چهارشنبه ۲ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۲۱
کد مطلب : ۴۳۹
plusresetminus
روز گذشته نعیم وردک، سخنگوی طالبان در گفت‌وگوی مفصل با یک خبرنگار زن اصلا و حتی یک لحظه هم به چهره او نگاه نکرد و همین موضوع با واکنش‌های مثبت و منفی برخی از کاربران افغانستانی مواجه شد.
صبح‌شد: روز گذشته نرگس هورخش، خبرنگار ایران اینترنشنال با نعیم وردک، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان درباره روند مذاکرات صلح دولت افغانستان با طالبان در دوحه گفت‌وگویی را انجام داد که حاشیه ساز شد؛ نعیم وردک در این گفت‌وگوی مفصل اصلا به چهره خبرنگار نگاه نکرد و همین موضوع با واکنش‌های مثبت و منفی برخی از کاربران افغانستانی مواجه شد.

دانلود ویدئو

اولین واکنش منفی اینگونه بود: «‌‎سخنگوی طالبان در طول مصاحبه با نرگس هورخش، چشم در چشم نشد. نامش حیا باشد یا ریا و تظاهر، در سطح شخصی این  رفتار  یک انتخاب فردی است. ولی اگر سیاست یک نظام چشم‌درچشم نشدن مردان با زنان باشد،‌ اجرای آن مستلزم راه‌حلی شبیه خانه‌نشینی زنان خواهد بود.»

اما کاربر دیگری با انتقاد از این اظهار نظر نوشت: ‏«‎عجب مردم که اګر طرف اين تهمت ناق سيل ميکرد ميګفت که ازار و اذيت جنسى شد اګر سيل نکرد طرفش ميګويد ناديده ګرفت نيم پيکر جامعه را حيران ميمانه انسانهاى خردمند که چى کنند با اين ياوه ګويان»

یک منتقد دیگر می‌گوید: « ‌‌‎جرات این را ندارند که چشم به چشم بانوان قهرمانی همچون نرگس شوند!چون در این حال با خود میگویند ما چقدر تلاش کردیم تا بانو را پرده نیشین کنیم اما باز هم بانوان با یک شعار ما به عقب بر نمیگردیم.. از اینرو هرگز نمی‌تواند! بالا ببینند چون ناکام هستند»

کاربر دیگری می‌گوید: « ‌‌‎از نگاه شما زن یک کالا و برند تجاری است که بوسیله آن به منافع مادی و دنیوی خودتان برسید و عکس زن را بر روی کالاهای تجاری مثل شامپو و صابون بزنید و شما فقط مدعی حقوق زن هستید»

کاربر دیگری با انتقاد به سخنگوی طالبان می‌نویسد: «‌‌‌‎وقتی انسانی با شما صحبت می‌کند، شما در حین گفتگو به چشمان او نگاه میکنی. این از مهارتهای انسانی‌ست در طی هزاران سال تکامل گونه انسان، ضرورتا تکامل یافته.»

اما انتقادات به همینجا ختم نشد؛ کاربری می‌نویسد: « ‌‌‌‌‌‎جنابشان حتی حاضر نیست که به خبرنگار سیل کنه، آنهم بدلیل جنسیت خبرنگار! این عمل بیانگر این است که طالبان به مقولهٔ “زنان نیمی از پیکر جامعه هستند” کاملا بی باورند و ارزش و احترامی برای زنان قائل نیستند!»


کار‏بر دیگری حق را به سخنگوی طالبان می‌دهد و می‌نویسد: «‌‎اینکه نگاه نمی‌کند طبیعیست و ریشه در فرهنگ و اعتقاد او داره و باید محترم شمرده شود. مهم اینه که در این گفت‌وگو شرکت کرده و محترمانه به سؤال‌ها پاسخ می‌ده. قرار نیست همه مثل هم فکر و رفتار کنیم. زندگی مسالمت‌آمیز با وجود تفاوت‌ دیدگاه‌ها زیباست.»

کاربری خطاب به افرادی که چشم در چشم شدن سخنگوی طالبان با خبرنگار از حیا او می‌دانستند، نوشت: ‏«‌‌‌‎می شود نگاه کرد و حب و حیا هم داشت ادرس غلط ندهید به طلب جویان عرفان و حقیقت این بسیار با انسانی که خداوند خلق کرده متفاوت است دلیلش هم انست که اولین اصل تفاوت جنسیت را نگاه هم نمیکند مشرک واقعی این گروه طالبان هستند»

انتهای پیام/
http://sobhshod.ir/vdcjfhexzuqet.sfu.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما