سه شنبه ۳۰ شهريور ۱۴۰۰ ساعت ۰۹:۳۶
کد مطلب : ۴۶۹۶
plusresetminus
خبر کشف ماده‌ای فضایی در مدفوع پنگوئن‌ها بازتاب زیادی در فضای مجازی داشت.
حقایقی درباره پنگوئن ها
صبح‌شد: خبر کشف ماده‌ای فضایی در مدفوع پنگوئن‌ها بازتاب زیادی در فضای مجازی داشت. محققان دانشگاه امپریال کالج لندن درمدفوع پنگوئن‌ها اثری از ماده‌ای شیمیایی پیدا کردند که فقط در ۳۸ میلیون سال نوری دورتر از زمین، وجود دارد. به همین دلیل برخی دانشمندان می‌گویند پنگوئن‌ها در واقع می‌توانند موجودات فرازمینی باشند که در کنار ما زندگی می‌کنند. امروز ضمن بررسی این موضوع به برخی از راز‌های زندگی پنگوئن‌ها که شاید تا به حال آن را نمی‌دانستید پرداخته ایم.
چرا پنگوئن‌ها می‌توانند فرا زمینی باشند
کارشناسان دریافتند که در مدفوع پنگوئن‌ها اثری از ماده شیمیایی به نام فسفین وجود دارد. شاید فکر کنید این موضوع هیچ اهمیتی ندارد، مگر این که بدانید تنها مکان دیگری که فسفین در آن وجود دارد ۶۰ میلیون کیلومتر دورتر از زمین، یعنی در جو سیاره زهره است. دکتر دیو کلمنتس از کالج امپریال لندن، یکی از محققان درگیر این مسئله، به دیلی استار گفته: «ما داده‌ها را مجدد پردازش کرده‌ایم و کاملاً متقاعد شده‌ایم که یافته‌های فسفین واقعی است، اما نمی‌دانیم چه چیزی باعث ایجاد آن می‌شود.» پیش از این هم گزارش‌ها حاکی از آن است که تولید «فسفین» کار بسیار سختی بوده و انرژی‌های عظیم موجود در اعماق اتمسفر سیارات به تشکیل این گاز منجر شده است.
حقایقی دیگر درباره پنگوئن‌ها
حقیقت آن است که برخلاف تصور رایج بسیاری از پنگوئن‌ها علاقه‌ای به برف و سرما ندارند یا آن‌ها هرگز هیچ خرس قطبی در زندگی شان ندیده اند. در ادامه به حقایق خواندنی دیگری درباره دنیای شگفت انگیز پنگوئن‌ها می‌پردازیم:
۱- پر‌های پنگوئن‌ها آغشته به چربی ضدآبی است که توسط یک غده انطباقی به نام غده پرآرایی تولید می‌شود.
۲- ظاهر سیاه و سفید این پرندگان به آن‌ها کمک می‌کند خود را از حیوانات شکارچی یا شکار خودشان در آب پنهان کنند.
۳- این پرندگان یک بار در سال دچار پرریزی کامل می‌شوند به گونه‌ای که پر‌های جدیدی شروع به رشد می‌کنند که باعث ریزش پر‌های قبلی می‌شوند. ریزش پر‌ها ۱۴ تا ۲۱ روز طول می‌کشد و طی این مدت پنگوئن‌ها دیگر از قابلیت ضدآب برخوردار نیستند.
۴- از میان ۱۸ گونه مختلف پنگوئن‌ها تنها گونه‌های امپراتور و آدلی برف و یخ نواحی نزدیک به قطب جنوب را دوست دارند. عمده پنگوئن‌ها در مناطقی زندگی می‌کنند که آب و هوای آن‌ها معتدل رو به گرمسیری است.
۵- پنگوئن‌ها ۷۵ درصد از زندگی خود را در آب سپری می‌کنند به همین دلیل چشم‌های آن‌ها به گونه‌ای طراحی شده که زیر آب را بهتر از روی آن می‌بینند. آن‌ها یک پلک سوم دارند که در واقع یک حائل محافظ است. این پلک سوم در زمان شنا بسته می‌شود و مانند عینک شنا عمل می‌کند.
۶- در بسیاری از گونه‌های پنگوئن ها، نر و ماده آن‌ها شکل متفاوتی ندارند و تشخیص آن‌ها از روی ظاهرشان تقریبا غیرممکن است. برای تعیین جنسیت جوجه‌های این پرندگان از آزمایش دی ان‌ای استفاده می‌شود.

انتهای پیام/
http://sobhshod.ir/vdcg.y9trak933pr4a.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما