چهارشنبه ۲۱ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۰۸:۰۵
کد مطلب : ۴۹۱۴
plusresetminus
ایران در بین کشورهای با تورم بالا رتبه چندم است؟
رتبه ایران در بین کشورهای با تورم بالا
صبح‌شد: تصویری از نقشه تورم کشور‌های جهان منتشر شد که نام ایران در کنار کشور ونزوئلا، زیمبابوه، زامبیا، سودان و آرژانتین به چشم می‌خورد و یکی از کشور‌ها با تورم بالا بودیم. آخرین بررسی‌های موسسه تریدینگ اکونومیست نشان می‌دهد که نام ایران در لیست ۱۰ کشور با بالاترین سرعت رشد قیمت یا همان تورم است. ایران در بین ۱۸۶ کشور در رتبه ششم از لحاظ نرخ تورم بالا قرار دارد. رتبه اول تا سوم در اختیار ونزوئلا، سودان و زیمبابوه است.
۱- ونزوئلا: این کشور از سال ۲۰۱۶ با افت شدید قیمت نفت، تحریم‌های آمریکا و از همه مهم‌تر سیاست‌های غلط و عوام‌فریبانه وارد دوران ابرتورم شد. نرخ تورم ونزوئلا حتی در مقطعی در سال ۲۰۱۸-۲۰۱۹ بیش از ۶۰ هزار درصد برآورد می‌شد. در حدود یک سال اخیر نرخ تورم در این کشور کاهش یافت، اما همچنان بیش از ۳ هزار درصداست و در رتبه‌بندی بیشترین تورم جهان در سرلیست و با فاصله بسیار زیادی از دیگر کشور‌ها قرار دارد.
۲- سودان: سال گذشته نرخ تورم در سودان از مرز ۴۰۰ درصد نیز عبور کرده بود. با این حال در ماه جاری نرخ تورم در این کشور در کانال ۳۰۰ درصد قرار گرفت. سودان از زمان جدایی از سودان جنوبی با کاهش ۸۰ درصدی درآمد‌های نفتی‌اش همراه بوده است.
۳- زیمبابوه: در جهان همواره از زیمبابوه به عنوان یکی از نمونه‌های ابرتورم یاد می‌شود. هم اکنون نیز نرخ تورم در این کشور در مرز ۲۰۰ درصد قرار دارد یعنی به طور متوسط قیمت کالا‌ها در این کشور طی یک سال سه برابر شده است.
۴- لبنان: از زمان جنگ داخلی لبنان در سه دهه قبل تاکنون هیچ گاه تورم این کشور سه رقمی نشده بود. اما مجموعه‌ای از بحران ارزی و انفجار مرگبار بندر بیروت اقتصاد این کشور را با شرایط پیچیده‌ای مواجه کرده و نرخ تورمش را در مسیر صعودی قرار داده است.
۵- سورینام: این کشور کوچک آمریکای جنوبی نیز با تورم حدود ۶۴ درصد رتبه پنجم را به خود اختصاص داده است.
۶- ایران:، اما ایران با ثبت تورم نزدیک به ۵۰ درصد در رتبه ششم بیشترین تورم جهان نشسته است. این در حالی است که بر اساس گزارش مرکز آمار، نرخ تورم در کالا‌های خوراکی به شدت بیشتر بوده و به طور متوسط تورم بیش از ۶۰ درصد را ثبت کرده است.
 با این حال مسئله نگران‌کننده در خصوص اقتصاد ایران تجربه تورم مداوم و دو رقمی است که عموم جامعه را به فرسودگی کشانده است. به گفته برخی کارشناسان تورم بالا و متوالی طی ۵۰ سال اخیر بر کشور سایه افکنده و هیچ کشور دیگری در دنیا تجربه مشابهی نداشته است.
بعد از ایران، سودان جنوبی، آرژانتین، آنگولا و زامبیا بیشترین نرخ تورم را ثبت کرده‌اند.

انتهای پیام/
http://sobhshod.ir/vdcj.vexfuqehxsfzu.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما