يکشنبه ۱۸ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۰۹:۳۰
کد مطلب : ۴۸۶۸
plusresetminus
واکنش ها به پیامک مهم قوه قضاییه به مردم در باره «اسقاط کافه خیارات» چه بود.
واکنش ها به پیامک مهم قوه قضاییه
صبح‌شد: پیامک هشدار آمیز معاونت پیشگیری از جرم قوه قضاییه با عنوان اسقاط کافه خیارات بین کاربران شبکه‌های اجتماعی به دلیل عنوانش بازتاب فراوانی داشت. متن این پیامک آموزشی به این شرح است: «عبارت ساده «اسقاط کافه خیارات» همه حق فسخ‌هایی را که می‌تواند در یک معامله وجود داشته باشد، از بین می‌برد.» به نظر می‌رسد معاونت پیشگیری از جرم قوه قضاییه قصد دارد با آموزش اصطلاحات حقوقی از طریق پیامک، مردم را با این اصطلاحات و بار حقوقی آن‌ها آشنا کند.
اسقاط کافه خیارات یعنی چه؟
در قرارداد‌های حقوقی اصطلاحاتی وجود دارد که بیشتر افراد معنای آن را متوجه نمی‌شوند. یکی از این اصطلاحات که اهمیت بسیار زیادی دارد، اسقاط کافه خیارات است. این عبارت در واقع از فقه گرفته شده و به معنی ساقط شدن تمام اختیارات است. به عنوان مثال اگر قراردادی منعقد شود طرفین این اختیار را دارند که معامله را فسخ کنند، اما اگر در قرارداد اسقاط کافه خیارات آمده باشد، با امضای قرارداد و پذیرش اسقاط کافه خیارات، دیگر هیچ راهی برای فسخ یک جانبه قرارداد وجود ندارد. البته حالت شدیدتر اسقاط کافه خیارات، اسقاط خیارات ولو غبن فاحش است یعنی شما می‌پذیرید که حتی اگر به صورت واضح و آشکار و مسلم در این قرارداد ضرر کردم باز هم حق فسخ معامله را ندارم. از این رو بهتر است بدانید که این جمله، کاملا به ضرر خریدار است و باید در پذیرش آن احتیاط کرد.
اطلاع رسانی تحسین برانگیز
از آن جایی که بسیاری از مردم با اصطلاحات حقوقی آشنایی ندارند این گونه اطلاع رسانی می‌تواند کمک بزرگی برای آن‌ها در انجام معاملات باشد، با این حال بسیاری از کاربران خواستار نام گذاری ساده‌تر برای این گونه اصطلاحات حقوقی شدند تا مردم هنگام عقد قرارداد دچار مشکل نشوند. به طور مثال کاربری نوشت: «اگه این اصطلاحات حقوقی به شکلی بود که مردم هم متوجه می‌شدند الان خیلی از پرونده‌های قضایی کم می‌شد و مشکلات حقوقی بین مردم به وجود نمی‌اومد.» کاربر دیگری نوشت: «چرا این واژه‌های عربی در متون فقهی حقوقی به تعابیر قابل فهم برگردان نمی‌شوند مثلا برای همین بنویسند: حذف تمام اختیارات لغو قرارداد.»
شوخی با اسقاط کافه خیارات
کاربران شبکه‌های اجتماعی بعد از پیامک معاونت پیشگیری از جرم قوه قضاییه شوخی زیادی با این اصطلاح حقوقی کردند که تعدادی از آن‌ها را در ادامه می‌خوانید.
 اسقاط کافه خیارات بهش می‌خوره وِرد جادویی برای تبدیل انسان به موش باشه.
 در لحظه اول فکر کردم این اصطلاح برای خیار‌هایی که در کافه خراب شده باشن استفاده میشه!
 من امروز رفتم در باره این خیارات کمی تحقیق کردم، دیدم این قدری که خیار در حقوق داریم در طبیعت نداریم. از خیار مجلس و خیار غبن گرفته تا خیار تدلیس و خیار شرط
 دمشون گرم. من با لحاظ کردن این توصیه واقعا در یک خرید و فروش نجات پیدا کردم.

انتهای پیام/
http://sobhshod.ir/vdch.-nkt23n66ftd2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما