دوشنبه ۱۹ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۰۹:۳۰
کد مطلب : ۴۸۸۵
plusresetminus
کاهش 10 درصدی قیمت چند محصول لبنی از دیروز اعمال شد، آیا می دانید در یک سال گذشته قیمت انواع مختلف این خوراکی پر مصرف چقدر افزایش داشته است؟
لبنیات درانتظار کاهش۱۰درصدی!
صبح‌شد: قصه گزارش امروز، روایت سفره‌های بدون لبنیات است. به قول خیلی از مردم، اول بیش از ۱۰۰ درصد گران می‌شود و سپس ۱۰ درصد ارزانش می‌کنند! طبق سند چشم انداز ۱۴۰۴ و مطابق استاندارد‌ها باید مصرف سرانه لبنیات در ایران به ۱۳۰ تا ۱۵۰ کیلو می‌رسید، اما در شرایط کنونی این عدد به حدود ۷۰ کیلوگرم رسیده است، چون میانگین قیمت محصولات لبنی بیش از تورم گران شده و مردم دیگر نمی‌توانند بخش زیادی از پول شان را صرف خرید لبنیات کنند.

در مدتی که بسیاری از کالا‌های اساسی از جمله لبنیات به صورت تصاعدی و نجومی افزایش قیمت را تجربه می‌کردند، آن قدر قیمت‌ها و گرانی، عجیب و باورنکردنی بود که بسیاری با قیمت ماست و پنیر، جوک و لطیفه ساختند و در فضای مجازی به اشتراک گذاشتند. این که یک دبه ماست ۲ کیلوگرمی به قیمت ۵۰ هزار تومان یعنی بیش از میزان یارانه نقدی قیمت داشته باشد، اتفاقی است که در همین دو، سه ماه اخیر روی داده است نه در طول مثلا سه یا چهار سال!

اما این بار، زمزمه‌ای از ارزانی به گوش مان رسید. دو روز پیش وزیر جهاد کشاورزی اعلام کرد قیمت لبنیات ۱۰ درصد کاهش می‌یابد، اما به‌فاصله کمی سخنگوی انجمن صنایع لبنی گفت این کاهش قیمت تنها شامل سه محصول شیر با بسته‌بندی پلاستیکی ۹۰۰ گرمی، شیر ۲.۵ کیلوگرمی کم‌چرب و پنیر UF ۴۰۰ گرمی می‌شود.

 گرانی و آزادسازی نرخ لبنیات به اسم کاهش قیمت؟!

به گفته بسیاری از خبرگزاری‌ها مسئله‌ای که از آن به‌عنوان کاهش ۱۰ درصدی قیمت لبنیات یاد می‌شود، در واقع افزایش نرخ مصوب سه محصول لبنی پرمصرف و آزادسازی قیمت دیگر محصولات است و انجمن صنایع لبنی همکاری واقعی برای کاهش قیمت‌ها نداشته است. بر اساس نامه دبیر انجمن صنایع لبنی به اعضای خود، سه محصول شیر با بسته‌بندی پلاستیکی ۹۰۰ گرمی، ماست ۲.۵ کیلوگرمی کم‌چرب و پنیر ۴۰۰UF گرمی به‌ترتیب ۷۴۰۰ تومان، ۳۰۶۰۰ تومان و ۲۰۰۰۰ تومان است و بقیه محصولات از این پس شامل قیمت‌گذاری دستوری نیستند. در این نامه اشاره شده است که کاهش قیمت این سه محصول دستوری نیست و جنبه ارشادی دارد.

آن طور که خبرگزاری تسنیم نوشته است با مقایسه این قیمت‌ها با قیمت‌های مصوب قبلی مشخص می‌شود که نه‌تن‌ها قیمت این سه محصول کاهش نیافته بلکه افزایش قابل ملاحظه‌ای داشته است. آبان سال گذشته قیمت لبنیات ۴۰ درصد افزایش یافت که با مقایسه این قیمت‌ها، واقعیت افزایش قیمت اخیر محصولات لبنی مشخص می‌شود. قیمت ماست ۲.۵ کیلوگرم دبه کم‌چرب ۲۱۰۰۰ تومان، شیر نایلون ۵۴۰۰ تومان و پنیر ۴۰۰ گرمی کاپ ۱۴۵۰۰ تومان اعلام شده بود و کاهش قیمت ۱۰ درصدی که اکنون از آن یاد می‌شود، در واقع کاهش قیمت در مقایسه با افزایش قیمت خودسرانه‌ای است که صنایع لبنی مرداد امسال اعمال کردند.

کاهش ۱۰ درصدی نرخ لبنیات اعمال شد؟

دیروز اولین روز اعمال کاهش نرخ محصولات لبنی بود. به گفته سخنگوی انجمن صنایع فراورده‌های لبنی، اعمال سراسری این قیمت‌ها در بازار حدود یک هفته تا ۱۰ روز طول خواهد کشید. یعنی از شنبه کارخانه‌ها قیمت روی این محصولات را تغییر می‌دهند، ولی نکته مهم این است که هنوز اقلام قبلی تولید شده در بازار هستند و اگر مصرف کنندگان بلافاصله کاهش قیمت را در بازار احساس نکردند، باید بدانند که چند روزی طول خواهد کشید.

اما در همین روز اول هم کارشناس مسئول نظارت بر کالا و خدمات سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی از مشکلات چندگانگی قیمت لبنیات در بازار گفت و افزود: وزارت جهاد کشاورزی تعیین قیمت مصوب برای ۱۰ قلم مواد لبنی را به سه قلم تقلیل و نوید کاهش ۱۰ درصدی قیمت این سه قلم را داده است، این در حالی است که هنوز قیمت مصوب سه قلم محصول لبنی از سوی ستاد تنظیم بازار و سازمان حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان اعلام نشده است.

افزایش ۷۰ تا ۱۰۸ درصدی قیمت محصولات لبنی طی یک سال!

دو روز پیش زمانی که خبر کاهش ۱۰ درصدی قیمت لبنیات منتشر شد، لبخند ناچیزی روی لب مان نقش بست، اما نباید خیلی ذوق زده شویم. مخصوصا اگر بدانیم فقط در ماه گذشته شش محصول لبنی بین ۶۱ تا بیش از ۱۰۷ درصد گران شده اند! هرچند که همه مان در زندگی و خرید‌های روزانه طعم گرانی‌های هرروزه لبنیات را چشیده ایم، اما بیایید بر آمار و اعداد قیمت‌ها مرور کوتاهی داشته باشیم. براساس آمار‌های ارائه شده از سوی مرکز آمار ایران، میانگین قیمت برخی اقلام لبنیات در مناطق مختلف کشور طی یک سال اخیر ۷۰ تا ۸۰ درصد رشد داشته است.

 ماست/ افزایش ۷۶ درصدی

هر یک کیلو ماست در شهریور به طور متوسط ۱۷ هزار و ۳۰۰ تومان فروش رفته و حتی تا ۲۱ هزار و ۸۰۰ تومان هم قیمت خورده است در حالی که در شهریور پارسال متوسط قیمت هر کیلو ماست ۹۸۵۰ و در مرداد امسال ۱۴ هزار و ۱۰۰ تومان بوده است؛ بنابراین ماست نسبت به مرداد ۱۸.۳ و در مقایسه با شهریور پارسال ۷۵.۷ درصد افزایش قیمت دارد.

شیر یک لیتری/ افزایش ۶۹ درصدی

هر بطری یک لیتری شیر در شهریور به طور متوسط ۱۳ هزار تومان بوده و تا ۱۵ هزار و ۷۰۰ تومان هم فروخته شده است. این کالا نسبت به قیمت ۷۷۰۰ تومانی شهریور پارسال ۶۹.۲ درصد و در مقایسه با ۱۲هزار و ۱۰۰ تومان مرداد امسال ۷.۴ درصد افزایش قیمت دارد.

پنیر/ افزایش ۹۸ درصدی

پنیر دیگر کالایی است که نسبت به سال گذشته افزایش قیمت زیادی داشته و تا ۶۸.۴ درصد برای آن ثبت شده است؛ به طوری که هر نیم کیلو پنیر در شهریور پارسال ۱۴ هزار تومان بوده که در شهریور امسال به طور متوسط به ۲۳ هزار و ۶۰۰ تومان و حداکثر ۲۸ هزار و ۴۰۰ تومان رسیده است.

کره/ افزایش ۱۰۸ درصدی

کره کالای پرحاشیه‌ای که در ماه گذشته افزایش قیمت برای آن رقم خورد. هر بسته ۱۰۰ گرمی آن تا ۱۲ هزار و ۸۰۰ تومان فروش رفته و به طور متوسط در شهریور ۱۱ هزار و ۳۰۰ تومان قیمت داشته است که نشان می‌دهد نسبت به پارسال که حدود ۵۴۵۰ تومان بوده ۱۰۷.۵ درصد افزایش قیمت داشته است.

خامه/ افزایش ۷۰ درصدی

خامه هم با افزایش ۶۹.۷ درصدی قیمت در مقایسه با شهریور پارسال که ۸۳۰۰ تومان بوده، مواجه شده است. هر بسته ۲۰۰ گرمی خامه تا ۱۵ هزار تومان فروش رفته و متوسط قیمت ۱۴ هزار و ۱۰۰ تومان در شهریور برای آن ثبت شده است.

دوغ/ افزایش ۶۱ درصدی

دوغ هر یک و نیم لیتر آن به طور متوسط ۱۳ هزار و ۴۰۰ تومان و حداکثر تا ۱۴ هزار و ۶۰۰ تومان فروش رفت. این در حالی است که هر یک و نیم لیتر دوغ در شهریور پارسال ۸۳۵۰ و مرداد امسال ۱۲ هزار و ۶۰۰ تومان بوده که نشان می‌دهد افزایش ۶.۹ درصدی در مقایسه با مرداد و رشد ۶۱.۴ درصدی نسبت به شهریور پارسال دارد.

انتهای پیام/
https://sobhshod.ir/vdcg.79trak97npr4a.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما