دوشنبه ۱ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۰۹:۲۶
کد مطلب : ۵۳۰۷
plusresetminus
همزمان با دفع و خنثی سازی حمله هکری به شرکت هواپیمایی ماهان روایتی تازه از «جاسوس منتسب به ایران» در خانه وزیر جنگ اسرائیل منتشر شد .
جزئیات حمله هکری به ماهان
صبح‌شد: برخی کاربران شبکه‌های اجتماعی دیروز صبح از دریافت پیامکی حاوی حمله سایبری به هواپیمایی ماهان خبر داده بودند. این پیامک برای اعضای باشگاه مشتریان و خریداران بلیت‌های این شرکت ارسال شده بود. گویا یک حمله سایبری در کار بوده است. مدیر روابط عمومی ماهان هم این موضوع را تایید کرده و گفته که «این حمله دفع شده و پرواز‌ها طبق برنامه در حال انجام است». این خبر از آن جا سروصدا کرد که هنوز از حمله سایبری به شبکه توزیع سوخت و داستانی که درست کرد، خیلی نگذشته و حساسیت‌های بسیاری در این زمینه وجود دارد. به هرحال، امیرحسین ذوالانواری مدیر روابط عمومی هواپیمایی ماهان در گفتگو با آنا، حمله سایبری به شرکت ماهان را تایید و اظهار کرد: صبح دیروز از سوی گروهی ناشناس حمله به شبکه اطلاعات و زیرساخت این شرکت صورت گرفت که با ورود کارشناسان برطرف شد. وی افزود: برنامه پرواز‌ها بدون هیچ اختلالی ادامه دارد و کارشناسان در حال بررسی وضعیت شبکه داخلی هستند. مدیر روابط عمومی هواپیمایی ماهان گفت: هنوز اطلاعات دقیقی از محل این حمله مشخص نشده است و کارشناسان این شرکت به دنبال پایداری شبکه هستند.
روایتی تازه از نظافتچی بنی گانتس
همزمان، یک پایگاه خبری- تحلیلی صهیونیستی اطلاعات تازه‌ای درباره موضوع جاسوسی خدمتکار خانه وزیر جنگ رژیم صهیونیستی ارائه داد که به تازگی ادعا شده از طریق ارتباط با یک گروه هکری وابسته به ایران مشغول جاسوسی از مقامات رژیم صهیونیستی بوده است. دبکا در گزارشی نوشت: عُمری گورن، مردی ۳۷ ساله که به تازگی سازمان اطلاعات و امنیت داخلی اسرائیل مدعی شده به نفع یک گروه هکری وابسته به ایران از خانه بنی گانتس، وزیر جنگ رژیم صهیونیستی جاسوسی می‌کرده، حداقل از سه سال پیش یعنی از آوریل ۲۰۱۹ در این اقدام دست داشته است. او آن زمان به عنوان یک خدمتکار در خانه بنی گانتس که رئیس ستاد ارتش بود، کار می‌کرد. وقتی گانتس تازه به عنوان رهبر حزب اپوزیسیون آبی-سفید وارد سیاست شده بود، گوشی همراهش هدف حمله هکر‌های تحت حمایت ایران قرار گرفت. این باعث شد به کنایه بگویند رهبری که نمی‌تواند مراقب گوشی خودش باشد، نباید خیال حفاظت از دولت را در سر بپروراند. حالا گفته می‌شود این گورن بوده که به هکر‌ها دسترسی به تلفن گانتس را داده بود، اما بعد اصلا به او شکی برده نشد. افترای هک شدن از سر و صدا افتاد و تحقیقی که وعده آن داده شده بود، هیچ گاه صورت نگرفت. گورن از آن ماجرا قسر در رفت و ترغیب شد به عنوان یک جاسوس دیجیتال کارش را توسعه دهد. این پایگاه خبری در ادامه می‌نویسد: شاهدان مورد اعتماد با اطمینان به دبکا گفته‌اند، گورن و همسرش در سال ۲۰۱۵ استخدام شده بودند تا دو بار در هفته به مدت شش ساعت خانه گانتس را تمیز و مرتب کنند. نظافتچی کلید داشت تا وقتی اعضای خانه بیرون بودند، بتواند داخل برود و بدون نظارتی در تمامی اتاق‌ها کار کند. هیچ کس به آن فکر نکرده بود که کار گورن به عنوان یک جاسوس پس از انتصاب گانتس به مقام وزارت جنگ، سخت‌تر می‌شد. در ۲۶ اکتبر، گروه هکری که خود را عصای موسی می‌نامند، تصاویری از گانتس پخش کردند که این تهدید روی مانیتور‌های آن‌ها بود: «ما از تمامی تصمیمات شما باخبریم و یک روز از جایی نامعلوم به شما ضربه خواهیم زد. ما اسنادی محرمانه را از وزارت جنگ به دست آورده‌ایم، از جمله اطلاعات، نقشه‌های عملیاتی و داده‌هایی درباره ظرفیت یگان‌های نظامی و... ما این اطلاعات را منتشر خواهیم کرد تا جنایات شما را نشان دهیم». دبکا همچنین در این باره مدعی شد: از آن زمان معلوم شد گورن از تلگرام برای بایگانی اطلاعات فوق سری استفاده می‌کرد که آن‌ها را در ازای دریافت مبلغی برای گروه عصای موسی می‌فرستاد و بعد موارد بایگانی شده را حذف می‌کرد. به ادعای این پایگاه خبری، گروه عصای موسی از طریق کارشناسان سایبری با گروه هکری ایرانی سایه سیاه در ارتباط است. هم اکنون این ایده مطرح است که گورن در واقع فراتر از موضوع جمع آوری اطلاعات محرمانه برای تهران، پیشنهاد کرده بود بدافزاری روی رایانه شخصی وزیر نصب کند تا اطلاعات دزدیده شده را به شکل ثابت و پیوسته به رایانه عوامل اطلاعاتی ایران برساند. بنابراین، جمله «ما از تمامی تصمیم‌های شما باخبریم»، صرفا لاف زنی توخالی هکر‌ها نبود.

انتهای پیام/
https://sobhshod.ir/vdcg.z9nrak9wupr4a.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما