سه شنبه ۲۳ شهريور ۱۴۰۰ ساعت ۰۹:۲۵
کد مطلب : ۴۶۵۴
plusresetminus
برای چهارمین روز متوالی، آمار تزریق واکسن کرونا بیش از یک میلیون دوز در روز ثبت شد.
منتقدان نظام سلامت چرا سكوت كرده‌اند؟
صبح‌شد: برای چهارمین روز متوالی، آمار تزریق واکسن کرونا بیش از یک میلیون دوز در روز ثبت شد. دیروز وزارت بهداشت در گزارش روزانه اعلام کرد که در شبانه‌روز ۲۱ تا ۲۲ شهریور، یک میلیون و ۵۹۰ هزار و ۲۰۵ دوز واکسن کووید ۱۹ در کشور تزریق شده که نسبت به آمار واکسیناسیون شبانه‌روز پیش از آن افزایش داشته است. طبق این گزارش، مجموع واکسن‌های تزریق شده در کشور تا روز ۲۲ شهریور به عدد ۳۶ میلیون و ۶۳۷ هزار و ۳۴۸ دوز افزایش یافته که طبق آمار تفکیکی، ۲۴ میلیون و ۱۴۴ هزار و ۷۵۰ نفر دوز اول و ۱۲ میلیون و ۴۹۲ هزار و ۵۹۸ نفر دوز دوم واکسن کووید ۱۹ را دریافت کرده‌اند. به استناد گزارش روزانه وزارت بهداشت از شیوع کرونا در کشور، در شبانه‌روز ۲۱ تا ۲۲ شهریور، ۴۴۸ مبتلای کووید ۱۹ در کشور فوت کرده‌اند که با این تعداد فوتی، مجموع متوفیان کرونا در کشور به ۱۱۴ هزار و ۷۵۹ نفر افزایش یافت و همچنین در این بازه زمانی، ۲۲ هزار و ۵۴۱ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که از این تعداد، سه هزار و ۱۶۳ نفر بستری شدند. با این شناسایی جدید، مجموع مبتلایان کووید ۱۹ در کشور به عدد ۵ میلیون و ۳۱۸ هزار و ۳۲۷ نفر رسید در حالی که هم‌اکنون، ۷ هزار و ۲۰۶ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها تحت مراقبت قرار دارند. طبق اعلام دیروز رییس بیمارستان شهدای گمنام، مراجعات سرپایی این مرکز درمانی از کاهش ۲۵ درصدی برخوردار بوده علاوه بر آنکه آمار ابتلای کادر درمانی در این بیمارستان به دلیل واکسیناسیون هم کاهش محسوسی داشته است.
سیدمجتبی میرهاشمی، در گفتگو با ایلنا، درباره آخرین وضعیت مراجعان مبتلا به ویروس کرونا در این بیمارستان گفت: «تعداد مراجعان سرپایی ما که به درمانگاه مراجعه می‌کردند، به صورت قابل توجهی کاهش پیدا کرده و میزان کاهش مراجعان سرپایی در حدود ۲۵ درصد است و البته پیش‌بینی ما این است که کمتر هم خواهد شد، اما تعداد بستری‌های ما تغییر نکرده است، تعداد تخت‌هایی که به مبتلایان کرونا اختصاص داده بودیم، همچنان پر است، به این دلیل که تعداد بیمارانی که نیاز است بستری شوند، بیشتر از تخت‌هایی بود که ما می‌توانستیم به آن‌ها سرویس بدهیم. اما انتظار داریم همان‌طور که تعداد مراجعان سرپایی کم می‌شود، تعداد بستری‌ها نیز کم شود. از همین هفته روند کاهشی شروع شده است و انتظارمان این است که تا پایان شهریور و اوایل مهرماه به همین ترتیب به وضعیت حداقلی برسیم.»
به گفته میرهاشمی، باتوجه به اینکه واکسیناسیون را از سنین آسیب‌پذیر شروع کرده بودند، الان بیشترین تعداد بیماران در محدوده ۴۰ سال تا ۶۰ سال هستند.
رییس این مرکز درمانی در پاسخ به اینکه آیا امکانات بیمارستان برای رسیدگی به این تعداد بیمار کافی است، گفت: «زمین‌خوابی نداریم و تلاش می‌کنیم وضعیت را مدیریت کنیم که بیماران با مشکل مواجه نشوند، طبعا وقتی تعداد بیماران زیاد باشد و تعداد تخت‌ها کم باشد، تا حدودی جا دادن به مریض‌های بستری سخت می‌شود. به همین دلیل اولویت‌های‌مان را براساس اینکه چه کسی وضعیت بدتری دارد و چه کسی نیاز بیشتری به تخت دارد و ضرورتش چقدر است، تقسیم‌بندی می‌کنیم. البته یک ماه پیش، پیک خیلی شدید بود و امکانات بیمارستان‌ها، پاسخگوی این تعداد بیمار نبود. وضعیت بحرانی بود و همه بیمارستان‌ها اعم از خصوصی و دولتی هم اعلام هشدار کردند و تخت‌های بیشتری اختصاص دادند. تمهیدات این موضوع البته انجام شد. اما حالا تعداد مراجعان به همه بیمارستان‌ها کم شده است و بنابراین نیاز به بستری نیز کاهش خواهد یافت.»
میرهاشمی افزود: «با توجه به اینکه در حال حاضر وزارت بهداشت برنامه واکسیناسیون را به صورت جدی در دستور کار قرار داده، پیش‌بینی می‌کنیم که اگر واکسیناسیون افراد به سرعت پیش برود و دو نوبت زده شود، حداقل مرگ‌ومیر به صورت چشمگیری کاهش پیدا کند. ممکن است ابتلا داشته باشیم که قطعا هم داریم، اما از آن مهم‌تر این است که مردم بدانند که علاوه بر واکسیناسیون، رعایت نکات و مسائل بهداشتی و استفاده از ماسک، رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و شرکت در تجمعات و کلیه پروتکل‌های بهداشتی که همه‌شان تا به حال به گوش‌شان رسیده و مطلع هستند، الزامی و مهم است. یعنی مواجهه با فرد مشکوک به بیماری نداشته باشند و اگر هم داشته باشند، خیلی زود برای درمان مراجعه و به پزشک یا واحد‌های بهداشتی اعلام کنند که مواجهه‌ای داشتند که به هرحال کار‌هایی که می‌شود برای آن‌ها انجام داد، زودتر از آنکه به بستری بینجامد، شروع شود.»
میرهاشمی در پاسخ به این سوال که تا چه اندازه درمان بیماران غیرکرونایی در بیمارستان شهدای گمنام تحت‌تاثیر درمان کرونا قرار گرفته است، افزود: «زمانی که شما تعداد تخت‌های‌تان را برای موارد اورژانس افزایش می‌دهید، برای موارد غیراورژانس طبعا تعداد تخت کاهش پیدا می‌کند. بیماران غیرکرونایی را هم به بیماران غیرکرونایی اورژانسی و غیراورژانسی دسته‌بندی کردیم. کسانی که بیمار غیرکرونایی هستند مانند بیماران کرونایی در اولویت دریافت خدمات پزشکی قرار می‌گیرند و مغفول واقع نمی‌شوند. بیماری را هم که غیر اورژانسی است، می‌توان به صورت غیربستری و با لحاظ این وضعیت بحرانی درمان کرد، طبعا تا حدودی تخت کمتری در دسترس آنهاست.»
رییس بیمارستان شهدای گمنام همچنین بر تداوم نیاز به پرستار و پزشک تاکید، اما تصریح کرد که کمبود کادر درمان، در حال حاضر مانع از ارایه خدمت‌رسانی نمی‌شود و در توضیح آخرین وضعیت دارو‌های مورد نیاز در این بیمارستان هم گفت: «ممکن است در بیمارستان‌هایی که به صورت تخصصی به بیماران خاص اختصاص داشته باشد، برخی دارو‌ها به صورت برهه‌ای کمبود داشته باشند، اما بیمارستان ما به این دلیل که بیشتر به صورت عمومی به ارایه خدمات می‌پردازد، کمبود دارو برای بیماران غیرکرونایی ندارد. اما برای بیماران کرونایی، با کمبود دارو مواجهیم که البته در کل کشور هم وضع به همین صورت است.»
به دنبال این صحبت‌ها، رییس دانشگاه علوم پزشکی ایران هم از افزایش ساعت کاری مراکز واکسیناسیون تحت پوشش این دانشگاه تا ساعت ۸ شب و در دو نوبت کاری خبر داد و افزود: «تا هفته گذشته به‌طور متوسط روزانه ۵۰ تا ۶۰ هزار دوز تزریق واکسن کرونا داشتیم، اما با افزایش ساعت کاری مراکز واکسیناسیون، تعداد جایگاه‌های واکسن در مراکز فعلی و همچنین افزایش مراکز تجمیعی این ظرفیت در هفته جاری، این میزان به دوبرابر خواهد رسید. تا پایان این هفته، تعداد مراکز تجمیعی واکسیناسیون تحت پوشش این دانشگاه به پنجاه مرکز افزایش می‌یابد و حالا چالش جدید در این مراکز جدید، به جای کمبود واکسن، کمبود نیروی انسانی آموزش دیده و همچنین فضای فیزیکی برای راه‌اندازی مراکز جدید برای افزایش ظرفیت واکسیناسیون است.»
به گفته کوهپایه‌زاده، از شب گذشته، مرکز واکسیناسیون واقع در اتوبان کردستان، به صورت شبانه‌روزی فعال است و در روز‌های آینده نیز چند مرکز دیگر مانند مرکز خودرویی دژبان ارتش واقع در خیابان فاطمی، بیمارستان‌های تریتا و ساسان و یک بیمارستان دیگر در جنوب شهر و همچنین، مرکز واکسیناسیون بوستان گفتگو شبانه‌روزی خواهد شد. مشاهده آمار واکسیناسیون، تبدیل وضعیت شهر‌های قرمز به نارنجی، تعداد فوتی‌ها و تعداد مبتلایان کرونا در کشور، حکایت از کاهش نامحسوس شیب شیوع بیماری در کشور دارد و این کاهش قطعا خواست همه هموطنان و همه مسوولان است. اما حالا که جای خالی منتقدان نظام سلامت خالی است و هیچ انتقاد و اعتراضی نسبت به چالش‌ها و چاله‌های عمیق و سنواتی نظام سلامت از متخصصان شنیده نمی‌شود، باید این هشدار را داد که بحران و گرفتاری‌های نظام سلامت در کشور، صرفا چگونگی واردات واکسن یا تعداد کم یا زیاد مراکز واکسیناسیون نبوده که حالا به دنبال افزایش واکسن‌های وارداتی، همان منتقدان هم بتوانند نفس راحتی بکشند و به استراحت مطلق بپردازند. بیمه‌های ورشکسته و بی‌پول، پزشکان معترض و پرستارانی که ۲۰ سال است در انتظار وعده دولت برای قیمت‌گذاری خدمات پرستاری هستند، مافیای قدرتمند دارو که با سرمایه‌های در گردش و در اختیار، می‌تواند حتی یک کشور را اداره کند، مساله قاچاق معکوس دارو‌هایی که از جیب ملت ساخته شده، اما سودش به جیب دلالان داخلی و برون‌مرزی روانه می‌شود، ساختار فرسوده و پوسیده شبکه بهداشتی که در همه این ۲۰ سال حتی یک‌بار هم بازنگری و به‌روزرسانی نشده، سهم رو به افزایش پرداخت از جیب هزینه‌های درمان که تا یک ماه قبل به بیش از ۴۰ درصد رسیده بود، اجرا نشدن بسیاری تاکیدات قوانین بالادستی و از جمله قوانین برنامه‌های پنج ساله توسعه و... اینها، ذره‌ای از مشکلات انباشته نظام سلامت است که سال به سال هم متراکم‌تر شده و دود انباشتش به چشم مردم می‌رود. منتقدانی که با عینک سیاسی، مسوولان حوزه سلامت دولت دوازدهم را هدف نقد قرار داده بودند، آگاه باشند که سیاست‌زدگی سلامت، نتیجه‌ای جز مرگ مردم و آرمان‌ها ندارد. منتقدان در این روز‌ها هم باید آنچه ناکارآمد می‌بینند، نقد کنند تا دولتی که هنوز دومین ماه فعالیت خود را پشت سر نگذاشته از همین حالا، هم بداند که از منظر چشمان تیزبین خلاصی ندارد و هم بتواند این همه اشکال انباشته را در همین آغاز راه، همان‌طور که قول داده حل کند و اعتماد را به مردم برگرداند.

انتهای پیام/
http://sobhshod.ir/vdca.mnyk49niy5k14.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما