جمعه ۲۵ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۴۸
کد مطلب : ۷۶۶
plusresetminus
برای تشخیص کرونا دو نوع است وجود دارد: تست تشخیص عفونی و تست آنتی بادی.
به چه میزان تست‌های کرونا قابل اعتمادند؟
صبح‌شد: برای تشخیص کرونا دو نوع است وجود دارد: تست تشخیص عفونی و تست آنتی بادی.

 تست تشخیص عفونی یا همان «پی‌سی‌آر»، وجود ویروس فعال در بدن را نشان می­‌دهد و باید مراحل قرنطینه یا انزوای خود از دیگران را انجام دهید. در حال حاضر تست تشخیص عفونی به دو روش انجام می ‌شود: تست PCR یا پی سی آر که مواد ژنتیکی ویروس را مورد بررسی قرار می­ دهد و تست آنتی ژن که پروتئین­ های خاص روی سطح ویروس را مشخص می ­کند.

نوع دوم تست سرولوژی یا آنتی بادی کروناسد که به دنبال پادتن‌هایی می­ گردد که توسط سیستم ایمنی در واکنش به عامل تهدیدآمیز، مانند نوع خاصی از ویروس، تولید می­ شود. آنتی بادی به دفع عفونت کمک می­ کند، چند روز یا چند هفته بعد از بروز عفونت ساخته می­ شود و تا چند هفته بعد از بهبود در بدن باقی می­ ماند. به همین دلیل، نباید از تست آنتی بادی برای تشخیص عفونت فعال ویروس کرونا استفاده کرد. محققان در حال حاضر نمی ­دانند حضور آنتی بادی به معنی مصونیت بدن در برابر ویروس کرونا در آینده است یا خیر.


اما به چه میزان این تست‌ها قابل اعتماد هستند؟

کیانوش جهانپور رییس مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت در گفت‌وگو با صبح‌شد می‌گوید:  اگر ‌‎تست pcr مثبت شد، احتمال ابتلا شما به کویید۱۹، تقریبا قطعی است اما منفی آن لزوما به معنای تایید صد در صدی عدم ابتلای شما به کرونا نیست و میتواند منفی کاذب باشد.

جهانپور در مورد سی‌تی اسکن ریه، می افزاید: در مورد سی تی اسکن تقریبا عکس این مطلب صدق می‌کند، سی تی اسکن ریه حساسترین تست کرونا و PCR اختصاصی ترین تست برای کروناست.

وی ادامه می‌دهد: حساسیت یک تست با اختصاصی بودن اون متفاوت هست و کاربرد هر کدوم متفاوت.

انتهای پیام/
http://sobhshod.ir/vdccaeqm82bqe.la2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما