مورد عجیب عنابستانی!

مورد عجیب عنابستانی!

دوشنبه ۱۶ فروردين - ۰۹:۰۶
اظهارات خونین شمخانی تکذیب شد

اظهارات خونین شمخانی تکذیب شد

دوشنبه ۱۶ فروردين - ۱۲:۲۱
چرا «گاندو ۲»؛ متوقف شد؟

چرا «گاندو ۲»؛ متوقف شد؟

يکشنبه ۱۵ فروردين - ۰۸:۱۳
همه حواشی «سعید محمد»

همه حواشی «سعید محمد»

يکشنبه ۱۵ فروردين - ۰۸:۱۶
چهارشنبه ۱۸ فروردين ۱۴۰۰ ساعت ۰۸:۳۶
کد مطلب : ۳۰۶۶
plusresetminus
به‌احتمال زیاد مشاغل گروه ۲ تا ۴ در تهران از شنبه تعطیل می‌شود.
از شنبه چه مشاغلی تعطیل می شوند؟
صبح‌شد: بالا‌گرفتن تب شیوع کرونا و اعلام وضعیت قرمز در تهران، از ۱۶ فروردین ماه، موجب بازگشت شرایط قرنطینه و تعطیلی مشاغل و کسب‌وکار‌ها شد.

به‌گفته فعالان صنفی، به‌احتمال زیاد از شنبه هفته آینده، قرنطینه و تعطیلی برای مشاغل گروه ۲ تا ۴ اعمال خواهد شد.

به‌گزارش همشهری، همزمان با فراگیری موج چهارم شیوع کرونا، اغلب مشاغل و کسب‌وکار‌ها مجبورند طی چند روز آینده دور تازه‌ای از تعطیلی را تجربه کنند.

اگرچه هنوز همه واحد‌های صنفی در سطح کلانشهر تهران به فعالیت خود ادامه می‌دهند، اما با مشخص‌شدن نتایج نشست ستاد ملی مقابله با کرونا و ابلاغ آن به اتاق اصناف ایران و تهران، محدودیت و تعطیلی‌های کرونایی مشاغل یک‌بار دیگر از سر گرفته خواهد شد.

دیروز ایرج حریرچی، معاون کل وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از احتمال تعطیلی ۱۰روزه تهران خبر داد و گفت: درخواست فعالیت مشاغل گروه یک در تهران را داده‌ایم، درخواست شده بقیه مشاغل در تعطیلی کامل باشند.

همچنین نادر توکلی، معاون درمان ستاد مقابله با کرونای استان تهران نیز از ارائه پیشنهاد قرنطینه ۱۰روزه تهران به ستاد ملی کرونا خبر داد. با این حال، مسئولان تشکل‌های صنفی هم از تداوم فعالیت مشاغل و کسب‌وکار‌ها در تهران تا زمان تصویب و اعلام رسمی مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا خبر می‌دهند، اما با اشاره به نشست دیروز این ستاد در وزارت کشور تأکید می‌کنند احتمال دور تازه تعطیلی مشاغل و کسب‌وکار‌های گروه یک از شنبه هفته آینده زیاد است.

دور تازه تعطیلی مشاغل در راه است

رئیس اتاق اصناف تهران در گفتگو با همشهری تأکید کرد: هنوز ستاد ملی مقابله با کرونا در مورد قرمز‌شدن شرایط شهر تهران یا وضعیت کسب‌وکار‌ها و مشاغل، به‌طور رسمی چیزی به اتاق اصناف اعلام و ابلاغ نکرده و فعالان صنفی نیز از طریق اخبار جراید از تغییر وضعیت کلانشهر تهران به قرمز مطلع شده اند.

قاسم نوده فراهانی، با اشاره به اینکه فعلا همه مشاغل و کسب‌وکار‌ها طبق روال گذشته باز است و به فعالیت ادامه می‌دهند، افزود: مشخص‌شدن اینکه چه مشاغلی و از چه ساعتی در دور تازه همه‌گیری کرونا با کدام شرایط مجاز به فعالیت خواهند بود، منوط به تعیین و ابلاغ نتایج نشست ستاد ملی مقابله با کرونا به اصناف است.

او با تأکید بر اینکه با توجه به ابلاغ‌نشدن مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا به اتاق اصناف هنوز چیزی در مورد تعطیلی و شرایط فعالیت به واحد‌های صنفی ابلاغ نکرده‌ایم، گفت: با اعلام نتایج این نشست مشخص خواهد شد که چه مشاغلی در دور تازه همه‌گیری کرونا تعطیل یا مجاز به فعالیت خواهند بود.

نوده‌فراهانی با اشاره به اینکه احتمالا نتایج نشست ستاد ملی مقابله با کرونا امروز (چهارشنبه) به اتاق اصناف ایران و تهران ابلاغ خواهد شد، افزود: با توجه به اینکه در ۲ روز پایانی هفته (پنجشنبه و جمعه) اغلب مشاغل و کسب‌وکار‌ها تعطیل شده یا حجم فعالیت آن‌ها کاهش می‌یابد، این احتمال وجود دارد که دور تازه تعطیلی مشاغل و کسب‌وکار‌ها با قرمز‌شدن وضعیت شیوع کرونا در تهران از شنبه هفته آینده ابلاغ و اجرایی شود. او تأکید کرد با توجه به وضعیت همه‌گیری این بیماری و آمار بالای مرگ‌ومیر احتمال تعطیلی مشاغل گروه ۲ تا ۴ از ابتدای هفته آینده بسیار زیاد است.

اصناف؛ بازنده اصلی موج تازه شیوع کرونا

رئیس اتاق اصناف تهران با اشاره به فشار همه‌گیری کرونا بر مشاغل و کسب‌وکارها، گفت: در شرایطی که خیلی از شهروندان پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نمی‌کنند و آمار مرگ‌ومیر کرونا ظرف چند روز از روزانه ۷۰ تا ۸۰ نفر به ۱۷۲ نفر افزایش یافته است، نمی‌توان برای رعایت این پروتکل‌ها بالای سر هر نفر یک سرباز گذاشت یا انتظار داشت تا با تعطیلی مشاغل و کسب‌وکار‌ها شیوع این بیماری متوقف شود، اما اصناف نیز چاره‌ای جز تعطیلی کسب‌وکارشان برای کمک به مقابله با این بیماری ندارند.

نوده فراهانی با بیان اینکه متأسفانه بازهم فشار اقتصادی همه‌گیری کرونا متوجه مشاغل و کسب‌وکار‌هایی خواهد شد که قبلا نیز پروتکل‌های بهداشتی را برای آغاز به‌کار مجدد رعایت کرده‌اند، افزود: اتاق اصناف پیش از این پیشنهاد تعطیلی یک‌هفته‌ای همه مشاغل و کسب‌وکار‌ها حتی اغلب مشاغل گروه یک را به ستاد ملی مقابله با کرونا ارائه کرده، اما متأسفانه تا‌کنون پاسخی به این پیشنهاد‌ها داده نشده است.

او تأکید کرد: ضربه رعایت‌نشدن پروتکل‌های بهداشتی با افزایش شمار ابتلا و مرگ‌ومیر به مردم و سپس به واحد‌های صنفی می‌خورد که در شرایط فشار اقتصادی به‌سختی روزگار می‌گذرانند. او با اشاره به اینکه برخی وعده‌های مطرح برای بسته حمایتی به این مشاغل نیز تا‌کنون اجرایی نشده است، افزود: به‌احتمال زیاد با قرمز اعلام‌شدن شرایط شیوع کرونا در تهران همه مشاغل و کسب‌وکار‌های مشمول فهرست ۲، ۳ و ۴ گروه شغلی با اعلام ستاد ملی مقابله با کرونا تعطیل می‌شود.

سایه دور تازه تعطیلی بر ۳ میلیون اشتغال صنفی

نایب‌رئیس اول اتاق اصناف ایران نیز در گفتگو با همشهری از احتمال بازگشت موج تازه تعطیلی مشاغل و کسب‌وکار‌ها با قرمز اعلام‌شدن وضعیت کلانشهر تهران خبر داد و گفت: متأسفانه دور اول تعطیلی مشاغل، نزدیک به ۳ میلیون شغل موجود در واحد‌های صنفی را تحت‌تأثیر قرار داده و به‌سوی تعطیلی سوق می‌دهد.

متأسفانه اصناف تا‌کنون هیچ بسته حمایتی از دولت، در طول موج یک تا ۳ شیوع کرونا دریافت نکرده‌اند و بازهم فشار اصلی موج چهارم شیوع کرونا به واحد‌های صنفی تحمیل می‌شود.

جلال‌الدین محمد شکریه، افزود: اگرچه هنوز دور تازه تعطیلی مشاغل و کسب‌وکار‌ها به اتاق اصناف ایران ابلاغ نشده، اما براساس اعلام قبلی ستاد ملی مقابله با کرونا درصورت قرمز‌شدن وضعیت شهرها، تنها مشاغل گروه یک که مایحتاج و خدمات ضروری به مردم ارائه می‌کنند آن هم با رعایت همه پروتکل‌های بهداشتی مجاز به فعالیت خواهند بود. او تأکید کرد: اعمال دور تازه تعطیلی مشاغل در تهران یا سایر شهر‌ها منوط به اعلام رسمی مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا توسط فرمانداری و استانداری‌هاست. هم‌اکنون در شهر رشت نیز با توجه به اینکه شرایط همه‌گیری کرونا به رنگ زرد است، جلسه‌ای برای کم و کیف فعالیت و یا تعطیلی واحد‌های صنفی درصورت قرمزشدن شرایط شیوع همه‌گیری کرونا برپا شده است.


تعطیلی مشاغل؛ حرکت از نو

نایب‌رئیس اول اتاق اصناف ایران با بیان اینکه پس از قرمز اعلام‌شدن شرایط شیوع کرونا در تهران، روند تعطیلی مشاغل و کسب‌وکار‌ها نیز به همان ترتیبی خواهد بود که این محدودیت‌ها و ممنوعیت‌ها در دوره‌های قبلی شیوع این بیماری اعمال یا رفع شده، گفت: با این روند ابتدا فعالیت مشاغل گروه‌۴ و سپس ۳ و ۲ شغلی محدود و ممنوع خواهد شد.

شکریه، افزود: فعالیت واحد‌های صنفی در کلانشهر تهران تنها به کسب‌وکار‌های گروه یک مانند نانوایی‌ها، سوپر‌مارکت ها، مراکز بهداشتی و درمانی، آتش نشانی و سایر مشاغلی که مایحتاج یا خدمات ضروری مورد نیاز مردم را تامین می‌کنند آن‌هم با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی محدود خواهد شد و فعالیت بقیه صنوف و کسب‌وکار‌ها مطابق با شرایط و میزان شیوع کرونا محدود و یا تعطیل می‌شود. او با بیان اینکه به‌نظر می‌رسد ابتدا مشاغل گروه ۴ مانند تالار‌های پذیرایی، قهوه‌خانه‌های سنتی، باشگاه‌های ورزشی، آرایشگاه‌های زنانه و... تعطیل شوند، افزود: اصناف هنوز از آسیب‌های مرحله اول تا سوم شیوع کرونا رها نشده و با بدهی‌های بانکی و چک‌های برگشتی دست و پنجه نرم می‌کنند، اما هیچ خبری از ارائه بسته‌های حمایت قبلی دولت به اصناف نیست.

انتهای پیام/
http://sobhshod.ir/vdcg.39wrak9z3pr4a.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما