سه شنبه ۲۰ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۱:۰۲
کد مطلب : ۴۹۰۰
plusresetminus
بالارفتن قیمت آهن و تعطیلی تولید کننده های بخاری باعث گرانی بخاری در این روز های سردشد.
قیمت بخاری، نجومی شد!
صبح‌شد: با نزدیک شدن به فصل سرما و نیاز برخی به بخاری برای گرم کردن محل کار یا زندگی قیمت این محصول تولید داخل به شدت افزایش داشته تا جایی که قیمت برخی بخاری‌های نفتی به بیش از هفت میلیون تومان رسیده است. البته قیمت بخاری‌های گازی هم افزایش داشته و از یک میلیون و پانصد هزار تومان شروع می‌شود. همچنین برخی جت هیتر‌های دوگانه‌سوز که برای محل کار، کارخانه یا سالن‌های بزرگ استفاده می‌شود با قیمت ۱۱ تا ۳۴ میلیون تومان فروخته می‌شود. اما علت این گرانی چیست؟
از گرانی آهن تا کاهش تقاضا
همان طور که خواندید بخاری در بازار گران شده، اما نگاه‌ها به دلایل گرانی متفاوت بوده است نایب رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی به تجارت‌نیوز گفته: «۸۰ درصد مواد اولیه بخاری از آهن است و بالارفتن قیمت آهن باعث شده بخاری گران شود.» محمدحسین اسلامیان در ادامه هم توضیح داده است که سبک تولید تغییر کرده و در اکثر ساختمان‌ها پکیج و شومینه وجود دارد به همین دلیل دیگر متقاضی برای خرید بخاری وجود ندارد و شهرداری هم به سازندگان خانه مجوز تولید خانه با سیستم دودکش را نمی‌دهد. به همین دلیل تعداد فروشندگان و تولیدکنندگان بخاری هم اندک شده است. به اعتقاد اسلامیان این موضوع هم به گرانی بیشتر بخاری‌ها دامن زده است.
تولید کننده‌هایی که تعطیل کرده اند
به گفته اسلامیان، در دهه‌های گذشته ۵۰ شرکت، تولیدکننده بخاری بودند، اما حالا به دلیل نبود تقاضا برای این کالا، تنها پنج شرکت بخاری تولید می‌کنند. او همچنین گفته: «تولید بخاری دیگر صرفه اقتصادی ندارد و تولیدکنندگان از چرخه تولید خارج شدند. اکنون با تولید اندک بخاری برخی از این لوازم خانگی روانه شهرستان‌ها می‌شود و پیش‌بینی‌ها حاکی از این است که از این پس تولید و مصرف بخاری به حداقل ممکن برسد.»
صادرات لوازم خانگی به عراق و افغانستان
در گزارش تجارت نیوز همچنین آمده است که بخشی از وسایل گرمایشی و سرمایشی ما به کشور‌های عراق و افغانستان صادر می‌شود که به نظر می‌رسد با تشدید تحریم‌ها و برخی درگیری‌های سیاسی در خاورمیانه صادرات لوازم خانگی کاهش یافته است. با این حال کیوان گردان، مدیرکل دفتر صنایع فلزی و لوازم خانگی وزارت صمت به صدا و سیما گفته: «در حالی که در سال ۹۷ حدود ۱۰ میلیون دلار صادرات لوازم خانگی داشتیم، این رقم سال گذشته به ۱۴۰ میلیون دلار رسید و امسال به ۲۰۰ میلیون دلار صادرات می‌رسیم.»

انتهای پیام/
http://sobhshod.ir/vdce.78ebjh8o79bij.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما