‌ها و ورزشگاه‌ها بسته شدند.

از آنجا که سال گذشته طرح ترافیک در مقاطعی لغو شده بود، دوباره این موضوع مطرح شده است. در تجربه بیش از یک سال گذشته، هر بار که سختگیری‌ها و محدودیت‌های کرونا کاهش پیدا کرد بیماری به‌صورت یک موج بزرگ بازگشت. با وجود اینکه همه می‌دانند استفاده از ماسک و حفظ فاصله اجتماعی مهم‌ترین روش جلوگیری از انتقال این بیماری است، باز هم روزانه افراد زیادی را می‌بینیم که ماسک نمی‌زنند و زندگی خود و دیگران را به خطر می‌اندازند.

شهرداری از نظر قانونی تابع تصمیم‌های ستاد ملی کروناست. در این بین اعضای شورای شهر بر نظارت دقیق‌تر و اجرای قرنطینه و تعطیلی پایتخت تأکید دارند.


تأخیر در واکسیناسیون قابل پذیرش نیست

 محسن هاشمی رفسنجانی، رئیس شورای شهر تهران: شرایط واقعا بحرانی است و ستاد ملی کرونا جلساتی را برگزار کرده است. من قبلا توضیح داده‌ام که تعطیلی طرح ترافیک یا ادامه آن به شورای شهر بستگی ندارد. قرنطینه کردن شهر هم جز وظایف ما نیست. ما کمیته مربوط به کرونا را فعال کرده‌ایم و مسائل را رصد می‌کنیم مخصوصا آماری که از بهشت زهرا می‌گیریم.

متوفیان کرونا در بهشت زهرای تهران به عدد کمتر از ۲۰ رسیده و تثبیت شده بود، اما الان به عدد بالای ۵۰ و نزدیک به ۶۰ رسیده‌ایم. در ۲ روز اخیر عدد تقریبا ثابت بود، اما باید ببینیم آیا اضافه خواهد شد یا نه و بر مبنای آن تصمیم بگیریم. اخیرا گزارشی از اتحادیه بین‌المللی حمل‌ونقل عمومی به‌دست ما رسیده که بیان می‌کند اگر مسافران مدت کمی مثلا نیم ساعت در واگن‌های مترو و اتوبوس بمانند خطر برای آن‌ها کمتر است.

درباره تهویه واگن‌های مترو هم تصمیم گرفته شد که هوای داخل واگن گردش پیدا نکند و بیشتر با هوای بیرون جابه‌جا شود و این اتفاق افتاده است. تعداد مسافران مترو هنوز زیاد نشده است. قبلا اینطور بود که در مدت عید تعداد مسافران به کمتر از ۳۰۰ هزار سفر در روز می‌رسید. من فکر می‌کنم در هفته آینده تعداد مسافران بیشتر می‌شود و به نسبت همین افزایش مسافران تصمیم‌گیری خواهد شد.

تأخیر فرایند واکسیناسیون در کشور که تاکنون به یک‌درصد هم نرسیده وعقب‌ماندن از واکسیناسیون نسبت به بسیاری از کشور‌های توسعه یافته و حتی درحال توسعه برای افکار عمومی قابل پذیرش نیست. این تأخیر، خسارات بسیار بیشتری از هزینه واکسیناسیون به نظام سلامت، اقتصاد، آموزش و فضای عمومی جامعه وارد می‌کند.

 مسئولان در اعمال قوانین رودربایستی را کنار بگذارند

 سیدمحمود میرلوحی، رئیس کمیته اقتصادی شورای شهر تهران: متأسفانه مسئولان در نوروز امسال از تجربه نوروز سال ۱۳۹۹ بهره نبردند و برنامه‌ریزی برای کنترل و پیشگیری ویروس کرونا آنگونه که باید، صورت نگرفت و حالا با موج چهارم شیوع این ویروس مواجه شده‌ایم. در واقع صحبت و اندیشه‌های کنونی به عبارتی گویای ضرب‌المثل نوشدارو بعد از مرگ سهراب است. پایتخت در سال گذشته التهاب و اضطرابی شدید را تجربه کرد؛ در حالی‌که متأسفانه امسال چندان به سفر نرفتن یا پروتکل‌های بهداشتی و اجتماعی رعایت نشد و حالا با عواقب آن مواجه شده‌ایم و ویروس سریع‌تر از آنچه فکرش را کنیم در حال شیوع است.

آمار‌ها اینطور نشان می‌دهد که شرایط خوبی نسبت به گذشته نداریم. آمار فوتی‌ها و مبتلایان در مقایسه با گذشته ۳ برابر شده است. یک دوره‌ای ۶ هزار نفر در هر روز مبتلا بودند و اکنون این تعداد به بیش از ۱۷ هزار نفر رسیده؛ تعداد فوتی‌ها هم طی یک دوره زمانی به عدد دورقمی کاهش پیدا کرد، اما اکنون دوباره عدد آن ۳ رقمی شده و روی موج صعودی قرار دارد.

معلوم هم نیست که روز‌های آتی چه وضعیتی پیدا خواهد کرد. لازم است اشاره کنم که درمان این بیماری با ساخت و تولید واکسن در آمریکا و اروپا با اولویت مردم کشور‌های خودشان حل شد. دولتمردان کشورمان برای دریافت واکسن از کشور‌های مختلف پیشقدم شدند، اما متأسفانه عملی نشد و به کشور نرسید و این روند خیلی کند در حال انجام است؛ بنابراین به‌نظر می‌آید تا زمانی که تولید واکسن در داخل یا دریافت آن از سایر کشور‌ها تامین نشده باید برای حل این مشکل به گونه‌ای برنامه‌ریزی شود که تاب‌آوری مردم بالا برود و سلامتی مردم حفظ شود و به مرحله بحرانی نرسیم. مسئولان باید رودربایستی را کنار بگذارند و قوانین را به‌طور جدی در پایتخت و شهر‌های بزرگ اعمال کنند.

لغو طرح ترافیک تأثیری بر کرونا ندارد

 علی اعطا، سخنگوی شورای شهر تهران: الان موضوع قرنطینه و تعطیلی مشاغل غیرضروری را مطرح می‌کنند. من فکر می‌کنم با توجه به وضعیتی که پیش آمده باید این پیشنهاد را مورد توجه قرار داد.

با توجه به اینکه آمار فوتی‌های تهران افزایش محسوس داشته است و به نزدیک ۳ برابر قبل رسیده است باید محدودیت‌هایی را اجرا کرد که صرفا متوجه شهروند نباشد. برخی مشاغل که غیرضروری است باید تعطیل شود تا بتوانیم از این بحران بگذریم.

کاری که شاید در نگاه اول جذابیت داشته باشد برداشتن طرح ترافیک است، اما بررسی‌های کارشناسی نشان می‌دهد که نقش زیادی ندارد. گفته می‌شود که اگر طرح ترافیک برداشته شود تراکم جمعیت در وسایل حمل‌ونقل عمومی کمتر می‌شود، اما این کار اگرچه ممکن است افکار عمومی را تا حدی قانع کند، اما در زمینه سلامت تأثیری ندارد. برخی هم تأکید بر حفظ طرح ترافیک را به درآمد شهرداری از این راه نسبت می‌دهند که صحیح نیست.

حتی اخیرا بعضی از مسئولان بهداشتی هم این موضوع را مطرح کردند، اما این کار، نمی‌تواند نتیجه‌بخش باشد. مجموع ارزیابی‌ها و بررسی‌هایی که در یک سال اخیر انجام شده است نشان می‌دهد که در شرایط «پیک» غیراز مشاغل گروه اول، ضروری است باید به سمت تعطیلی یا کاهش حضور شهروندان و شاغلان برویم و اقدامات مربوط به فاصله‌گذاری اجتماعی را با جدیت بیشتری دنبال کنیم.

درباره واکسن هم این مطالبه عمومی وجود دارد که در شیوه مدیریت واکسیناسیون شفافیت بیشتری نشان داده شود. مردم در این‌باره ابهاماتی دارند و نمی‌دانند چطور دارد عمل می‌شود. الان قواعد خوبی برای واکسیناسیون اجرا می‌شود، اما حتی برای اعضای شورای شهر هم دقیقا روشن نیست که به چه ترتیبی عمل می‌شود.

مانند دیگر کشور‌ها باید قرنطینه و تعطیلی را اجرا کنیم

 زهرا نژادبهرام، عضو هیأت رئیسه شورای شهر تهران: سال گذشته به‌دلیل اینکه دستگاه‌های اجرایی هنوز نتوانسته بودند کار و جایگاه خودشان در مقابله با کرونا را به درستی معین کنند، شهرداری به سرعت اقداماتی مانند ضدعفونی کردن معابر و مترو را انجام داده بود. به‌تدریج با آشنایی بیشتر با روش‌های انتقال بیماری این برنامه‌ها تغییر کرد. مثلا مشخص شد که می‌توان با حفظ فاصله در فضای باز مانند بوستان‌ها حضور داشت.

یا اینکه امروز ضدعفونی معابر را نداریم. شهرداری هم تابع ستاد کروناست. مثلا زمانی که تصمیم گرفته می‌شود نیمی از کارکنان در محل کار حضور داشته باشند، این کار انجام می‌شود. یا وقتی گفته می‌شود باشگاه‌ها تعطیل شوند، مجموعه‌های ورزشی تحت پوشش شهرداری بسته می‌شوند. جایی که شهرداری پیشگام است و هیچ‌یک از دستگاه‌ها نمی‌توانند به آن ورود کنند مسائل مربوط به متوفیان و بهشت زهراست.

الان این سازمان تمام خدمات خود را با رعایت آیین‌نامه‌ها انجام می‌دهد. سازمان پسماند هم از این نوع است و به همین شیوه کار جمع‌آوری و دفن زباله‌ها را انجام می‌دهد. ضروری‌ترین اقدام در این زمینه تعطیلی مشاغل غیرضروری و قرنطینه است. در کشور‌های دیگر هم با ورود هر موج جدید این کار انجام می‌شود. تا وقتی که نتوانیم همه افراد را واکسینه کنیم باید قرنطینه را انجام دهیم. امیدوارم با تعطیلی و قرنطینه ۱۰ روزه شهر به آرامش برسد.

مدیریت واحد لازم است

 شهربانو امانی، رئیس کمیته حمل و نقل شورای شهر تهران: بیش از یک سال از شیوع کرونا در کشور گذشته و در این مدت تجربه‌ای سخت، اما گرانقدری داشتیم. باید بتوانیم با یک مدیریت واحد از انتشار این ویروس جلوگیری کنیم تا تعداد مبتلایان کاهش پیدا کند. این اتفاق، اما نیفتاده است؛ درحالی‌که با مدیریت واحد از اسفند ۹۸ می‌شد کار‌های بسیاری برای مهار کرونا انجام داد. در تهران و بسیاری از شهر‌ها تمهیداتی اندیشیده شد، مانند ممنوعیت تردد شبانه، ولی به نتیجه مناسبی نرسیده است.

در کشور‌های دیگر واکسن کرونا کشف و ساخته شد و مورد استفاده قرار گرفت. اما واکسن به قدری که باید وارد کشور شود، نشد و برخی از کشور‌های همجوار نیز واکسن نفروختند.

با همه اینها، در اسفند سال گذشته، ایام رجب و شعبان موضوع کرونا چندان جدی گرفته نشد و به نوعی عادی‌انگارانه به مسئله نگاه کردند. بخشی از مردم نیز کرونا را جدی نگرفتند، درحالی‌که کرونا از رگ گردن به آدم نزدیک‌تر است. هم‌اکنون تعداد فوتی‌های ناشی از کرونا نسبت به اسفند سال گذشته ۳ برابر افزایش یافته است. با مسئولان بهشت زهرا (س) صحبت می‌کردم که شرایط دشواری را در این دوران تجربه می‌کنند. آن‌ها می‌گفتند که شرایط سختی داریم و دعا کنید.

تطهیرکنندگان دز اول واکسن را دریافت کرده‌اند، ولی واکسن قطره‌چکانی شده و هنوز دز دوم واکسن را نزده‌اند. اکنون که در این شرایط سخت قرار گرفته‌ایم، تنها دولت مقصر نیست و رسانه ملی هم نقش زیادی داشته است. در عین حال، خیلی‌ها ذی‌نفع بوده‌اند تا وضعیت بحران امروز را تجربه کنیم.

هنوز برای اعمال محدودیت فرصت باقیست

 مجید فرهانی، رئیس کمیته نظارت و بودجه شورای شهر تهران: شرایط پایتخت و شهر‌های بزرگ کشور بعد از تعطیلات نوروزی از لحاظ شیوع ویروس کرونا چندان رضایت‌بخش نیست و باید هر چه سریع‌تر برای کنترل آن ستاد‌های مسئول برنامه‌ریزی‌های لازم را اجرا کنند. در ایجاد چنین شرایط حادی که سلامتی طیف‌های مختلف را تهدید می‌کند ۳ گروه مسئولند.

گروه اول دولت است که باید قاطعیت در اجرا و برخورد را اعمال کند؛ به‌طور مثال باید محدودیت‌های بیشتری را در نوروز امسال اعمال می‌کرد و از طرفی هم انتظار ملت این بود تا واکسن‌های لازم برای درمان را از کشور‌های سازنده پیش‌خرید می‌کردند که متأسفانه این قاطعیت دیده نشد.

گروه دوم ملت هستند و باید در چنین شرایطی با توجه به تجربه سال گذشته برای رفت‌وآمد‌های خانوادگی اعضای خانواده محدودیت قائل می‌شدند که متأسفانه همکاری و مشارکت خوبی دیده نشد، اما هنوز هم فرصت باقی است و می‌توان برای خرید رفتن، حضور در مهمانی‌ها و اماکن گردشگری آن را مدیریت کنند. گروه سوم شرکت‌ها و سازمان‌ها هستند که باید با ایجاد فرهنگ دورکاری کارمندان و رعایت پروتکل‌ها با شیوع ویروس مقابله کنند. امید داریم با دست به دست دادن هر ۳ گروه مهم نام برده، شاهد پایین آمدن آمار مبتلایان و فوتی‌ها در روز‌های آتی باشیم. در این میان اعمال محدودیت‌های دوباره می‌تواند تا حدی جلوی شیوع بیشتر از این کرونا را بگیرد.

انتهای پیام/
http://sobhshod.ir/vdcf.vdmiw6dxtgiaw.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما