دوشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۵:۵۸
کد مطلب : ۳۷۲۸
plusresetminus
دانلود رایگان کتاب زخم کاری
صبح‌شد: ضد قهرمان داستان بیست زخم کاری مردی به نام مالکی است. پسر جوانی که خواننده را به یاد مکبث می‌اندازد.

کسی که قربانی شرارت می‌شود تا قدرت و ثروت بیشتری به دست بیاورد. او در ابتدای رمان فردی با پتانسیل شرارت است، اما کم کم این ویژگی در او پررنک‌تر می‌شود.

چیری که کتاب بیست زخم کاری را خاص‌تر می‌کند قرار گرفتن شرارت مقابل شرارت است.

این کتاب تصویر جنگ قدرت است بین دو گروه که می‌خواهند همدیگر را زیر پا له کنند و بالاتر بروند.

این کتاب که نزدیک به یک دهه اجازه انتشار نداشته بالاخره با روایت جذابش در اختیار خوانندگان قرار گرفته است.

کتاب بیست زخم کاری نوشته محمود حسینی زاد است. کتابی که خواننده را با قهرمانش همراه می‌کند و به او تصویری از نفرت و شرارت نشان می‌دهد و در پایان او را در خون و خشونت رها می‌کند.

چکیده کتاب

بیست زخم کاری اگرچه به عقیده بسیاری از منتقدان به قصه‌نویسی یا فیلمنامه بیشتر شبیه است و انسجام رمان را ندارد؛ اما همچون سایر داستان‌های تریلر هیجان را با ریتم پرشتاب در خواننده بالا می‌برد و کمتر کسی این کتاب صد صفحه‌ای را تمام نشده زمین می‌گذارد.

حسینی زاد رئالیسمی بسیار تند را برای روایت داستانی با درون‌مایه شر و برگرفته از داستان مکبث شکسپیر برمی‌گزیند و کتاب با جملاتی از همین کتاب و بوی خون آغاز می‌شود.

داستان در فضایی کاملا مردانه و باهنر ایجاز گویی و تعلیقات پی‌درپی نویسنده به سرعت؛ اما پر ابهام پیش می‌رود، داستان اصلی آن اندازه از نظر نویسنده مهم است که فرصت معرفی هر چند کوتاه شخصیت‌ها و یا خلق داستان‌های حاشیه‌ای نمی‌شود.

اما کتاب به نیمه نرسیده رفته رفته گره‌ها باز و سوالات خواننده پاسخ داده می‌شوند.

بیست زخم کاری داستان تعدادی از فعالان اقتصادی سرشناس کشوردر یک شرکت چندملیتی است و نویسنده از ابتدای کتاب با تزریق رویای افسارگسیخته رسیدن به قدرت مافوق و جای افراد بانفوذتر در سیستم با توجیه گرفتن حق، آن‌ها را افرادی فاسد و آلوده معرفی می‌کند و شخصیت اصلی داستان اگرچه همچون دیگر اعضای این اجتماع شرورو ریاکار است؛ اما حرص، طمع و آرزوی پول و ثروت با پیش رفتن داستان از او ضدقهرمانی کاملا سیاه می‌سازد که هیچ‌چیز جلودار او برای رسیدن به آنچه می‌خواهد نیست و کشتن را به سادگی گناهان دیگر مرتکب می‌شود.

اگرچه کتاب داستان مردانه‌ای است؛ اما همیشه پای یک زن در میان است تا قاتل مطمئن‌ترو سریع‌تر از هر مجرم تنهایی در منجلاب خودساخته فرو رود.

رمان تریلر بیست زخم کاری دادگاهی تشکیل نمی‌دهد، پلیسی در کار نیست و معمای قاتل کیست از ابتدا حل شده است؛ اما قاتل ناچار به زندگی ابدی با مقتول است و هرگز راه فراری از تصویر مقتول نیست تا این ترس و هراس سخت‌تر از هر محاکمه‌ای یقه قاتل را بگیرد.

بخشی از متن کتاب

مرد در را که باز کرد، هوای شب‌مانده‌ی اتاق نیمه‌تاریک رفت عقب، خورد به پرده‌های کیپ کشیده‌شده‌ی پنجره، خط باریک نور بین پرده‌ها موج برداشت و هوا برگشت و بوی ته‌مانده‌ی عطرِ پریده‌ای را داشت.

زن انگار تمام شب را غلت و واغلت زده باشد، افتاده بود بین ملافه‌ها و روانداز و بالش‌های درهم. دیشب دیر اومدی؟ آره. الان هم داری می‌ری؟ آره. زن غلتی زد و به پشت دراز کشید و بعد تنه را بلند کرد و درجا نشست. کاش همه‌ی دلال‌ها دک‌وپُز تو رو داشتن. مرد جواب نداد. زن در نیمه‌تاریکِ اتاق نگاهی انداخت به مرد، دست‌هایش را دراز کرد، ملافه‌ی اطلسِ صورتی‌رنگ را چنگ زد و کشید روی تن و سرش و به پشت افتاد روی تشک.

دوباره هوای ایستاده تکان خورد و دوباره باریکه‌ی نور بین پرده‌ها لرزید و دوباره ته‌مانده‌ی عطر پراکنده شد در هوا. زن دست‌ها را از حاشیه‌ی ملافه برداشته بود. اطلسِ صورتی در هوا بلند شده، ورم کرده بود و آرام فرو می‌ریخت بر پست و بلندِ پیکر زن. چه‌قدر لاغر شده! بیت‌الله دوید.

سوییچ اتومبیل را داد به مرد که داشت می‌رفت سمت اتومبیلش. رفتم بنزین زدم. پُره آقا. تشکر مرد را شنید و دوید درِ باغ را باز کند. اتومبیل از باغ رفت بیرون و پیچید به خیابان باریک پُردرخت و در سایه‌ی غلیظ درخت‌های دو طرف خیابان رفت و از سایه درآمد و از روی پل باریک روی رودخانه گذشت و وارد جاده‌ی کلاردشت به مرزن‌آباد شد که غرق آفتابی بود درخشان.

نقد و بررسی کتاب بیست زخم کاری

محمود حسینی زاد داستان نویس و مترجمِ شناخته شده‌ی روزگارِ ماست. او در مقامِ داستان نویس پیش از این کتاب‌های موفقی، چون این برف کی آمده؟ و آسمان، کیپِ ابر و سرش را گذاشت روی فلز سرد را نوشته است. روایت‌هایی مملو از شگفتی و اجسام و ارواح و مرگ…، اما رمانِ بیست زخم کاری اثری است به‏ کل متفاوت در کارنامه‌ی کاری او. یک رمانِ تریلر.

رمانی درباره‌ی کُشتن و هراس. گناهانِ کبیره‌ای که ذهنِ شکسپیردوستِ حسینی‌زاد بازخوانی‌شان می‌کند و به ‏هم پیوند می‌زند. رمان بیست زخم کاری داستان مردی ا‌ست که می‌خواهد سلطه گر باشد.

در ابتدا پیرمردی ثروتمند و دارا جان می‌دهد، پزشکی قانونی مرگ را عادی اعلام می‌کند، اما این تازه آغاز ماجراست…

حسینی‌زاد مبنای روایت خود را بر اموری ممنوعه گذاشته که به‏ تدریج روحِ قهرمان‌های او را فاسد می‌کند. ولع، حرص، کشتن، کذب و البته میل به بزرگ بودن در جای‏جای این رمان خواندنی و جذاب نیروی مُحرکه‏ی قهرمان‌های اصلی اوست. اما در تاریکی و سایه‏‌ی دیگران، آن زخم‌خورد‌گانِ ساکت بی‏کار ننشسته‌اند و منتظر فرصت هستند.

نویسنده رمانِ خود را با ریتمی سریع و در دلِ تهران روایت می‌کند و البته مکان‌هایی دیگر. اما محور تهران است و شاید ویلایی در شمال که نفرین اصلی آن‌جا رقم می‌خورد. بیست زخم کاری، تجربه‌ی یک رئالیسمِ پُرشتاب، قرار است مخاطب را مجذوب خود کند.

انتهای پیام/
http://sobhshod.ir/vdcb.5bfurhbzwiupr.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما