شنبه ۲۷ شهريور ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۵۷
کد مطلب : ۴۶۷۵
plusresetminus
شادی یک احساس درونی است نه بیرونی بنابراین به آنچه هستیم بستگی دارد نه آنچه داریم.
چرا بعضی افراد شادتر هستند؟
صبح‌شد: «شادی یک احساس درونی است نه بیرونی بنابراین به آنچه هستیم بستگی دارد نه آنچه داریم.» این جمله از نویسنده‌ای به‌نام هنری ون دایک است. در قرآن نیز بر شادی تأکید شده و در آیه ۵۸ سوره یونس خطاب به پیامبر گفته شده است: «بگو به فضل و رحمت خدا باید خوشحال شوند؛ که این، از تمام آنچه گردآوری کرده‌اند، بهتر است.»
بنابراین باید قبول کنیم که شادی واقعی از درون افراد نشأت می‌گیرد و ناشی از نگاه آن‌ها به زندگی است. افراد برای شاد بودن باید مهارت خودآگاهی را در خود تقویت کنند و بدانند که چه‌کسی هستند؟ برای چه مأموریتی قدم در این دنیا گذاشته‌اند؟ زمانی که افراد نسبت به جایگاه خود در دنیا آگاه شوند، بهتر می‌توانند حس شادی را در خود پرورش دهند. فراموش نشود که منظور ما از شادی، حسی مستمر و درونی است.
توجه به داشته‌ها و موهبت‌های الهی مسیری برای شاد زیستن است که میان افراد شاد و غمگین مرزبندی ایجاد می‌کند، زمانی که افراد هر روز به موهبت‌های الهی توجه کنند و هر روز نعمت‌های درونی و بیرونی که خداوند به آن‌ها داده است را برشمردند و حتی روی کاغذ ثبت کنند، این روحیه قدردانی می‌تواند منجر به شادی شود. در همین راستاست که ما در جامعه با افرادی روبه‌رو می‌شویم که شادتر هستند چرا که این افراد نسبت به داشته‌های خود آگاهی دارند.
خوش‌بینی مهارتی است که موجب شادی می‌شود، زمانی که با وجود مشکلات بسیار، افراد نگاهشان را نسبت به زندگی مثبت کنند، کمتر به نداشته‌ها می‌پردازند تا روحیه خوش‌بینی را تقویت کنند و شادتر شوند. افکار مثبت و قرار گرفتن در جمع افراد مثبت‌اندیش بر حس شادی اثر‌گذار است و باید قبول کنیم که خوش‌بینی، درست همانند بدبینی، واگیردار است. تکرار واژه‌های مثبت نیز به‌عنوان یک راهکار برای شادتر زیستن معرفی می‌شود، این تکرار موجب می‌شود تا حس شاد بودن به افراد القاء شود.
در این میان نباید فراموش کرد که ورزش به‌عنوان یک اصل مهم برای شادتر زیستن شناخته می‌شود و یکی از دلایل شادتر بودن افراد این است که با تکیه بر ورزش شرایط را برای داشتن انرژی بیشتر مهیا می‌کنند. افرادی که به شکل روزانه ورزش را انجام می‌دهند، خون بیشتری به سمت مغزشان پمپاژ می‌شود و اکسیژن بیشتری مصرف می‌کنند، ازاین طریق با دنیای اطرافشان بیشتر در صلح هستند و در تصمیم‌گیری‌هایشان به شکلی عمل می‌کنند که شادی بیشتری را برای خود و اطرافیانشان رقم بزنند. با ورزش میزان و ترشح هورمونی به‌نام آندروفین بالا می‌رود و این هورمون در بدن موجب حس خوشحالی و شادی می‌شود.
کمک کردن به دیگران و مشارکت در امور خیریه حتی برای مدت زمانی کوتاه به افراد کمک می‌کند به واسطه کمک به همنوع حس شادی و رضایت را در خود ایجاد کنند. در واقع افرادی که روحیه کمک به همنوع دارند، زندگی شادتری را تجربه می‌کنند. افرادی که سخاوتمندانه رفتار می‌کنند، نسبت به افرادی که تصمیمات خودخواهانه می‌گیرند، شادتر هستند.
مصرف صحیح موادغذایی موجب می‌شود تا سطح حس شادی در افراد متفاوت باشد، در جامعه امروز بسیاری دست به حذف مواد غذایی سالم زده‌اند و فست‌فود‌ها را در سبک زندگی جدید خود جای داده‌اند. فست‌فود‌ها و غذا‌هایی که مواد افزودنی دارند علاوه بر آنکه بر سلامت جسم اثر منفی می‌گذارند، موجب اختلالات روحی نیز می‌شوند. مطالعه‌ای نشان داد که مصرف فست‌فود با نرخ بالاتر افسردگی مرتبط است و هرچه میزان مصرف فست‌فود شما بیشتر باشد، این خطر نیز افزایش می‌یابد. مطالعه‌ای دیگر که در نشریه Brain، Behavior، and Immunity منتشر شد، نشان داد زنانی که یک رژیم غذایی سرشار از غذا‌هایی که موجب التهاب می‌شوند، مانند نوشابه‌ها، کربوهیدرات‌های پالایش شده، گوشت قرمز و مارگارین را مصرف می‌کردند در مقایسه با زنانی که یک رژیم غذایی سرشار از مواد غذایی ضد‌التهاب مانند چربی‌های سالم، سبزیجات و میوه‌ها را مصرف می‌کردند، با ۴۱ درصد خطر بیشتر برای ابتلا به افسردگی مواجه بودند. بسیاری از افرادی که سوءتغذیه یا تغذیه نادرست دارند، به سرعت ناراحت، عصبانی و غمگین می‌شوند و نمی‌توانند زندگی شادی را برای خود رقم بزنند چرا که از جانب بیماری‌های روحی و جسمی محاصره خواهند شد؛ بنابراین مشخص شد که چرا برخی افراد شادتر هستند، افرادی که مهارت‌های ذکر شده را در زندگی فرا گرفته باشند و به آن عمل کنند، زندگی شادتری نسبت به دیگران خواهند داشت البته در این میان نمی‌توان به‌طور کامل از متغیر‌های بیرونی مانند شرایطی که افراد در آن زندگی می‌کنند، چشم‌پوشید. برخی فرهنگ‌ها مروج شادی و برخی مروج غم و اندوه هستند، نکته‌ای که می‌تواند در سبک زندگی افراد و قرار گرفتن آن‌ها در جایگاه شادترین یا افسرده‌ترین افراد تأثیر داشته باشد. شرایط مدیریتی و اقتصادی کشور‌های مختلف بر ایجاد حس شادی افراد مؤثر است و اگر بخواهیم آمار‌های جهانی را ملاک قرار دهیم باید با تکیه بر آمار سازمان ملل گفت که در سال گذشته و همزمان با شیوع کرونا، کشور‌هایی همچون فنلاند، ایسلند، دانمارک، سوئیس، هلند، سوئد، آلمان، نروژ، نیوزیلند و اتریش به‌عنوان ۱۰ کشور شاد دنیا معرفی شدند و کشوری مانند افغانستان به‌دلیل درگیری‌های داخلی در رتبه غمگین‌ترین کشور قرار گرفته بود. در این ارزیابی ملاک‌هایی همچون وضعیت کلی سلامت روانی و نقش همبستگی اجتماعی و اثرگیری آن از دستور‌های خانه‌مانی و رعایت فاصله‌گیری فیزیکی بررسی شده بود؛ بنابراین در رابطه با بررسی دلایل شادتر بودن برخی از افراد نمی‌توان شرایط بیرونی را به‌طور کامل حذف کرد و تنها به تغییرات روحی و روانی افراد چشم دوخت. همانطور که آموختن مهارت‌های لازم برای داشتن یک زندگی شاد می‌تواند زمینه را برای حفظ تعادل روحی و روانی و ایجاد حس شادی درونی مهیا کند، فشار‌های بیرونی متعدد می‌تواند در مسیر رسیدن به این شادی مستمر مانع‌های بسیاری ایجاد کند.
 
انتهای پیام/
http://sobhshod.ir/vdcd.50o2yt09ka26y.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما