سه شنبه ۲۵ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۵۱
کد مطلب : ۳۴۵
plusresetminus
قرار نیست آخرین روزهای تابستان که گرمای هوا هنوز در اوج خود قرار دارد، خیابان وزرا خلوت شود. خیابانی که مدت‌هاست وعده‌گاه کسانی شده که متهم به بدحجابی‌اند.
انتقاد تند یک حقوقدان به تعهدگیری پلیس
صبح‌شد:  روزنامه همشهری امروز در گزارشی به پیامک‌های بدحجابی که بحث‌ها و حاشیه‌های زیادی را در شبکه‌های اجتماعی به راه انداخته، پرداخت و نوشت:«  قرار نیست آخرین روزهای تابستان که گرمای هوا هنوز در اوج خود قرار دارد، خیابان وزرا خلوت شود. خیابانی که مدت‌هاست وعده‌گاه کسانی شده که متهم به بدحجابی‌اند. بسیاری از کسانی که برای پیگیری اتهامشان به پلیس امنیت اخلاقی مراجعه کرده‌اند، می‌گویند که مرتکب چنین جرمی نشده‌اند. یکی از چهره‌هایی که به اتهام بدحجابی به پلیس امنیت اخلاقی احضار شده است «وحید رجب‌لو» است. او معلولیت دارد و فقط 2درصد اعضای بدنش توان حرکت کردن دارد. با این حال، او در فضای مجازی از احضار شدنش به پلیس امنیت خبر داد و از این موضوع گلایه کرد. او به همشهری می‌گوید با ارائه سند به نیروی انتظامی اثبات کرده است ساعت و روزی که متهم به بدحجابی شده است در محل مورد نظر نبوده است: «با وجود اینکه مأموران پلیس تأیید کردند که تخلف بدحجابی نداشته‌ام، اما گفتند باید برگه تعهدنامه خودداری از تکرار تخلف را امضا کنم. تا زمانی که برگه تعهد را امضا نکردم اجازه اینکه اتومبیلم را تحویل بگیرم، پیدا نکردم.»

این روزنامه در ادامه یادداشتی از یک حقوقدان منتشر کرده و از قول او نوشته که باید قوه قضائیه به این طرح پلیس ورود کند؛  سید محمود محمدی ـ‌ حقوقدان در بخشی از این یادداشت نوشته:« اینکه اکنون پلیس از افرادی که به آنها اتهام بدحجابی وارد کرده است تعهد به‌ خودداری از تکرار تخلف می‌گیرد کاملاً خلاف قوانین حقوق شهروندی و حتی قانون اساسی است. در چنین مواردی، دادستان می‌تواند وارد عرصه شود و در باب نظارت بر آموزش ضابطان مسئله را رسیدگی کند. ممکن است این سؤال پیش بیاید که تکلیف افرادی که اتهام بدحجابی به آنها وارد شده، اما می‌توانند تخلف وارد‌شده را از خود ساقط کنند، چیست؟ پاسخ به این سؤال روشن است. اگر مأموران، با وجود ادله ارائه‌شده، خواهان اخذ تعهد از فرد باشند و آزاد کردن خودرو توقیف‌شده را منوط به ارائه تعهد کنند، فرد متهم می‌تواند به دادستانی مراجعه و خواستار رفع توقیف خودرو خود بدون ارائه هرگونه تعهدی به پلیس شود. اگر قانون در این زمینه رعایت نشده باشد، حق فرد این است که شکایت خود را به دادستانی ارائه و دادستان، از باب آموزش ضابطان، دستور پیگیری و برطرف کردن مشکل را صادر کند. »

انتهای پیام/
http://sobhshod.ir/vdcfitdmaw6dj.giw.html
درباره پیامک‌های اشتباهی پلیس

درباره پیامک‌های اشتباهی پلیس

سه شنبه ۲۵ شهريور - ۰۹:۲۸
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما