پنجشنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۵۷
کد مطلب : ۵۵۲
plusresetminus
مسواک وسیله مهمی در حفظ بهداشت دهان و دندان‌هاست. مهم‌ترین قسمت بهداشت دهان و دندان روش صحیح مسواک ‌زدن و طول مدت زمان مسواک ‌زدن (حداقل دو تا سه دقیقه) است، اما انتخاب مسواک مناسب می‌تواند در رعایت هر چه بهتر این اصول به شما کمک کند.
ویژگی‌های یک مسواک مناسب
صبح‌شد: مسواک وسیله مهمی در حفظ بهداشت دهان و دندان‌هاست. مهم‌ترین قسمت بهداشت دهان و دندان روش صحیح مسواک ‌زدن و طول مدت زمان مسواک ‌زدن (حداقل دو تا سه دقیقه) است، اما انتخاب مسواک مناسب می‌تواند در رعایت هر چه بهتر این اصول به شما کمک کند.

فرقی نمی‌کند که شما از مسواک دستی استفاده می‌کنید یا مسواک برقی؛ در هر حال هنگام انتخاب مسواک مناسب به موارد زیر توجه کنید:

اندازه سر مسواک باید متناسب با اندازه دهان شما باشد تا به شما امکان دسترسی راحت به تمام سطوح دندان‌ها را بدهد. سری مسواک باید یک یا دو دندان را همزمان پوشش دهد. اگر سری مسواک نسبت به اندازه دهان شما بزرگ باشد امکان مانور دادن و انجام حرکات صحیح مسواک را از شما سلب می‌کند.

درجه سختی موهای مسواک موضوع مهمی است. مسواک‌ها چه دستی باشد و چه برقی با سه نوع درجه سختی موهای مسواک در دسترس است: سخت، متوسط و نرم. بر‌اساس این‌که شما با چه شدتی دندان‌های خود را مسواک می‌زنید یکی از انواع متوسط و نرم مسواک به شما پیشنهاد می‌شود. برای اکثر افراد، مسواک با موهای نرم مناسب و ایمن است. مسواک با موهای سخت همراه با فشار زیاد دست حین مسواک ‌زدن می‌تواند باعث ایجاد آسیب شدید در لثه و دندان‌ها مثل تحلیل لثه و سایش مینای دندان شود.

مسواک برقی بهتر از مسواک دستی دندان‌ها را تمیز نمی‌کند. اما اگر استفاده از مسواک برقی در شما انگیزه بیشتری برای مسواک ‌زدن ایجاد می‌کند ارزش هزینه‌کردن را دارد.

استفاده از مسواک برقی برای کسانی که مشکلات خاصی مثل معلولیت یا محدودیت حرکتی دارند و برای مسواک زدن به کمک فرد دیگری نیاز دارند، می‌تواند بسیار سودمند باشد. همین‌طور برای کسانی که براکت‌های ارتودنسی دارند یا افرادی که دندان‌های به‌شدت نامنظم دارند توصیه می‌شود.

اگر می‌خواهید برای کودک خود مسواک انتخاب کنید، بهتر است مسواکی با سر کوچک و موهای نرم و دسته بلند انتخاب کنید.

در صورتی که تردید دارید مسواکی که انتخاب کرده‌اید برایتان مناسب است یا نه، حتما با دندانپزشک خود مشورت کنید.

در پایان ذکر این نکته لازم به نظر می‌رسد که مسواک دستی یا سری مسواک برقی وقتی موهای مسواک خم می‌شود یا هر سه ماه یک‌بار (هر‌کدام زودتر اتفاق بیفتد) باید تعویض شود.

*دکتر نیکو اثنی عشری دندانپزشک

انتهای پیام/
http://sobhshod.ir/vdcfi0dtaw6dt.giw.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما