دوشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۴۹
کد مطلب : ۸۱۲
plusresetminus
طی یک هفته نرخ هر کیلوگرم گوجه‌فرنگی از 4هزار و 500 به بیش از 9هزار تومان افزایش یافته است
گوجه‌فرنگی کمیاب شد
صبح‌شد: بارش‌های پراکنده و سردتر‌شدن هوا در برخی نقاط کشور، مشکلات تولید و رشد صادرات، زمینه افزایش قیمت عمده‌فروشی برخی انواع سبزی و صیفی را فراهم کرده است؛ به‌نحوی که طی یک هفته نرخ هر کیلوگرم گوجه‌فرنگی از ۴ هزار و ۵۰۰ به بیش از ۹ هزار تومان افزایش یافته و قیمت هر کیلوگرم زنجبیل از مرز ۱۰۰ هزار تومان گذشت.

 به گزارش همشهری، امسال نیز با فرارسیدن فصول سرد سال، سناریوی مشکلات تولید و بازاررسانی انواع میوه، مرکبات و سبزی و صیفی با افزایش چند‌برابری قیمت برخی محصولات مانند گوجه‌فرنگی در بازار خرده‌فروشی در حالی آغاز شده که گرانی ارز، کاهش ارزش پول ملی و رشد صادرات این اقلام نیز به این کمبود و گرانی دامن زده است. بررسی قیمت انواع سبزی، صیفی و فرنگی‌جات در میادین میوه و تره‌بار و خرده‌فروشی‌های سطح شهر تهران نیز بیانگر تندتر‌شدن نبض افزایش قیمت‌هاست و به‌نظر می‌رسد امسال انتظارات تورمی و تأثیر‌پذیری قیمت خرده‌فروشی این اقلام از شرایط جوی بیشتر شده است. با این روند طی ۲ هفته گذشته علاوه بر افزایش قیمت انواع سبزی‌خوردن، کرفس، کاهو، بروکلی و... نرخ اغلب صیفی و فرنگی‌جات از گوجه‌فرنگی و خیار گرفته تا هویج، شلغم و... سیر صعودی به‌خود گرفته است.

وعده ارزانی گوجه

رئیس اتحادیه بارفروشان افزایش اخیر قیمت گوجه‌فرنگی و زنجبیل را ناشی از صدور مجوز صادرات و نوسان نرخ ارز قلمداد کرده و از کاهش قیمت گوجه‌فرنگی طی روز‌های آینده خبر داد. مصطفی دارایی‌نژاد در مورد افزایش قیمت گوجه‌فرنگی طی روز‌های اخیر، افزود: به‌علت بارندگی، برخی از مزارع تولید گوجه‌فرنگی آسیب‌دیده و همچنین به‌دلیل تعطیلات، گوجه‌فرنگی از مبدأ کمتر بارگیری شد. او افزود: از طرفی صادرات گوجه‌فرنگی نیز افزایش یافته و تمام این عوامل باعث افزایش قیمت گوجه‌فرنگی در بازار خرده‌فروشی شده است. دارایی‌نژاد تأکید کرد: از هفته‌های آینده قیمت گوجه‌فرنگی متعادل شده و به کیلویی۵ تا ۶‌هزار تومان می‌رسد، زیرا بار فراوان است و گوجه‌فرنگی‌های جنوب و تاکستان نیز آماده ورود به بازار است. او در مورد گرانی زنجبیل، گفت: زنجبیل محصولی وارداتی است که در داخل کشور تولید نمی‌شود، بنابراین نوسانات قیمت آن به نوسانات نرخ ارز باز‌می‌گردد.

گرانی مقطعی صیفی‌جات

رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی تهران نیز افزایش قیمت برخی از اقلام صیفی‌جات در روز‌های اخیر را ناشی از تغییر فصل دانست و اعلام کرد که این نوسانات مقطعی است.

اسدالله کارگر با بیان اینکه در بخش میوه و تره‌بار بایستی به تغییر فصل‌ها توجه شود، افزود: نوسانات قیمتی و عرضه‌ای که اکنون در برخی از اقلام صیفی‌جات به چشم می‌خورد، ناشی از جابه‌جایی فصل است و هرسال نیز تکرار می‌شود. او با بیان اینکه به‌زودی قیمت‌ها کاهش می‌یابد، در مورد گرانی گوجه‌فرنگی، افزود: به محض رسیدن گوجه‌فرنگی‌های جنوب و جا‌به‌جایی فصل، قیمت‌ها مانند سابق خواهد شد؛ چرا‌که در بخش تره‌بار گرانی ماندگار نیست.

به‌گزارش همشهری، این دیدگاه‌ها در حالی مطرح می‌شود که با رشد هزینه تمام‌شده تولید، افزایش قیمت‌ها و کاهش قدرت خرید مردم، قیمت این اقلام همچنان بالا مانده و فعالان صنفی و کارشناسان ضعف نظارت و رشد دلال‌بازی و واسطه‌گری را ازجمله عوامل مؤثر در بالا‌ماندن قیمت عمده‌فروشی و خرده‌فروشی این اقلام می‌دانند.انتهای پیام/
http://sobhshod.ir/vdcebw8vijh8z.9bj.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما