شنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۵۸
کد مطلب : ۵۷۹
plusresetminus
پابلو امیلیو اسکوبار گاویریا، قاچاقچی کلمبیایی کوکایین بود. وی به عنوان ثروتمندترین قاچاقچی تاریخ بشر شناخته میشود که ثروت خالصش تا۳۰ میلیارد دلار (معادل ۴۸ تا ۵۸ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۸) میرسید.
آخرین توصیه ثروتمندترین قاچاقچی تاریخ بشر به فرزندش
صبح‌شد: پابلو امیلیو اسکوبار گاویریا، قاچاقچی کلمبیایی کوکایین بود. وی به عنوان ثروتمندترین قاچاقچی تاریخ بشر شناخته میشود که ثروت خالصش تا۳۰ میلیارد دلار (معادل ۴۸ تا ۵۸ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۸) میرسید. پابلو اسکوبار" با القابی، چون پدرخوانده، رئیس، جادوگر، رابین هود، بزرگترین گانگستر جهان، قاچاقچی افسانهای، سلطان کوکائین یکی از مشهورترین چهرههای تاریخ معاصر کلمبیاست که در دهههای ۸۰ و ۹۰ میلادی به کابوس این کشور تبدیل شده بود.

پابلو شغلش تجارت کوکایین کلمبیا به کشور آمریکا بود، ولی با اشتغال برای مردم و ساخت خانهها برایشان و تأسیس کارخانهها و تفریحات و سرگرمیها و ورزش برای مردم یک چهره محبوب بود مخصوصاً شهر زادگاهش مدلین. وی رئیس باشگاه فوتبال اتلتیکو ناسیونال بودهاست. پابلو اسکوبار علاوه بر تجارت کوکائین که با محبوبیت و رشوه و قتل همراه بود، اما علاقمندی سیاسی و منش سوسیالیستی هم داشت.

او آرزوی رئیسجمهور کلمبیا شدن را داشت حتی در انتخابات به دلیل محبوبیت مردمی به نمایندگی مجلس کنگره کلمبیا هم رسید. پول فراوان و منش سوسیالیستی و ورود به سیاست آنهم در کشور کلمبیا که حیاط خلوت آمریکای ابرقدرت بود، اما برایش دردسرساز شد.

تلاشهای پابلوی قاچاقچی کوکایین ثروتمند محبوب برای رسیدن به مقامات بالای سیاست کلمبیا و روحیه ضدآمریکاییش باعث خونریزیهای فراوان شد و ترورهای فراوان سیاسی و قضات و پلیس را بدنبال داشت. ترور کاندیدای ریاست جمهوری و انفجار هواپیمای مسافربری کاندیداها از جمله آنها هستند.

آمریکا با فشار بر دولت کلمبیا و همکاری با پلیس کلمبیا و اتحاد با گروههای تبهکار کلمبیایی لوس پپس و باند رقیب قاچاق کوکایین شهر کالی، عرصه را بر اسکوبار تنگ کرد.

او دیگر نمیتوانست ثروتش را در بانکهای دولت نگهداری کند و افرادش هم کشته و تلفات سنگین میداد و دائم در جنگ گریز با دشمنانش بود. او به دلیل محبوبیت مردمی و قدرتش توانست با قانون «استرداد» با آمریکا مقابله کند و طی تفاهم با دولت در زندان مجلل خودساخته کاتدرال درون کشور کلمبیا زندانی باشد، که البته از آنجا هم به فعالیتهای پولساز تجارت کوکایینش و رفتارهای جاه طلبانه سیاسی ضدآمریکایی ادامه میداد.

دولت آمریکا با فشار بر دولت کلمبیا قصد حمله و دستگیری و مرگ او را داشت که پابلو با دانستن آن از زندانش فرار کرده و در شهر محبوبش مدلین بین مردم با مأموران مواد مخدر آمریکا و پلیس کلمبیا و گروهای مخالفش درگیریها را ادامه داد.

سرانجام بعد از درگیری و کشمکشهای فراوان در دوم دسامبر سال ۱۹۹۳ جنگ علیه اسکوبار به پایان رسید؛ در روز دوم دسامبر محل دقیق او شناسایی شد و نیروهای ارتش، منطقه را به محاصره درآوردند. محل اختفای او یک کافه بسیار معمولی در حومه شهر بود. نیروهای ویژه اقدام به تیراندازی به سمت او و محافظش کردند. آن دو به سمت پشت بام گریختند و با دویدن روی آن سعی کردند خودشان را به خیابان پشتی برسانند، اما هر دو آنها با شلیک مأموران پلیس کلمبیا از پا درآمدند. گلوله ها پا، نیم تنه بالایی و گوش چپ او را زخمی کرد، اما قاچاقچی فراری (اسکوبار) هنوز زنده بود. ناگهان و در بین درگیری او با شلیک تیری به سرش از پا درآمد. ماجرای قاچاقچی مخوف کلمبیا در همان لحظه به پایان رسید، اما این سؤال که چه کس یا کسانی دستور شلیک نهایی و قتل او را دادند همچنان برای مردم این کشور بی پاسخ ماندهاست.

به گفته روبرتو اسکوبار برادر و حسابدار شخصی پابلو، وی در اوج قدرتش هفتهای صد میلیون دلار درآمد داشت و ثروت او به قدری عظیم بود که صندوقهای پول نقد را در مزارع کشاورزی، انبارهای مخروبه و بین دیوار خانه های اعضای شبکه خود پنهان میکرد و هر سال حدود ۱۰ درصد این پولها به دلیل جویدن موشها یا نفوذ آب از بین میرفتند.

تنها پسر او سال ۲۰۰۹ در مصاحبهای با دیلی تلگراف گفت که یک بار پدرش هنگام فرار به همراه اعضای خانواده حدود دو میلیون دلار اسکناس را آتش زد تا با آنها گرم شویم و غذا بپزیم.


در ادامه توصیه او به فرزندش در لحظه آخر زندگی اش را می بینید:

دانلود ویدئو


توضیح این بخش از فیلم پابلوی دوست داشتنی جدا شده است.

فیلم پابلوی دوست‌داشتنی نام یک فیلم اسپانیایی انگلیسی‌زبان در ژانر درام به کارگردانی فرناندو لئون د آرانوا محصول سال ۲۰۱۷ میلادی است. داستان فیلم بر اساس کتاب خاطرات ویرجینیا وایهو گارسیا با عنوان پابلوی دوست‌داشتنی، اسکوبار منفور نوشته شده‌است. خاویر باردم، پنه‌لوپه کروز و پیتر سارسگارد در این فیلم نقش‌آفرینی کرده‌اند. موضوع فیلم زندگی و مرگ قاچاقچی معروف مواد مخدر پابلو اسکوبار می‌باشد.

داستان فیلم از انتقال ویرجینیا وایهو (به نقش‌آفرینی پنه‌لوپه کروز) به آمریکا آغاز می‌شود و سپس از لابه‌لای خاطرات ویرجینیا به زمان آشنایی او با پابلو اسکوبار و روابط عاشقانهٔ آن دو، سپس اقدامات خیریهٔ اسکوبار، توسعهٔ تجارتش، ورودش به سیاست و سرانجام از کنترل خارج شدن، جنایات، و سرانجام کشته شدن او می‌پردازد.

انتهای پیام/
http://sobhshod.ir/vdcebo8nijh8f.9bj.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما